Menu
 

Foto: Siguldā atklāta izzinoša ekspozīcija par Gaujas plostnieku dzīvi

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto – Pēteris Veģis Foto – Pēteris Veģis

Pašā Gaujas krastā, pie Siguldas oficiālās peldvietas durvis vērusi unikāla ekspozīcija “Gaujas plostnieka stāsts”, kas vēsta par Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautu senu arodu – koku pludināšanu. Tajā vienuviet iespējams iepazīties gan ar koku pludināšanas vēsturi, gan apskatīt īstu astes plosta mājiņu ar tās iedzīvi, kā arī pašam iemēģināt roku plostu siešanā un citās plostnieka arodam raksturīgās nodarbēs, informēja Siguldas novada pašvaldībā.

Ekspozīcija iepazīstina ar plostnieku dzīvi uz upes pagājušā gadsimta vidū. Gauja jau izsenis bijusi viena no galvenajiem koku transportēšanas ceļiem Latvijā. “Upes līkumi sevī glabā ne vienu vien stāstu un vēstures liecību. Visstaltāko burukuģu masti savu ceļu no Vidzemes mežiem turpinājuši pa Gaujas straumi, līdz nokļuvuši Rīgas ostā,” koku pludināšanas vēsturē ļauj ieskatīties ekspozīcijas idejas autors, plostnieks Māris Ansis Mitrevics, kurš pats vairākas vasaras pavadījis darbā uz upes.

Papildus tam ekspozīcijas teritorijā iespējams iepazīties arī ar plostnieku darba rīkiem, kas tika izmantoti darbā koku pludināšanā pa Gauju. Lai labāk iepazītu plostnieku dzīves apstākļus, ekspozīcija veidota kā autentisks astes plosts, uz kura noritēja koku pludinātāju dzīve vairāku mēnešu garumā. Uz plosta esošajā plostnieku mājiņā iespējams noskatīties arī nelielu īsflilmu latviešu valodā par plostnieku dzīvi.

Apmeklētājiem ekspozīcijā būs iespēja ne tikai aplūkot un uzzināt jaunu informāciju, bet arī pašiem darboties, iemēģinot roku senajā plostu siešanas tehnikā. Tādējādi katrs varēs sasiet miniatūru suvenīra plostiņu un iemēģināt plostnieka amata prasmes pinčojot, kantējot un bomējot.

Ekspozīcija atrodas Siguldā, Peldu ielā 2, Gaujas kreisajā krastā lejpus tilta. Vasaras sezonā ekspozīcija apmeklētājiem būs pieejama katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Pašbvaldībā norāda, ka Gaujas plostnieku amata prasmes 2018.gadā kā Latvijas dzīvā tradīcija ir iekļautas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, savukārt pērn tās nominētas iekļaušanai UNESCO sarakstā, tāpēc ekspozīcija kalpo par iespēju iepazīt vēsturi un tautas kultūrvēsturisko mantojumu. 

Projekts tapis, pateicoties biedrības “Ozollīči” un plostnieka Māra Anša Mitrevica iniciatīvai ar plašu partneru atbalstu. Savu artavu ekspozīcijas izveidē ieguldījuši SIA “PATA”, VAS “Latvijas valsts meži”, AS “Latvijas finieris”, Siguldas novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds un citi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.