Menu
 

Pierīgas vērtīgākie uzņēmumi – "Maxima Latvija", "Olainfarm" un "Alfor" Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv/Lursoft
Pierīgas vērtīgākie uzņēmumi – "Maxima Latvija", "Olainfarm" un "Alfor" Foto - arhīvs

“Lursoft” veicis pētījumu, analizējot visu Latvijas uzņēmumu novērtējumus par 2018.gadu. Vērtīgākie uzņēmumi koncentrēti tieši galvaspilsētā un tās pievārtē. Pierīgas vērtīgāko uzņēmumu saraksta galvgalā ar 367,31 miljonu eiro ierindojies tirgotājs SIA “Maxima Latvija” Ķekavas novadā. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstā tas ieņem desmito vietu.

Pierīgas vērtīgāko uzņēmumu vidū dominē Mārupes novads – no pirmā desmitnieka uzņēmumiem tur reģistrēti četri. Pētījums liecina, ka “Maxima Latvija” šajā sarakstā seko AS “Olainfarm” ar 278,91 miljonu eiro (Olaines novads), kam kopējā Latvijas sarakstā ir 19.vieta, SIA “Alfor” ar 228,66 miljoniem eiro (Mārupes nov.), AS “Air Baltic Corporation” ar 129,53 miljoniem eiro (Mārupes nov.), AS “Balticovo” ar 119,87 miljoniem eiro (Iecavas nov.), SIA “DEPO DIY” ar 113,84 miljoniem eiro (Stopiņu nov.), SIA “Smartlynx Airlines” ar 111,38 miljoniem eiro (Mārupes nov.), SIA “Knauf” ar 107,27 miljoniem eiro (Stopiņu nov.), VAS “Latvijas Pasts” ar 80,17 miljoniem eiro (Mārupes nov.) un SIA “PATA” ar 74,44 miljoniem eiro (Inčukalana nov.).

Pētījums atklāj, ka uzņēmumu vidējā vērtība 2018.gadā bijusi 10,7 tūkstoši eiro, un gada laikā šo komersantu vidējais novērtējums palielinājies par 38,60%. Dati arī rāda, ka par spīti tam, ka Rīgā koncentrēti Latvijas Top10 vērtīgākie uzņēmumi, tieši galvaspilsētas un tās apkārtnes uzņēmumiem pērn reģistrēts zemākais vidējais novērtējums. “Lursoft” izpētījis, ka 11,65% no visiem Rīgā reģistrētajiem uzņēmumiem vērtība 2018.gadā noteikta zem 1000 eiro.

Vēl zemāka vidējā vērtība nekā Rīgā ir tikai Pierīgas uzņēmumiem. Dati atklāj, ka Pierīgas reģions ir vienīgais, kurā uzņēmumu vidējā vērtība 2018.gadā bijusi zem 10 000 eiro. Proti, pērn tie bijuši 9970 eiro. Tiesa, gada laikā šo uzņēmumu vidējā vērtība augusi par 38,86%.

Vērtīgākie uzņēmumi meklējami Kurzemē. Pētījumā analizēto Kurzemes uzņēmumu vērtība gada laikā augusi par 50,92%, un 2,76% no visiem Kurzemes uzņēmumiem vērtība pārsniedz 1 miljonu eiro. Pierīgā šis rādītājs sasniedz 2,16%.

Dati rāda, ka 1790 uzņēmumiem vērtība 2018.gadā pārsniegusi 1 miljonu eiro, bet to vidū līderis bijis elektroenerģijas uzņēmums AS “Latvenergo”, kura vērtība sasniegusi 2,52 miljardus eiro. “Lursoft” aprēķinājis, ka, salīdzinot ar 2017.gadu, “Latvenergo” vērtība augusi 2,72 reizes.

Pētījums atklāj, ka pastāv krasas uzņēmumu vērtību atšķirības, analizējot komersantus pēc to pārstāvētajām nozarēm. Aazartspēļu nozarē uzņēmumu vidējā vērtība tiek lēsta vairāk nekā 3 miljonu eiro vērtībā, turpretī uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar nekustamo īpašumu tirgošanu, vidējā vērtība 2018.gadā bijusi vien 3,5 tūkstoši eiro. Vērtīgāko nozaru vidū iekļuvušas arī jomas, kas saistītas ar ražošanu, kā arī sfēras, kas prasa vērā ņemamus kapitālieguldījumus tehnoloģijās, piemēram, notekūdeņu savākšana un attīrīšana.

“Lursoft” arī aprēķinājis, ka uzņēmumu kopējā vērtība 2018.gadā sasniegusi 30,65 miljardus eiro. Gadu iepriekš, 2017.gadā, šo uzņēmumu kopējā vērtība bija par 27,05% zemāka.

Uzņēmumu novērtējums rēķināts sadarbībā ar “SE Capitalia”, balstoties uz “Lursoft” datu bāzēs pieejamajiem finanšu rādītājiem un ņemot vērā kompāniju un darbības nozaru vēsturiskos apgrozījuma, kā arī izaugsmes un rentabilitātes rādītājus. Novērtējumā netiek ņemtas vērā uzņēmumu nākotnes prognozes un citi specifiski faktori, kas varētu ietekmēt uzņēmumu tirgus vērtību, norāda pētījuma autori.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.