Menu
 

Saeimā ceturtdien steidzamības kārtā plāno samazināt akcīzi stiprajam alkoholam

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Saeimas administrācija Foto - Saeimas administrācija

No šī gada 1.jūlija par 15 procentiem plānots samazināt akcīzes nodokļa likmi stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. To paredz grozījumi akcīzes nodokļa likumā, ko Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien lēma iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Komisija nolēma aicināt Saeimu likumprojektu skatīt ceturtdienas, 20.jūnija, parlamenta sēdē, piešķirt tam steidzamību un arī lemt par pieņemšanu galīgajā lasījumā, informē komisijas priekšsēdētājs. Plānots, ka likuma izmaiņas stājas spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas, vēsta Saeimas preses dienests.

Nodokļa likmi plānots noteikt 1564 eiro apmērā par 100 litriem absolūtā spirta. Patlaban likme ir 1840 eiro, bet no nākamā gada 1.marta par 100 litriem absolūtā spirta to bija plānots palielināt līdz 2025 eiro.

“Šis pasākums plānots tikai kā īstermiņa risinājums, reaģējot uz Igaunijas lēmumu no 1.jūlija par 25 procentiem samazināt akcīzes nodokļa likmi daļai alkohola – alum, sidram un stiprajiem dzērieniem. Šo soli speram tikai tāpēc, lai, paredzot būtisku ieņēmumu kritumu, stabilizētu un aizsargātu mūsu ekonomiku, valsts budžetu, komersantus,” nepieciešamās likuma izmaiņas pamato Budžeta komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars un atzīmē, ka ilgtermiņā, iespējams, jārisina jautājums par nodokļu likmju harmonizāciju Baltijas līmenī.

Savukārt Latvijas Alus darītāju apvienības izpilddirektors Pēteris Liniņš Budžeta un finanšu komisijā sacīja, ka akcīzes nodokļa samazināšana tikai stiprajam alkoholam radīs ļoti negatīvu ietekmi uz alus darītājiem, tāpēc, likumprojektā par akcīzes nodokļa likuma grozījumiem neietverot arī akcīzes samazinājumu citiem alkoholiskajiem dzērieniem, to nevarot atbalstīt, vēsta LETA.

Liniņš pastāstīja, ka pērn alus tirdzniecība pierobežā veidoja 15% no noieta. Viņa ieskatā, akcīzes nodokļa nesamazināšana radīs situāciju, kurā alus tirdzniecības apjomi pierobežā, ņemot vērā Igaunijā samazināto akcīzes nodokli, nokritīs, tāpēc uzņēmēji būs spiesti arī samazināt alus ražošanas apjomus.

Akcīzes nodokļa likuma grozījumi rosināti, jo izmaiņas kaimiņvalsts alkohola tirgū negatīvi ietekmēs Latvijas komersantu uzņēmējdarbību un alkoholisko dzērienu apriti, īpaši Igaunijas pierobežā, teikts likumprojekta anotācijā.

Finanšu ministrija prognozē, ka šāda situācija negatīvi ietekmēs valsts budžetu 92 miljonu eiro apmērā, un, lai saglabātu konkurētspēju un iekšējo tirgu, likmi stiprajam alkoholam piedāvāts samazināt vismaz par 15 procentiem. Tādējādi negatīvo fiskālo ietekmi plānots samazināt līdz 32 miljoniem eiro.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.