Menu
 

Foto: Latvijas Nacionālajā teātrī tapusi izrāde "Zem diviem karogiem" Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Kristaps Kalns Foto - Kristaps Kalns

9.maijā Latvijas Nacionālajā teātrī notika jauniestudējuma “Zem diviem karogiem” pirmizrāde. Jaunā izrāde, ko iestudējis režisors Valters Sīlis un ko veido dramaturga Jāņa Baloža uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts, ir dokumentāls mūzikls par leģendāro latviešu grupu “Jumprava”.

“Ir paaudze, kas atpazīst grupas “Jumprava” dziesmu ar šādu nosaukumu, un stāsts tik tiešām ir saistīts galvenokārt ar “Jumpravu” – gan visiem četriem puišiem, gan daudzu dziesmu vārdu autoru Ritvaru Dižkaču. Kā, pareizajā laikā satiekoties pareizajiem cilvēkiem, piedzimst jauns virziens mākslā, un cik viegli vai grūti ir šķirties, kad atrodies viļņa virspusē. Izrāde runā gan par šiem māksliniekiem, gan par divu iekārtu, divu sociālpolitisko sistēmu nomaiņu pagājušā  gadsimta 80. gadu beigās,” saka dramaturgs Jānis Balodis.

Savukārt režisors Valters Sīlis piebilst: “Visi šīs izrādes aktieri dzimuši vai auguši pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Un man bija vēlme tieši kopā ar viņiem doties ceļojumā nesenā pagātnē, lai runātu par viņu vienaudžiem laikā, ko skar šī izrāde. Ko vēlējās pateikt un paveikt tā laika mākslinieki; kas mums ir atšķirīgs un kur mēs varam atrast kopīgo. Šī izrāde ir par jaunu mākslinieku meklējumiem atrast savu unikālu ceļu. Un kopā mēs veidojam dokumentālu izrādi par mūziku, kas pilnīgi noteikti ir kaut kas jauns mums, izrādes radošai grupai.”

Mākslas zinātniece Inga Šteimane izrādes programmiņā grupu “Jumprava” skata mākslas kontekstā un to raksturo šādi: “Līdzīgi kā resurss “Mākslas dienas” 80. gadu Latvijā tika padarīts par modernās mākslas epicentru, tā padomju kultūras terminoloģijā un praksē eksistējošais “vokāli instrumentālais ansamblis” padomju saimniecībā “Ogre” kļuva par supergrupu “Jumprava”, kas dziedāja pret metro, parodēja birokrātiju, mītiski skuma par Ziemeļmeitu, godināja izsūtītos, sauca suni par Molotovu, piejaucēja zemapziņu un it kā pa jokam peldēja no Ventspils uz Visbiju. Tam visam toreiz vajadzēja gan drosmi, gan mugurkaulu, gan arī – tehniskas iemaņas. Kā protestēt konstruktīvi, jēgpilni, ar skatu tagadnē, nevis pagātnē – tie ir “Jumpravas” radošie jautājumi.”

Izrādē lielu vietu ieņem dziesmas no grupu “Jumprava” un “Aurora” repertuāra. Izrādes muzikālā producente Zane Dombrovska par izrādes muzikālo materiālu teic: “Tā kā grupa “Jumprava” pamatā savu mūziku sintezēja, tad arī muzikālo noformējumu Nacionālā teātra izrādei “Zem diviem karogiem” veidoju, izrādes mūziku speciāli sintezējot 80. gadu stilā un miksējot kopā Nacionālā teātra aktieru balsis ar grupas “Jumprava” dziedātāju balsīm, aktieru reālo instrumentu spēli ar grupas “Jumprava” autentisko ierakstu fragmentiem, radot īpašu muzikālo kvintesenci.

Lai izrādē iespējami tuvinātos toreizējam grupai raksturīgajam skanējumam, atsevišķi tembri izrādei tika iegūti ar īpaša firmas “Yamaha” tā laika moduļa palīdzību, ko mums darba procesā no saviem “zelta krājumiem” piespēlēja komponists Valdis Zilveris. Savukārt bungu celiņus pa sitienam vien, atbilstoši autentiskajam skanējumam, “rekonstruēja” mūziķis un bundzinieks Normans Bārbals. 

Vēl viens skanošs ieguvums uz skatuves ir Nika Matvejeva 80. gadu sintezators – “Roland Xp 80”. Savukārt abus pārējos tā laika sintezatorus izrādei īpaši sarūpēja Aigars Grāvers. Nostaļģisks skaņu piedzīvojums ir arī mazā firmas “Yamaha” “bungu mašīnīte” izrādē uz skatuves, jo tieši tāda savulaik tikusi aktīvi lietota grupas “Jumprava” daiļradē.”

Lomās: Madara Bore, Ilva Centere, Agnese Cīrule, Kaspars Aniņš, Romāns Bargais, Raimonds Celms, Igors Šelegovskis, Artis Drozdovs, Kārlis Reijers.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.