Menu
 

Seminārā spriež par cidonijas tirgus potenciālu un atpazīstamības veicināšanu pasaules tirgū

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

“Latvijas cidoniju potenciāls – tirgus, pārstrāde, augļkopība”, šāda bija ikgadējā “Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrības Latvijā” (KAABL) izglītojošā semināra tēma, kas tradicionāli pulcēja ievērojamu interesantu skaitu Vaidavas kultūras un amatniecības centrā Kocēnu novadā.

Ik gadu agrā pavasarī Vaidavas kultūras un amatniecības centrā godā tiek celts potenciālais Latvijas zīmola auglis – krūmcidonija. Kā informēja biedrībā, arī šogad pasākums bija plaši apmeklēts un tajā dalību ņēma nozares speciālisti, zinātnieki, pētnieki, zemkopības ministrijas un citu organizāciju pārstāvji, netrūka ne jaunpienācēju, ne ilggadēju interesentu.

Šogad seminārā lielāks uzsvars tika likts uz cidonijas tirgus potenciālu un kultūras pievienotās vērtības radīšanu, kā arī tās popularizēšanu ne tikai Latvijas tirgū, bet arī virzīšanu un atpazīstamības veicināšanu pasaules tirgū. Netika aizmirsts arī par pieredzes stāstiem, kaitīgo organismu potenciālajiem ierobežošanas paņēmieniem, kā arī bioloģiskajiem un citiem mēslošanas līdzekļiem.

Baudot biedrības sarūpētās uzkodas, malkojot dabīgus dzērienu un citus gardumus no cidonijām, semināra dalībniekiem bija iespējams iepazīties ar KAABL starptautisko izstāžu “Fruit logistica” un “Biofatch” sarūpētajiem informatīvajiem materiāliem un “dabasauglis.lv” ražotās produkcijas degustāciju. Savukārt pie kultūras centra ieejas bija iespēja dzīvē apskatīt SIA “Cooperative” izmantot lauku apsaimniekošanas tehniku – stādītāju, rindstarpu pļāvēju un ravētāju.

Semināra atklāšanā KAABL vadītājs Nauris Jurgenbergs iepazīstināja ar biedrības darbību un paveikto, un dalījās savos iespaidos par starptautiskajās izstādēs pieredzēto. Turpinājumā uzrunu teica ilggadējs ģimenes ZS “Zilūži” saimniecības vadītājs un Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs, iepazīstinot klausītājus ar šī brīža lauksaimniecības politiku un izaicinājumiem. Savukārt ar savu zinātnisko pieeju un pieredzi augļkopībā, pārstrādē, tirdzniecībā dalījās Z/S “Gundegas” saimnieks un dzērveņu audzētājs Andris Ansis Špats. Špata kungs labprāt atbildēja uz interesentu jautājumiem visu pusdienas pārtraukuma laiku.

Semināra otro daļu uzsāka SIA “Lejasvagaļu dārzs” pārstāve Laura Lielbārde, daloties uzņēmuma dārzeņkopības pieredzē un vēršot dalībnieku uzmanību uz sfēras kooperācijas nozīmību, kā arī produkcijas diferencēšanu, izvairoties no monokultūras. Ar krūmcidonijas kaitīgo organismu potenciālajiem ierobežošanas paņēmieniem iepazīstināja Regīna Rancāne (LLU Augu aizsardzības zinātniskais institūts “Agrihorts”).

Ar cidoniju plantāciju kopšanas paņēmieniem un SIA “Cooperative” pieredzi cidoniju audzēšanā un pārstrādē dalījās uzņēmuma direktors Guntars Eglītis. Tāpat kā cilvēkiem, arī augiem ir nepieciešams pilnvērtīgs uzturs, lai tie plauktu un zeltu – SIA “AgroSAG” pārstāve iepazīstināja ar sava uzņēmuma tirgū piedāvātajiem bioloģiskajiem un citiem mēslošanas līdzekļiem. Seminārs noslēdzās ar aicinājumiem sadarboties un veidot pārstrādes kooperatīvu, lai stiprinātu nozares konkurētspēju kā Eiropas Savienībā, tā pasaules lielajos tirgos.

Diskusiju sadaļā, kā ierasts, bija iespējas uzdot interesējušos jautājumus un semināra dalībniekiem dalīties ar savu pieredzi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.