Menu
 

Pētījums: Gandrīz puse iedzīvotāju uzskata, ka sašķeltību Latvijas sabiedrībā mazina kultūras pasākumi

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Latvijā vairums jeb 82% iedzīvotāju apgalvo, ka sabiedrībā ir vērojama sašķeltība. Vienlaikus gandrīz puse jeb 47% aptaujāto cilvēku norāda uz kultūras pasākumu nozīmi tās mazināšanā un savstarpējas izpratnes veicināšanā starp dažādām sabiedrības grupām, secināts Rīgas Starptautiskā kino festivāla (“RIGA IFF”) un kompānijas "Norstat" veiktā pētījumā.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem izplatītākais temats, kas veicina sašķeltību Latvijas iedzīvotāju vidū, ir Covid-19 pandēmija un vakcinācija, ko minējuši 85% respondentu. Gandrīz katrs otrais jeb 47% cilvēku par iemeslu uzskata etnisko piederību un valodas lietojuma jautājumus. Vairāk nekā trešdaļa jeb 37% aptaujāto atsaucas uz politisko pārliecību, savukārt katrs ceturtais jeb 27% norāda uz diskusijām, kas saistītas ar LGBTQ+ kopienu.

Atsaucoties uz pētījuma rezultātiem, 50% aptaujāto sieviešu un 43% vīriešu ir pārliecināti, ka Latvijas sabiedrības sašķeltību mazina kultūras pasākumi. Vairāk nekā divas trešdaļas jeb 62% respondentu norāda, ka no kultūras nozarēm visvairāk šķelšanos mazina mūzika. Kā otrs nozīmīgākais virziens atzīts kino, ko norāda 40% aptaujāto. Pēc tam seko 37% iedzīvotāju, kuri uzskata, ka šķelšanos visvairāk mazina un uz savstarpēju izpratni starp dažādām sabiedrības grupām aicina teātra apmeklējumi. Katrs trešais jeb 32% iedzīvotāju uzsver literatūru, bet piektdaļa jeb 19% – vizuālo mākslu.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla rīkotāju dati liecina, ka klātienes seansu apmeklējums šogad krities par 31% salīdzinājumā ar 2020.gadu un par 72% salīdzinājumā ar 2019.gadu. Savukārt tiešsaistes apmeklējuma rādītāji kāpuši par 77% attiecībā pret 2020.gadu.

"Šie rādītāji liecina par auditorijas nemainīgu interesi par kino festivālu pat šādos kultūras norisēm izaicinošos apstākļos, kādos “RIGA IFF” ir veidots pēdējos divus gadus. Taču ieilgušie pandēmijas apstākļi un ieviestie piesardzības pasākumi būtiski ietekmējuši apmeklētāju klātbūtnes formu kultūras norisēs, un tiešsaistes apmeklējuma kāpums nav pietiekams, lai kompensētu zemo apmeklētāju aktivitāti klātienē. Šī pētījuma dati ir īpaši nozīmīgi šobrīd, kad kā kino festivāls nevaram pretendēt uz pietiekamiem atbalsta mehānismiem, lai gan sabiedrībai šāds notikums ir ļoti nepieciešams," secina “RIGA IFF” vadītāja Liene Treimane.

“RIGA IFF” rīkotāji arī norāda, ka spēkā esošie atblasta mehānismi nesedz faktiskos zaudējumus, kas var būtiski apgrūtināt festivāla turpmāko izaugsmi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.