Menu
 

Mainīsies "Getliņu" atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifi

  • Autors:  Apriņķis.lv
Mainīsies "Getliņu" atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifi Foto no arhīva

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome trešdien apstiprināja jaunus SIA “Getliņi eko” sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifus pie dažādām Dabas resursu nodokļa par atkritumu apglabāšanu (DRN) likmēm.

Jaunais tarifs pie DRN likmes 43 EUR/t poligonā “Getliņi” būs 58,12 EUR/t un stāsies spēkā ar nākamā gada 1. janvāri. Tarifs attieksies uz tiem komersantiem un individuālajiem atkritumu piegādātājiem, kuri nodod nešķirotus sadzīves atkritumus apglabāšanai poligonā “Getliņi” – Rīgas pilsētas un Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionu, informē Regulatora pārstāvji.

SIA “Getliņi eko” jaunu tarifu projektu Regulatorā iesniedza, jo kopš 2016. gada ir būtiski pieaugušas regulējamā pakalpojuma izmaksas. Vienlaikus ir notikušas izmaiņas arī likumdošanā, kas nosaka, ka sadzīves atkritumu tarifs iekļauj DRN, kas līdz izmaiņām bija atsevišķa atkritumu apsaimniekošanas maksas sastāvdaļa.

Poligonā “Getliņi” tiek veiktas būtiskas investīcijas un pilnveidoti tehnoloģiski procesi, lai komersants varētu sniegt pakalpojumu atbilstoši vides normatīvo aktu prasībām, piemēram, ir mainīts infiltrāta apsaimniekošanas tehnoloģiskais risinājums, jo poligona attīrīšanas iekārtas vairs nespēja nodrošināt infiltrāta attīrīšanu atbilstoši vides normatīvos noteiktajam, tāpēc bija jāveic iekārtu pārbūve vai jāizvēlas alternatīvs risinājums. Kā ekonomiski izdevīgākais variants tika izvēlēts infiltrātu novadīt SIA “Rīgas ūdens” kanalizācijas sistēmā, norāda Regulatorā.

Ņemot vērā Valsts vides dienesta prasības, ka visi nešķirotie sadzīves atkritumi (NSA) ir jāsagatavo apglabāšanai, ir palielināts NSA daudzums, kas tiek nodots ārpakalpojuma sniedzēja – SIA “Vides resursu centrs” – šķirošanas rūpnīcā. Tajā atkritumi tiek sagatavoti apglabāšanai, ieplānojot, ka bez priekšapstrādes ārkārtas iemeslu gadījumos, kad iekārtas tiek remontētas, varētu tikt nesagatavoti tikai 2,6% no ievestajiem atkritumiem.

Atbilstoši vides normatīvu prasībām poligona teritorijā tiks uzsākta specializētā atkritumu pārvadāšanas autotransporta šasijas un ritošās daļas mazgāšana, tādējādi ierobežojot kaitīgo vielu un infekciju izplatību ārpus atkritumu poligona darbības zonas. Vienlaikus šogad poligonā “Getliņi” sākti jaunu atkritumu apglabāšanas šūnu ierīkošanas būvdarbi un citi poligona rekonstrukcijas darbi, kā realizācijai ņemts aizņēmums bankā, stāsta Regulatora pārstāvji.

SIA “Getliņi eko” par tarifu projekta iesniegšanu Regulatoram informēja Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldības, kuru radītie sadzīves atkritumi nonāk poligonā “Getliņi”: Rīgas pilsētas un Ādažu, Babītes, Baldones, Carnikavas, Garkalnes, Ikšķiles, Inčukalna, Ķeguma, Ķekavas, Lielvārdes, Mārupes, Mālpils, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Sējas, Siguldas un Stopiņu novada pašvaldību.

Savukārt, lai uzklausītu atkritumu apglabāšanas pakalpojuma lietotāju viedokli par iesniegto tarifu projektu, 2018. gada 24. aprīlī poligona “Getliņi” administrācijas ēkā Rumbulā, Stopiņu novadā, Regulators organizēja uzklausīšanas sanāksmi. Tajā piedalījās SIA “Getliņi eko” pārstāvji, sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma lietotājs un pašvaldības pārstāvis.

Izvērtējot SIA “Getliņi eko” tarifu projektu un to veidojošo izmaksu un ieņēmumu pamatojumu, Regulators secina, ka tarifu projekts ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu SIA “Getliņi eko” sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma izmaksas.

SIA “Getliņi eko” reģistrēta 1997. gada 21.novembrī, tās kapitāldaļu turētājas ir Rīgas dome (97,92%) un Stopiņu novada dome (2,08%). Uzņēmums pamatā darbojas atkritumu apsaimniekošanas nozarē, apsaimniekojot lielāko sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs “Getliņi”. Tajā ik gadu nonāk aptuveni 285 000 t nešķirotu sadzīves atkritumu, kas uz poligonu tiek atvesti no Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona, tostarp no Rīgas pilsētas (aptver 307 km2 un aptuveni 660 tūkst. iedzīvotāju jeb 32% no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita (1)), kā arī no 20 t Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona ietilpstošajām pašvaldībām (aptver 4 tūkst. km2 un aptuveni 230 tūkst. iedzīvotāju jeb 11% no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita (1)).

1) Saskaņā ar atkritumu rašanās novēršanas valsts programmu “Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2013.–2020. gadam”.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.