Menu
 

Pētījums: 73,6% uzņēmēju norāda uz likumdošanas stabilitātes un prognozējamības problēmām

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Ar uzņēmējdarbību saistītās likumdošanas stabilitāte, nemainība un prognozējamība ir drīzāk slikta vai ļoti slikta – tā norāda 73,6% uzņēmēju. 19,1% norāda, ka situācija šajā jomā ir drīzāk laba, bet 0,2% – ļoti laba, liecina biznesa augstskolas "Turība" Biznesa indeksa dati. Kopumā uzņēmēji šim biznesa vidi ietekmējošam faktoram snieguši negatīvu vērtējumu (indekss -36,8).

Analizējot datus reģionālā griezumā, secināts, ka visnegatīvāk situāciju vērtē Pierīgas un Kurzemes reģiona uzņēmēji (83% likumdošanas stabilitāti vērtē kā drīzāk sliktu vai ļoti sliktu), kuriem seko Zemgales uzņēmēji (76% likumdošanas stabilitāti vērtē kā drīzāk sliktu vai ļoti sliktu) un Vidzemes reģiona uzņēmēji (71% likumdošanas stabilitāti vērtē kā drīzāk sliktu vai ļoti sliktu), informē "Turības" pārstāve Marta Kive.

Vērtējot uzņēmēju viedokli dažādās nozarēs, secināts, ka vislabāk situāciju vērtē ražošanas nozares pārstāvji – 33% norādījuši, ka likumdošanas stabilitāti vērtē kā drīzāk labu vai ļoti labu. Tirdzniecības nozarē šādu vērtējumu snieguši 28% uzņēmēju, būvniecības nozarē – 24% (šāds rezultāts ir arī pakalpojumu nozarē).

“Normatīvo aktu nemainība un prognozējamība galvenokārt ir atkarīga no diviem aspektiem. Pirmais, politisko vīziju stabilitātes un pārmantojamību, ko ir grūti saglabāt, ja kardināli mainās politisko spēku sastāvs parlamentā un izpildvarā. Savukārt otrais aspekts ir normatīvo aktu veidošanas tehnika. Pēdējo laiku tendence gan Latvijā, gan Eiropā liecina par to, ka vēlamies visus jautājumus noregulēt līdz detaļām un, ja mainās faktiskā situācija, tad jāmaina arī normatīvais akts. Lai sekmētu stabilitāti, vairāk būtu jāveido fleksiblākas normas, balstītas uz principiem, kas ļauj normai būt elastīgai un spējīgai noregulēt attiecīgās dzīves situācijas ilgākā periodā,” skaidro "Turības" Juridiskās fakultātes docētājs Ivo Krievs.

Pētījums veidots ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbības vides un nozares izglītības ciešāku sasaisti, identificēt uzņēmējdarbības vides būtiskākās problēmas un lielākās priekšrocības, kā arī veicināt topošo uzņēmēju padziļinātāku interesi, skaidro M. Kive. Maksimālais indeksa rādītājs ir +100, bet minimālais ir -100. Pētījumā piedalījās 750 uzņēmēji no visas Latvijas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.