Menu
 

Festivālā Čehijā notiks trīs Latvijas filmu pasaules pirmizrādes

  • Autors:  Apriņķis.lv
Kadrs no filmas "Nemirstīgie". Publicitātes foto Kadrs no filmas "Nemirstīgie". Publicitātes foto

Piektdien, 28. jūnijā, sākas Karlovi Varu Starptautiskais kinofestivāls (KVIFF, Čehija), un šī A klases kinofestivāla programmā pasaules pirmizrādi piedzīvos trīs ar Latviju saistīti darbi – Latviju šogad pārstāv Laila Pakalniņa, studija “VFS Films” un arī režisore Signe Birkova.

Divas no šīm filmām atlasītas KVIFF galvenajam dokumentālo filmu konkursam – starp desmit pretendentiem uz “Kristāla globusu” ir Lailas Pakalniņas režisētais trīs valstu kopražojums, pilnmetrāžas dokumentālā filma “Karote” (“Spoon”) un režisores Ksenijas Ohapkinas filma “Nemirstīgie” (“Immortal”, “Surematu”), kuras producējošās valstis ir Latvija un Igaunija, producenti Uldis Cekulis un Riho Vestriks. Šī pati komanda kopā ar Lietuvas kolēģi Arūnu Mateli producēja arī simtgades filmu “Laika tilti”, kura tikko saņēmusi balvu kā labākā dokumentālā filma Šanhajas Starptautiskajā kinofestivālā, bet tieši pirms gada piedzīvoja pasaules pirmizrādi šajā pašā Karlovi Varu festivāla dokumentālo filmu konkursā, informē Nacionālā kino centra (NKC) vecākā referente informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Lailas Pakalniņas Karote” ir filma par plastmasas karoti un par sabiedrību, kas sasniegusi tādu attīstības līmeni, ka no zemes dzīlēm iegūst naftu, transportē to uz pārstrādes rūpnīcu, kur pārvērš naftu par plastmasu; transportē uz citu rūpnīcu, kur plastmasai piešķir karotes formu; transportē karotes uz visādiem veikaliem un ēdvietām, kur karotes jēgpilnais mūžs ilgst pārdesmit minūtes, un... tad to izmet.

Šis sociāli aktuālais temats ir ietērpts mākslinieciski augstvērtīgā formā – melnbaltās filmas operators ir Gints Bērziņš, gandrīz 20 Pakalniņas filmu līdzautors. Atšķirībā no daudzām Pakalniņas filmām, kas uzņemtas tikai Latvijā, “Karotes” ģeogrāfija ir ļoti plaša – materiāls filmai vākts arī Lietuvā, Norvēģijā, Ķīnā, Honkongā un Azerbaidžānā; filma ir Latvijas, Lietuvas un Norvēģijas kopražojums, atzīmē K. Matīsa.


Kadrs no filmas “Karote”.

Jaunā režisore Ksenija Ohapkina dzimusi Sanktpēterburgā un jau saņēmusi balvu festivālā “IDFA” Amsterdamā. Par filmu “Nemirstīgie režisore saka: “Šī ir mana pirmā filma, kurai ir zināma saistība ar manu bērnības un pusaudžu gadu pieredzi pēcpadomju Krievijā – vietā ar saviem likumiem, kurus jauns cilvēks uztvēra kā pašsaprotamus un pat neapšaubīja.” Filma, kuras darbība risinās industriālajā Apatītu pilsētā tālos Krievijas ziemeļos, atsedz mehānismu, kas pamudina cilvēkus labprātīgi noliegt savu personību un kļūt par izmantojamu resursu valsts rokās. Režisores neuzmācīgais, bet prasīgais skatījums atklāj “sistēmu” darbībā šķietami visnevainīgākajās ikdienas situācijās. Kas šādos apstākļos notiek ar cilvēku brīvo gribu un pašnoteikšanos?

Scenārija līdzautors ir Pauls Bankovskis, kurš daudz laika pavadījis sarunās ar režisori par “nemirstīgā varoņa” imagināro slavu. Filmas skaņas dizainu veidojis Krievijā pazīstamais skaņu režisors Aleksandrs Dudarevs, skaņas fināla apstrāde veikta studijā “VFS Films” Arta Dukaļska vadībā, vēsta NKC pārstāve.

Lailas Pakalniņas filmai “Karote” pirmizrāde paredzēta sestdien, 29. jūnijā, seansi arī 30. jūnijā un 2. jūlijā; “VFS Films” kopražojumam “Nemirstīgie” seansi – 2., 3. un 5. jūlijā.

Trešais Latvijas dalībnieks Karlovi Varu festivālā ir kinorežisore Signe Birkova, kura izvēlēta dalībai organizācijas “European Film Promotion” programmā “Future Frames” – šī programma pulcina desmit jaunus un daudzsološus režisorus no dažādām Eiropas valstīm, prezentējot tos kā Eiropas kino nākamo paaudzi. Dalībvalstu ieteiktie un KVIFF komandas atlasītie režisori piedalīsies intensīvā četru dienu programmā (30.06.–3.07.), kas ietver viņu jaunākās filmas starptautisko pirmizrādi, īpašas meistarklases, ko vada starptautiski atzīti kinoprofesionāļi, tikšanās ar kinoindustrijas profesionāļiem – festivālu programmētājiem, filmu izplatīšanas aģentiem, producentiem un citiem. “Future Frames” dalībniekus pavada arī neatslābstoša starptautisko mediju uzmanība, norāda K. Matīsa. Signe Birkova Karlovi Varu festivālā piedalās ar īsfilmu Viņu sauca Haoss Bērziņš” (2018) – savu maģistra darbu Latvijas Kultūras akadēmijā.

Karlovi Varu Starptautiskais kinofestivāls ir viens no senākajiem kino festivāliem pasaulē un ierindojas vienā kategorijā ar Kannu, Berlīnes, Venēcijas un Maskavas kinofestivāliem; šogad tas norisinās jau 54. reizi no 28. jūnija līdz 6. jūlijam.


Signe Birkova.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.