Menu
 

Muzeju nakts pasākumi Ķekavā un Baldonē būs veltīti rakstniekam Alfrēdam Dziļumam

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ilustrācija - publicitātes Ilustrācija - publicitātes

14.maijā Latvijas muzejos notiks tradicionālais Eiropas mēroga pasākums –  Muzeju nakts. Ķekavas novadpētniecības muzejs kopā ar Baldones muzeju sagatavojis programmu piedāvājumu ar vienojošo tēmu “Alfrēda Dziļuma pēdas Ķekavā un Baldonē”, lai atcerētos rakstnieku novadnieku, kuram šogad aprit 115 gadi, pavēstīja Ķekavas novadpētniecības muzeja pārstāve Melita Šaule.

Alfrēds Dziļums ir viens no ražīgākajiem latviešu trimdas prozas autoriem. Rakstnieks savā biogrāfijas aprakstā minējis, ka viņa dzīves pirmais posms aizritējis starp diviem – Baldones un Doles pagastiem, kurus robežo Ķekaviņas upīte. A. Dziļuma jaunības gadi  aizrit, dzīvojot Baldones pagasta “Siliņos”, un te aizsākas arī autobiogrāfiskā romāna “Pēdas rīta rasā” sižets. Rakstnieks šeit nav pavadījis ilgu laiku, toties tas ir zīmīgs, jo tieši šeit likti pamati viņa rakstniecībai. Bet A. Dziļuma darbos Baldones vēstures zinātājs ieraudzīs gan baldoniešu prototipus, dzimtas un mājvietas, gan Baldones kūrorta ainas un kultūras notikumus.

Arī Ķekavai vienmēr bijusi svarīga nozīme rakstnieka dzīvē, un tās ļaudīm atvēlēta nozīmīga vieta viņa darbos. Atmiņu grāmatās “Zeme dzīvo”, “Pēdas rīta rasā” un “Mežu aizvējā” rakstnieks pieminējis robežupi Ķekavu, plostnieku upi Misu, Daugavu ar Doles salu, kā arī vairākas tagadējā Ķekavas novada mājas un vietas, piemēram, Bērzmenti,  Čagas, Dzērumcelmus, Jeņčus un Kalna Vačus,  Doles pagastnamu un baznīcu Ķekavā.

Romānā “Vienas vasaras zieds” runāts par Odukalnu, kā arī par Kalnakrogu, kurā varēja cienāties ar Doles nēģiem, romānā “Pārvietotie” – par  Nāves salu un Daugmali, romānā “Vilka zobs” – par Klaņģu kalnu.  Arī romānā “Daugavas krāces ietverts daudz kultūrvēsturiskas informācijas par Doles salas zvejniekiem un Daugavas īpašo lomu viņu dzīvē, pieminēta Ķekava un Daugmale.

Zviedrijā nodzīvotajos 25 gados Alfrēds Dziļums sarakstījis 16 romānus –  12 no tiem ataino dzīvi Latvijā, 4 – kara un trimdas notikumus, 4 atmiņu grāmatas, darbojies žurnālistikā un rakstījis īso prozu, pievērsies arī dramaturģijai –  tapušas 4 lugas un 3 paša romānu dramatizējumi.

Baldones muzejā no plkst. 18 līdz 24 varēs apskatīt  izstādi “Rokraksts. Raksturs. Rakstnieks. A.Dziļumam 115”, piedalīties radošajā darbnīcā – Ukrainas karodziņu veidošanā un Latvju spēka zīmju noformēšanā, svinību zālē apskatīt vizuālo animāciju “Dziļumam pa pēdām”, piedalīties Baldones amatierteātra “Sudraba nagla” aktivitātēs, akcijā “Iestādam savu saulespuķi” un orientēšanās spēlē “Saliec puzli – Saplēstā krūze!” Mercendarbes muižas parkā.

Savukārt Ķekavas novadpētniecības muzejs no plkst. 19 līdz 24 piedāvā apskatīt izstādi par A. Dziļumu, piedalīties radošajā darbnīcā “Ilustrē rakstnieka grāmatas vāku!”, noklausīties fragmentus no romāna “Pārvietotie” Jaunā Miltu teātra lasījumā, skatīties  filmu “Saplēstā krūze”, piedalīties orientēšanās spēlē “Saliec puzli – Saplēstā krūze!”, kas norisināsies Ķekavas parkā un akcijā “Iestādām savu saulespuķi”. Ķekavas mākslas skolas piedāvā iesaistīties interaktīvā spēlē “Malks svaiga gaisa”.

Pasākums ir bez maksas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.