Menu
 

2018.gadā Latvijā sasniegts jauns likvidēto uzņēmumu skaita rekords

  • Autors:  Apriņķis.lv/Lursoft
2018.gadā Latvijā sasniegts jauns likvidēto uzņēmumu skaita rekords Foto - pixabay.com

Pagājušajā gadā turpināts darbs pie uzņēmējdarbības vides sakārtošanas, no reģistriem izslēdzot uzņēmumus, kuri ilgstoši nav veikuši saimniecisko darbību, kādu iemeslu dēļ ilgāku laika posmu pastāvējuši bez lemtspējīgas valdes, u.c. gadījumos, kas liecina, ka tā dalībniekiem vairs nav nolūka attīstīt biznesu.

Šī iemesla dēļ arī 2018.gada statistika iezīmē iepriekšējo gadu tendenci – likvidēto uzņēmumu skaita pieaugumu, liecina “Lursoft” apkopotā informācija.

Atšķirībā no iepriekšējiem sešiem gadiem, kad jaunreģistrēto uzņēmumu skaits samazinājās, pērn jauno uzņēmumu skaits, salīdzinot ar 2017.gadu, pat nedaudz palielinājies. 2018.gadā Latvijā reģistrēti 10 660 jauni uzņēmumi, bet likvidēti – 20 746. Salīdzinot ar gadu iepriekš, jaunreģistrēto uzņēmumu skaits gada laikā pieaudzis par 4,41%, bet likvidēto uzņēmumu skaits – par 25,89%.

No visām fiziskajām personām, kuras 2018.gadā reģistrējušas jaunu uzņēmumu, teju puse jeb 49,05% personas par uzņēmumu dalībniekiem kļuvušas pirmo reizi. Tajā pašā laikā pērn bijuši arī vairāki gadījumi, kad savam jau tā kuplajam uzņēmumu pulkam uzņēmēji piepulcējuši vēl vairākus uzņēmumus. Piemēram, uzņēmējs Edgars Ruģelis 2018.gadā reģistrējis astoņus jaunus uzņēmumus, no šiem uzņēmumiem sešiem kā pamatdarbība norādīta restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Pēc “Lursoft” datiem, E. Ruģelis patlaban reģistrēts kā dalībnieks 29 uzņēmumos.

Savukārt, runājot par 2018.gadā likvidētajiem uzņēmumiem, jānorāda, ka to vidējais vecums likvidēšanas brīdī bijis teju 11 gadi, un tie visbiežāk darbojušies tādās jomās kā būvniecība, sabiedriskā ēdināšana un kravu pārvadājumi.

Jaunie uzņēmēji aizvien aktīvi izmanto iespēju reģistrēt SIA ar samazinātu pamatkapitālu. Pēc Lursoft aprēķiniem, aizvadītajā gadā šādu uzņēmumu īpatsvars saglabājies iepriekšējā gada līmenī – 2017.gadā no visiem jaunreģistrētajiem uzņēmumiem SIA ar samazinātu pamatkapitālu veidoja 57,98%, bet pērn – 59,39%. Trešdaļā gadījumu šo uzņēmumu pamatkapitāls bijis vien 1 eiro, bet vēl 23,60% - robežās no 2 līdz 10 eiro.

Lielākais 2018.gadā reģistrētais uzņēmums ir holdings AS “ASG Resolution Capital” ar 79 miljonu eiro lielu pamatkapitālu. Pērn oktobrī holdings kļuvis par datorprogrammēšanas uzņēmuma SIA “Confero Technologies” īpašnieku. Otrs lielākais pamatkapitāls starp pērn reģistrētajiem uzņēmumiem ir AS “Syzygy Capital”, aizvadītā gada oktobrī reģistrētā uzņēmuma pamatkapitāls ir 59,25 miljoni eiro. Saraksta trešajā vietā atrodas Luksemburgā reģistrētajam “Daugava Finance S.A.” piederošais SIA “Alzette” ar 15,50 miljonu eiro pamatkapitālu.

Jaunus uzņēmumus Latvijā visbiežāk reģistrē pārstāvji no tuvējām kaimiņvalstīm un Indijas.

“Lursoft” aprēķinājis, ka arī pagājušajā gadā par biznesa izveidi Latvijā ārvalstu investoru interese saglabājusies nemainīgā līmenī. To apliecina fakts, ka no visiem pērn reģistrētajiem uzņēmumiem 1571 uzņēmuma dalībnieku vidū reģistrēts vismaz viens ārvalstnieks. Gadu iepriekš tādi bija 1534 uzņēmumi.

2018.gadā visbiežāk Latvijā uzņēmumus reģistrējuši pārstāvji no Krievijas (435), kuriem seko investori no Ukrainas (170), Lietuvas (169) un Igaunijas (167), savukārt saraksta piektajā vietā ierindojušies investori no Indijas (122). Vairumā gadījumu no pērn reģistrētajiem uzņēmumiem ar Indijas investoru ieguldījumu, kas norādījuši arī savu darbības jomu, visbiežāk par pamatdarbības sfēru izvēlējušies ēdināšanas nozari.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.