Menu
 

Pērn neizlietoto finansējumu ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā jaunos projektos varēs investēt šogad

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Valdība otrdien, 10. martā, lēmusi novirzīt 140 875 eiro no pērn neizlietotā līdzfinansējuma ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā jauniem filmu projektiem 2020. gadā.

Kā norāda Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, finansējums ārvalstu filmu uzņemšanai ir ekonomisks instruments, kas piesaista investīcijas, nodrošina darbavietas, kā arī rada un nes valsts tēlu pasaulē. Ārvalstu filmēšanas grupu interese par filmu uzņemšanas iespējām Latvijā ir augusi, tāpat arī Latvijas producentu spēja un pieredze sadarbības veidošanā ar citu valstu partneriem. Lai piešķirtu valsts budžeta līdzfinansējumu ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā, KM padotībā esošais Latvijas Nacionālais kino centrs (NKC) rīko atklātus projektu konkursus.

Šā gada 31. janvārī NKC izsludināja 2020. gada līdzfinansējuma konkursu ārvalstu filmu veidošanai Latvijā. Projektu pieteikšanas termiņš atvērtajā konkursā ir šī gada 30. septembris; šobrīd konkursā vēl pieejamais finansējums – 63 740 eiro. 

2020. gada konkursā janvārī tika saņemti deviņi projektu pieteikumi, kas pretendēja uz līdzfinansējumu 1 965 350 eiro apmērā (plānots, ka šo projektu filmēšanas izmaksas Latvijā būs 9 776 578 eiro). 17. februārī apstiprināts līdzfinansējums sešiem projektiem par kopējo summu 1 094 300 eiro; projektos iesaistītās Latvijas studijas ir "Tasse Film", "Ego Media", "White Picture", "Film Angels Studio" un "Platforma Filma" (divi projekti), informē L. Kokale.

Tāpat kā Latvijā, arī Igaunijā atbalsts ārzemju filmu uzņemšanai tiek piešķirts no valsts budžeta līdzekļiem filmu nozarei. 2019. gadā ziemeļu kaimiņi ar 5,9 miljoniem eiro atbalstījuši astoņu ārzemju filmu uzņemšanu. Apjomīgākais šajā gadā Igaunijā filmētais projekts – amerikāņu režisora Kristofera Nolana spēlfilma "Tenet".

Lietuvā ārzemju filmu uzņemšanas atbalsta mehānisms ir saistīts ar privātā kapitāla investīcijām un īpašu nodokļu politiku. 2019. gadā Lietuva ar 4,5 miljoniem eiro atbalstīja astoņu ārzemju filmu uzņemšanu (starp tām arī daļēji Lietuvā uzņemtais un vēlāk ļoti populārais HBO seriāls "Černobiļa").

Pērn NKC apstiprinājis līdzfinansējumu sešu ārvalstu filmu projektiem, sākotnēji plānojot tiem piešķirt visu konkursa finansējumu (858 013 eiro), bet pēc filmēšanas pabeigšanas sešu filmu projektiem izmaksāti kopumā 603 190 eiro, vēsta ministrijas pārstāve.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.