Menu
 

Turaidas muzejrezervātā notiks saruna par būvkultūru Turaidas vēsturiskajā centrā

  • Autors:  LETA
Foto - Turaidas muzejrezervāts Foto - Turaidas muzejrezervāts

26.septembrī plkst.15 Eiropas mantojuma dienu laikā Turaidas muzejrezervāts aicina uz tikšanos "Gadsimtos radītām vērtībām jāizrāda cieņa. Saruna par būvkultūru Turaidas vēsturiskajā centrā", informēja Turaidas muzejrezervāta direktores vietniece komunikācijas darbā Anda Skuja.

Sarunā piedalīsies arhitekts Artūrs Lapiņš, etnogrāfs Mārtiņš Kuplais, seno guļbūvju un jumtu restaurācijas eksperts, SIA "Balga" valdes priekšsēdētājs Ilmārs Glāzers, SIA "RERE Meistari" projektu un būvdarbu vadītājs Andris Sausiņš. Sarunu un ekskursiju muižas saimnieciskajā centrā vadīs Turaidas muzejrezervāta direktores vietnieks pieminekļu saglabāšanas un infrastruktūras jautājumos Dainis Linmeijers.

Eiropas mantojuma dienu tēma Latvijā šogad i būvkultūra. Pasākumi notiks no 25.septembra līdz 27.septembrim, apvienojot vairāk nekā 30 kultūras mantojuma objektus, kurus nesaista kāda tipoloģiska vai funkcionāla pazīme, bet gan to tapšanas, uzturēšanas un pilnvērtīgas dzīves īpašs novērtējums. 

"Turaidas vēsturiskajā centrā ietilpst gandrīz visi Latvijas kultūrvēsturisko centru elementi - pilskalns ar koka pils pamatiem, viduslaiku mūra pils, baznīca, kapsēta, muižas ēkas, kolhoza centrs, visapkārt - parks, dīķu sistēma, apstādījumi, ceļi, celiņi, takas, un to visu vieno kultūrvēsturiskā ainava," stāstīja Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne. 

Viņa uzsvēra, ka esošo ēku-pieminekļu saglabāšanas garants ir to izmantošana atbilstoši pieminekļu raksturam, respektējot ne tikai ēkas, bet arī ar šo ēku saistīto izmantošanas vēsturi un saturu. Ēkas-pieminekļi nav atdalāmi no vēstures, kuras liecinieki tie ir, un no vides, kurā tie atrodas.

Kā ēkas Turaidas vēsturiskajā centrā tiek pētītas un dokumentētas, saglabātas un atjaunotas, par to sarunā stāstīs eksperti, kas visi piedalījušies Turaidas vēsturisko ēku saglabāšanas procesā. Ēkas-pieminekļi ir īpašs piemērs mantojuma saglabāšanas labās prakses tradīcijām, kur gadsimtos radītām vērtībām tiek izrādīta cieņa, skaidroja Skuja.

"Tieši par atbildīgiem pasūtītājiem un saimniekiem, par radošiem un tālejoši domājošiem arhitektiem būs būvkultūras stāsti šī gada Eiropas mantojuma dienās - lai mēs kopīgi veidotu labdabīgu vidi šodienai un nākotnes pieminekļus nākotnei, lai neizsmeltu resursus, tukši nedižotos, strādājot gūtu prieku un rezultātā vairotu vidi, kurā pagātnes smalkā substance veido stingrus pamatus šodienai", vēsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde, kas ir Eiropas kultūras mantojuma dienu rīkotāja Latvijā.

Dalība pasākumā būs bez maksas. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc iepriekš jāpiesakās pa tālruni 26 572 142 vai e-pastu "Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.".

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.