Menu
 

Izveidots Daiņa Īvāna Atmodas laika runu videoierakstu apkopojums

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Foto - Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

No 15. novembra Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) digitālo resursu vietne “emuzejs.lnvm.lv” papildināta ar jaunu video ierakstu sēriju “Vārda spēks Trešajā atmodā”. Tajā apkopotas žurnālista un publicista, pirmā Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja un Latvijas Republikas Augstākās padomes priekšsēdētāja pirmā vietnieka Daiņa Īvāna Trešās atmodas laikā teikto runu video rekonstrukcijas.

Pirms vairāk nekā 30 gadiem teikto runu audio vai video oriģinālieraksti lielākoties nav saglabājušies, taču LNVM Tautas frontes muzeja nodaļas krājumā ir runu manuskripti. Šogad Dainis Īvāns no jauna stājās kameru priekšā, lai vēsturisko notikumu norises vietās atkārtoti ierakstītu 12 uzrunas, kas teiktas laikā no 1987. līdz 1991. gadam. Tās papildinātas ar atmiņām par runu tapšanas un uzstāšanās apstākļiem.

Dainis Īvāns, atceroties uzrunu nozīmi atmodas laikā, norāda, ka “vienīgie cīņas ieroči bija nevardarbīgi, mums nebija citu ieroču, un šī nevardarbīgā cīņas ieroča varbūt viens no spēcīgākajiem paveidiem ir vārds. Cilvēces vēsturē vārdam ir milzīga nozīme. Vārda galvenais uzdevums bija iedvesmot cilvēkus, iedrošināt cilvēkus, pārliecināt cilvēkus ar argumentiem un ar patiesību. Daudzas runas, ko mēs toreiz teicām, bija uzlādētas, tās bija enerģiskas – kā kodolreaktora uzturētas”. Tolaik atmodas līderu runas sabiedrība uztvēra kā nozīmīgu vēstījumu, kā aicinājumu uz pārmaiņām, tās nereti pavairoja un izplatīja no rokas rokā, norāda LNVM.

Ierakstītās runas skar dažādas Trešās atmodas laika aktualitātes un problēmas, vienlaikus tās ir spilgts iedarbīgas publiskās runas piemērs. Lai veicinātu arī šāda  vēstures avota izmantošanu skolās, Tautas frontes muzejā tiks izstrādāts metodiskais materiāls skolotājiem ar nepieciešamo papildinformāciju un ieteikumiem to izmantojumam mācību procesā. Video tiks arī subtitrēti, tādējādi paplašinot iespējamo lietotāju loku.

Latvijas Nacionālā vēstures muzejā atzīmē, ka runu ieraksti ir nozīmīgs vēstures avots, kas noderēs gan izglītojošajam darbam muzejā, gan  vēstures un sociālo zinību apguvei skolās.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.