Menu
 

Valmieras teātris šosezon piedāvās deviņus jauniestudējumus Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Valmieras teātris šosezon piedāvās deviņus jauniestudējumus Publicitātes foto

Kā uzsver Valmieras teātra mākslinieciskā vadītāja Indra Roga, Latvijas simtgades sezonā var atļauties izrādes ar mērogu, ko dāvināt publikai, aktieriem, profesionāli izaicinot sevi kā teātri.

“Tāpēc Valmieras teātris runās par Cilvēku, Nemirstību, Fantastiku. Ceļojot laikā un laikmetos, būs iespēja sastapt fantastus, izgudrotājus, filozofus, pievilcīgus pavedējus, karjeristus, pasaules pārveidotājus, nemiera garus, kas meklējuši un atraduši sevi, domājuši ar vērienu, būdami bērni, pusaudži, studenti, briedumā vai jau vecumā. Viņu spoguļos mēs kopā ar publiku smelsimies spēku – dzīvot, sapņot, pārvarēt zaudējuma sāpes un spēju nezaudēt humora izjūtu,” pauž režisore, kura pati sezonas otrajā pusē iestudēs Valmieras teātra trešo “Hamletu”.

27. septembrī Lielajā zālē gaidāma sezonas atklāšanas izrāde – Reja Bredberija “Fantočini noslēpums”, ko iestudējusi režisore J. Polovceva (Maskava). Sezonas pirmais jauniestudējums balstīts uz Reja Bredberija zinātniskās fantastikas īsprozas stāstu “Elektriskā ķermeņa dziesma”. Izrāde ir poētiskas atmiņas un ilgas par ģimeni, mīlestību, zaudējuma sāpēm un to pārvarēšanu. Par to, uz ko klusībā cer ikviens, – absolūtas mīlestības un nemirstības sasniegšanu. Darbs uz Latvijas teātra skatuves tiek iestudēts pirmo reizi.

12. oktobrī LMT mansardā būs skatāma Deivida Aivsa komēdija “Venēra kažokādā” (režisore – I. Mičule). Vairākkārt apbalvotā luga lugā “Venēra kažokādā” ir izcilā, tumšā humora meistara, amerikāņu dramaturga Deivida Aivsa komēdija, kas vēsta par režisoru, kas jau zaudējis cerību atrast aktrisi galvenajai lomai savā topošajā izrādē. Savukārt viņa ir pārliecināta, ka šī loma atbilst tieši viņai. Ar mistiski vilinošās Vandas lomu Valmieras teātrī atgriežas Inga Alsiņa-Lasmane, kura virtuozā saspēlē ar Imantu Stradu ievelk skatītājus elpu aizraujošā lugas lasījumā.

9. novembrī Apaļajā zālē – J. Trifonova lugas “Apmaiņa” pirmizrāde (režisors J. Peregudovs; Maskava). 20. gadsimta 60. gadu beigas, Maskava. Komiski smeldzīgs un patiess stāsts par kādas ģimenes savstarpējām attiecībām brīdī, kad galvenā varoņa sieva ierosina mainīt savu un slimās vīramātes istabu pret kopēju divistabu dzīvokli. Kā lai to pasaka mātei? Citi no vienas istabas ir tikuši pat pie trīsistabu dzīvokļa, kāpēc lai viņi netiktu galā ar šo maiņu?

30. novembrī LMT mansardā – J. Tellere “Nekas” (režisors – Jānis Znotiņš). Izrāde radīta, īpaši domājot par jauniešiem. Vienkāršs, bet tajā pat laikā ļoti skarbs stāsts par 7. klases skolēniem, kuri mēģina atrast dzīvei jēgu, kad viens no viņiem skaļi paziņo, ka tādas nav. Kādas ir robežas un kāda ir to pārkāpšanas cena? Baisi, patiesi un nenovēršami.

20. decembrī Lielajā zālē gaidāma Džordža Bernarda Šova lugas “Pigmalions” jauniestudējuma pirmizrāde (režisors – Varis Brasla). Šī luga īru rakstniekam, dramaturgam, kritiķim un politiķim Džordžam Bernardam Šovam atnesa pasaules slavu, tā ir viņa skandalozākā un asprātīgākā luga, kas stāsta par vienkāršu puķu pārdevēju Elīzu Dūlitlu no dziļas provinces un fonētikas profesora Higinsa mēģinājumiem viņu padarīt par smalku sabiedrības dāmu. Viss iet gludi... līdz brīdim, kad viņš iemīl šo savādo meiteni. Paradoksu un komisku notikumu pilns stāsts Vara Braslas režijā.

25. janvārī Lielajā zālē ar Ē. E. Šmita “Donžuāna pēdējā mīlestība” jauniestudējumu debitēs režisors Rolands Atkočūns (Lietuva). Ar lugu “Donžuāna pēdējā mīlestība” (lugas oriģinālnosaukums – “Valoņas naktis”) beļģu rakstnieks Ēriks Emanuēls Šmits debitēja dramaturģijā. Darbība risinās mistiskā Normandijas nekurienē jeb vietā, no kuras nav iespējams aizbēgt pašam no sevis. Stāsta notikumu centrā ir kāds ļoti kaislīgs, jauns vīrietis vārdā Donžuāns un viņa piecas mīļākās. Ikviena no viņām cer, ka jaunais vīrietis apprecēs tieši viņu. Donžuāna rīcībā ir visa nakts, lai iepazītu to, ko viņš vēl nepazīst, – patiesu mīlestību.

12. aprīlī trešo reizi Valmieras teātrī atgriezīsies pasaulē visbiežāk iestudētais un interpretētais Viljama Šekspīra šedevrs “Hamlets” režisores Indras Rogas režijā. Cilvēcisko kaislību buķete – viltības, intrigas, indēšanas, mistiski noziegumi, kautiņi, joki ar Dānijas princi Hamletu epicentrā. Izrādes uzsvars likts uz lugas iestudējumu vēsturi un tekstu. Galvenajā lomā – aktieris Mārtiņš Meiers.

12. maijā Lielajā zālē – A. Zvaigznes lugas “Veltas Kalniņas istabā” (režisors – Pēteris. Krilovs). Spēcīgas personības dzīvesstāsts. Velta Kalniņa ir bijusi balles deju skolotāja Padomju Latvijā, kuras mīlestība pret deju bija tik nepārvarama, ka netraucēja ne politiskā iekārta, ne laiks. Birokrātija, cilvēcīgums, paradoksi, eksistenciāla vientulība neatkarīgi no laikiem.

24. maijā LMT mansardā – Džeka Londona “Mārtins Īdens” Kārļa Meļļa režijā. Jaunā režisora Klāva Meļļa debija Valmieras teātrī ar stāstu par 20 gadus vecu, neizglītotu jūrnieku Mārtinu Īdenu. Cerībā kādreiz būt kopā ar aristokrātiskas ģimenes atvasi Rūtu Mārtins ar viņas palīdzību nododas mācībām un atklāj sevī rakstnieka dotības. Līdzās plaukstošajai mīlestībai Mārtins iegūst arī pasaules slavu, naudu un uzmanību. Taču kaut kas ir mainījies – Mārtins nespēj priecāties par sasniegtajiem mērķiem un justies laimīgs.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.