Menu
 

Ekonomiste: Mazumtirdzniecībai labs gada sākums

  • Autors:  Agnese Buceniece, “Swedbank” galvenā ekonomista Latvijā vietas izpildītāja
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Mazumtirdzniecības uzņēmumu pārdošanas apjomi (apgrozījums salīdzināmās cenās) februārī palielinājās par 5,9% (kalendāri izlīdzināti dati), salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri. Tas ir lielākais kāpums pēdējo deviņu mēnešu laikā un liecina par to, ka nozarei šis gads ir iesācies labi, neskatoties uz vājāku sniegumu janvārī.

Mazumtirdzniecības apjomi pārtikas veikalos pieauga par 3,4%, bet nepārtikas veikalos, izņemot degvielas tirdzniecību, kāpums pārsteidza ar spēcīgiem 11,3%. Straujāk auga, piemēram, informāciju un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu pārdošanas apjomi, ar mājokļa labiekārtošanu saistītu preču tirdzniecība, kā arī tirdzniecība pa pastu vai Latvijā reģistrētos interneta veiklos. Februārī pie izaugsmes atgriezās sporta preču un spēļu, kā arī apģērbu un apavu pārdošanas apjomi.

Ņemot vērā, ka iedzīvotāju skaits turpina sarukt, varētu rasties jautājums, kā tad mazumtirdzniecības apjomi var augt. Izaugsmi veicina iedzīvotāju ienākuma līmeņa pieaugums, kas pagaidām vairāk nekā kompensē sarūkošo pircēju skaitu.

Vidējās algas kāpums šogad nedaudz palēnināsies, bet izteikta darbaspēka trūkuma apstākļos vēl arvien būs gana straujš. Ienākumiem augot straujāk par inflāciju, sabiedrība varēs atļauties tērēt vairāk, radot priekšnoteikumus vēl vienam labam gadam mazumtirdzniecībā.

Tai pašā laikā tradicionālajai mazumtirdzniecības nozarei ir jārēķinās ar virkni ilgtermiņa izaicinājumu. Pircēju skaits turpinās sarukt, un vidējais pircējs kļūs vecāks. Arī pircēju paradumi turpinās mainīties. Pakāpeniski pieaugs e-komercijas, tai skaitā ārvalstu e-komercijas, popularitāte. Tas viss var ietekmēt pārdošanas apjomus un prasīs pielāgošanos.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.