Menu
 

Izsludināta literatūras festivāla "Prozas lasījumi 2021" programma

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ilustrācija - publicitātes Ilustrācija - publicitātes

Pēc nedēļas sāksies ikgadējais literatūras festivāls “Prozas lasījumi”, kas šogad norisināsies tiešsaistē. Pasākuma rīkotāji sola aizraujošus stāstus katru vakaru no 2. līdz 12.decembrim festivāla mājaslapā un “Prozas lasījumu” “Facebook” lapā.

“Prozas lasījumu” šīgada tēma ir literatūras daudzbalsīgums jeb literatūras valodas. Kopumā gaidāmi vairāk nekā desmit dažādi tiešsaistes pasākumi, kuros piedalīsies ap 50 Latvijas un ārvalstu autori. Festivāla manifests vēsta: “Literatūrai ir daudzas valodas – tiešā un pārnestā nozīmē. Teksts var tikt pārtulkots citā valodā, pārtapt kinoscenārijā, zīmējumā. Tas var tikt citēts reklāmas rullītī vai politiķa uzrunā. Taču arī pats teksts mēdz “izdīgt” no cita žanra – fotogrāfijas, teātra izrādes vai skaņdarba. Šādā izpratnē literatūras process ir daudzvalodīgs, tas ir koks ar dziļu un plašu sakņu sistēmu, kas ietekmējas no klasiķiem, citiem žanriem, un tik pat plašu vainagu, kurā “ligzdo” citi žanri.”

Kā vēsta ŗikotāji, festivāls tiks atklāts 2. decembrī plkst. 19.00 ar Ilmāra Šlāpina eseju “Literatūras valodas”.  Ar savu jaunāko darbu lasījumiem piedalīsies Inga Ābele, Inese Zandere, Jānis Joņevs un Osvalds Zebris – rakstnieki, kuru literārie darbi ir pārauguši sava žanra robežas, kļūstot par pamatu filmas scenārijam, teātra iestudējumam, animācijas filmai vai dziesmai, tādējādi sākot dzīvot savu, no autora neatkarīgu, dzīvi.

3.decembrī plkst. 19.00 norisināsies Baltijas autoru un tulkotāju diskusija “Baltijas literatūra pasaulē: tulkošanas izaicinājumi un iespējas”. Diskusijā Baltijas literatūras tulkojumu rezonansi ārvalstīs vērtēs Baltijas asamblejas balvu literatūrā ieguvušās rakstnieces – Lēlo Tungala (Igaunija) un Nora Ikstena (Latvija), kā arī Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze, literārais aģents un tulkotājs Džeids Vils, tulkotāji Rims Užgiris un Adams Viktors Kullens. Diskusiju angļu valodā vadīs rakstnieks, tulkotājs un literārais aģents Vilis Kasims.

Jauno autoru semināru “Aicinājums” un “Literārā akadēmija” lasījumi notiks 4. decembrī plkst. 17.00 un plkst. 19.00. 5.decembrī plkst. 12.00 notiks tradicionālie svētdienas rīta lasījumi “Prozas brokastis”. Piedalās Kristīne Želve, Silvija Brice, Laura Vinogradova un Māris Bērziņš – autori, kuri literatūrā ienākuši no citiem mākslas žanriem vai pavisam ar mākslu nesaistītām jomām.

5.decembrī plkst. 17.00 skanēs muzeju atmosfēras iedvesmota proza lasījumos “Muzejnieku stāsti”, kuros piedalīsies autori, kas ikdienā strādā dažādos muzejos – Aivars Eipurs, Lolita Tomsone, Ilze Andresone, Mārtiņš Pommers.

Savukārt no 6. līdz 10. decembrim ik dienu plkst. 11.05 varēsim klausīties viena rakstnieka jaunākā darba lasījumu LR1 programmā “Kultūras rondo”, bet plkst. 18.00 festivāla mājaslapā būs atklātā stāstu konkursa “Pandēmijas laika stāsti” laureātu lasījumi.

11.decembrī plkst. 18.00 Sestdienas stāstu vakarā uzstāsies Ilze Jansone, Guna Roze, Sergejs Moreino, Pēteris Pūrītis un Jānis Zelčāns. Festivāls noslēgsies ar “Prozas lasījumu” balvas pasniegšanu 12. decembrī plkst. 18.00.

Festivāls “Prozas lasījumi” norisinās kopš 1995.gada, kopš 2016. gada festivālu rīko Latvijas Rakstnieku savienība.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.