Menu
 

Provokatīvi, bet likumīgi – ar Doņeckas "tautas republikas" karogu logā

  • Autors:  Inese Helmane, “LV portāls”
Doņeckas “tautas republikas” simbolika Daugavpils Strādnieku ielas daudzdzīvokļu nama otrā stāva lodžijas logā ir labi redzama ikvienam garāmgājējam no ielas. Foto – aculiecinieks Doņeckas “tautas republikas” simbolika Daugavpils Strādnieku ielas daudzdzīvokļu nama otrā stāva lodžijas logā ir labi redzama ikvienam garāmgājējam no ielas. Foto – aculiecinieks

Cik likumīgi ir sava dzīvokļa logā izkārt Austrumukrainas prokrievisko kaujinieku pašpasludinātās, starptautiski neatzītās Doņeckas “tautas republikas” karogu? Par to interesējas kāds “LV portāla” lasītājs, kurš šādu ainu novērojis Daugavpilī. Valsts drošības dienesta vērtējumā šī rīcība ir provokatīva. Tomēr nav normatīvo aktu, kas aizliegtu šādas simbolikas izmantošanu publiski redzamā vietā.

“LV portāla” uzmanību aprakstītajai situācijai pievērsa kāda lasītāja atsūtīta fotogrāfija un jautājums: “Vai tā sauktās Doņeckas tautas republikas simbolikas eksponēšana sava dzīvokļa logā publiski labi redzamā vietā ir likumīga?”

Advokātu biroja “Inversus” zvērināta advokāte Indra Dogādova atbild, ka nav normatīvo aktu, kas regulētu, kāda veida simboliku ir atļauts vai aizliegts eksponēt sava dzīvokļa logā, ja tas redzams publiski no ielas. Šajā gadījumā ierobežojumi nepastāv un nav aizliegts sava privātīpašuma logā izlikt minēto simboliku.

Advokāte norāda, ka simbolikas izmantošanu ierobežo likums “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”. Saskaņā ar to sapulču, gājienu un piketu laikā ir aizliegts izmantot PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku (arī stilizētā veidā). Tomēr šis likums neierobežo simbolikas izmantošanu privātīpašumā.

Daugavpilī izdoti savi reklāmas noteikumi

Daugavpils domes sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Korsaka norāda, ka pašvaldība šajā situācijā iejaukties nevar, jo “saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. panta pirmo daļu valsts pārvalde ir pakļauta likumam un tiesībām. Tā darbojas normatīvajos aktos noteiktās kompetences ietvaros. Valsts pārvalde savas pilnvaras var izmantot tikai atbilstoši pilnvarojuma jēgai un mērķim”.

Domes pārstāve piebilst, ka pašvaldība, ņemot vērā normatīvajos aktos noteikto kompetenci un pilnvaras, 2015. gada 16. aprīlī pieņēmusi saistošos noteikumus Nr. 21 “Par reklāmu, izkārtņu, sludinājumu un citu informatīvo materiālu izvietošanu publiskās vietās Daugavpils pilsētā”. Tie nosaka reklāmu, reklāmas objektu, izkārtņu un citu informatīvo materiālu izvietošanas kārtību un ierobežojumus, kā arī kārtību, kādā veicama reklāmas izvietošanas uzraudzība un kontrole, un ietver ierobežojumus atbilstoši videi, ēku un būvju arhitektūrai publiskās vietās vai vietās, kas vērstas pret publisku vietu Daugavpils pilsētā.

Provokatīva rīcība

Valsts drošības dienesta (VDD) ieskatā attēlā redzamās starptautiski neatzītā veidojuma simbolikas izvietošana logā vai citā publiski redzamā vietā ir vērtējama kā provokatīva rīcība, kas ir pretrunā ar Latvijas skaidri pausto atbalstu Ukrainas teritoriālajai vienotībai un nosodījumu centieniem to graut. Arī VDD atzīmē, ka tomēr šobrīd Latvijas pašreizējie normatīvie akti tieši neaizliedz izmantot šādu simboliku.

VDD atgādina, ka Krimināllikums paredz atbildību par prettiesisku piedalīšanos ārpus Latvijas Republikas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību, šāda bruņota konflikta finansēšanu, kā arī personu vervēšanu, apmācīšanu un nosūtīšanu prettiesiskai dalībai bruņotā konfliktā. Jāpiebilst, ka personas, kuras atklāti pauž atbalstu kaujinieku grupējumiem, kas ar militāriem līdzekļiem cenšas sasniegt politiskos mērķus, nonāk drošības iestāžu redzeslokā.

Pilnu rakstu lasiet portālā “LV portāls”.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.