Menu
 

Foto: Ropažu novadā taps Latvijā pirmā ambisoniskās skaņas koncertzāle

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Kristaps Kalns Foto - Kristaps Kalns

Pagājušās nedēļas nogalē Ropažu novada Villasmuižā, ēku kompleksā ar vēsturisko nosaukumu Bakhaužu muiža, tika uzsākti Latvijā pirmās ambisoniskās skaņas koncertzāles būvniecības darbi. Ēku komplekss turpmāk iezīmēsies kultūras kartē ar nosaukumu “Skaņu muiža 360”, un tā būs pirmā stacionārā ambisoniskās jeb telpiskās skaņas koncertzāle Latvijā, kas veidos pilnīgi jaunu, nākamās paaudzes mūzikas atskaņošanas un skaņas klausīšanās pieredzi.

“Skaņu muižu 360” veido un attīsta komponiste Zane  Dombrovska (Učelniece) ar vīru, nekustamā īpašuma attīstītāju Gunti Učelnieku, kuri pirms pāris gadiem iegādājās muižas kompleksu tieši šādam nolūkam.

“Ambisoniskā jeb telpiskā skaņa ir pasaulē ļoti inovatīvs mūzikas virziens, bet Latvijā tas joprojām ir salīdzinoši mazpazīstams, pamatā zināms tikai šauram mūzikas patērētāju lokam, lielākoties mūzikas profesionāļu vidē. Laba skaņa ir bauda ne tikai tās radītājiem, bet arī mūzikas patērētājiem, un ambisoniskā skaņa paplašina mūzikas uztveres pieredzi, tu to dzirdi sev visapkārt un burtiski peldi skaņā. Izveidojot šādu koncertzāli, mēs ceram padarīt ambisonisko skaņu pieejamāku daudz plašākai cilvēku auditorijai,” uzsver komponiste un Latvijā pirmās ambisoniskās skaņas koncertzāles idejas autore Zane Dombrovska.

“Ambisoniskā koncertzāle 144 kvadrātmetru platībā tiks ierīkota vienā no trim muižas kompleksa ēkām. Šobrīd, būvniecības pirmajā kārtā notiks koncertzāles ēkas jumta maiņa, bet nākamais posms jau paredz atbilstošas skaņu sistēmas uzstādīšanu. Plānojam, ka pilnā apmērā skaņas sistēmu varēsim uzstādīt 2024.gadā, bet jau šajā vasarā varēsim rīkot nelielus ieskaņas pasākumus, kas ļaus gan Ropažu novada iedzīvotājiem, gan viesiem no Latvijas un ārvalstīm gūt inovatīvu skaņas baudījuma pieredzi. Šī būs jauna kultūras un mākslas telpa kvalitatīvai laika pavadīšanai un īpašu pasākumu rīkošanai,” skaidro projekta attīstītājs, “Skaņu muižas 360” valdes priekšsēdētājs Guntis Učelnieks.

“Remontdarbus veicam ļoti pakāpeniski un nesasteigti, atbilstoši ar restaurāciju saistītajiem procesiem. Pētām uz sienām atstātās laika zobu apgrauztās liecības par to, kā savulaik šeit ir izskatījies, mēģinām nofiksēt dažādus fragmentus no ēkas elementiem, demontāžas darbus veicam saudzīgi. Lai saglabātu autentiskumu, mūrēšanas notiek ar kaļķi un ķieģeli.  Vēlamies  izveidot mūsdienu prasībām atbilstošu vidi, vienlaikus tomēr saglabājot ēku kompleksa patīkamo, vēsturisko auru. Tālākā nākotnē īpašumu plānots attīstīt tā, lai nodrošinātu radošās rezidences iespējas studentiem, komponistiem un izpildītājmāksliniekiem starptautiskā līmenī ne tikai lieliski tehniski aprīkotā, bet arī iedvesmojošā, dabas un vēsturisku ēku ieskautā vidē,” norāda G.Učelnieks.

 “Skaņu muiža 360” kalpos arī par mācību un skaņas eksperimentu kultūrtelpu komponistiem, mūziķiem un citiem māksliniekiem, kurus interesē veicināt telpiskās skaņas uztveri un attīstīt citādāku skanisko domāšanu. Ambisoniskās koncertzāles veidotāji plāno organizēt gan vietēja mēroga, gan starptautiskus pasākumus, aicinot uzstāties un dalīties pieredzē audiovizuālās kompozīcijas, elektroakustiskās kompozīcijas, kino mūzikas, kā arī virtuālās realitātes mūzikas komponistus un studentus no Latvijas, Baltijas un citām valstīm.

Tāpat arī plānots organizēt skaņas ekskursijas – izzinošas, eksperimentālas, atraktīvas lekcijas ar skaņas demonstrējumiem, kas ikvienam interesentam ļaus paplašināt savu personisko skaņu un mūzikas klausīšanās pieredzi. Nākotnē kompleksa teritorijā plānots ierīkot arī studiju darbam ar skaņu ierakstiem un profesionālai 3D skaņas apstrādei.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.