Menu
 

Pētījums: Liela daļa iedzīvotāju vēl nav aprīkojusi mājokļus ar dūmu detektoriem

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Vairāk nekā trešdaļai iedzīvotāju jeb 36,9% vēl nav uzstādīti dūmu detektori, liecina nekustamo objektu pārvaldības, uzturēšanas un apsaimniekošanas uzņēmuma “Civinity” veiktā klientu aptauja. Lai gan dūmu detektoriem pēc Ugunsdrošības noteikumiem no 2020. gada 1. janvāra būtu jābūt jau uzstādītiem, vērā ņemama respondentu daļa (21,6%) ir atlikusi detektoru iegādi uz pēdējo brīdi.

Vairums aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka iemesls, kāpēc viņi uzstāda dūmu detektoru, ir drošības sajūta. To norādīja vairāk kā pusei respondentu (57,1%). Tiem mājokļu īpašniekiem, kuriem ir dūmu detektori (63,1%), visvairāk gadījumos ir uzstādīta viena ierīce (72,9%), daudz mazāk ir divas (14,5%), trīs (6,4%) un vairāk ierīces (6,2%).

Visbiežāk dūmu detektori tiek uzstādīti caurstaigājamās telpās, piemēram, koridoros (57,6%) un tikai pēc tam virtuvē (35,3%), viesistabā (32,6%), guļamistabā (18,2%) un citviet. Tieši ēst gatavošana ir visbiežākais cēlonis (60%) dūmiem mājoklī, ierindojoties pa priekšu svecēm (12,5%), vīrakam (2,2%) un citiem cēloņiem (25,3%).

Izvēloties dūmu detektorus, pārsvarā priekšroka tiek dota lētākām ierīcēm līdz 10 eiro (46,9%) vai robežās no 10 līdz 20 eiro (27,5%). Tikai 12,3% izvēlas dūmu detektorus, kuri maksā vairāk par 40 eiro. Dūmu detektorus visbiežāk cilvēki paši ir pirkuši kādā būvmateriālu veikalā (25,3%) vai specializētā ugunsdrošības veikalā (12,3%), taču visvairāk respondentu (52,2%) izvēlējušies paši detektorus neiegādāties, to atstājot speciālista pārziņā.

“Pozitīvi vērtējam cilvēku izvēli uzticēt ugunsdrošības iekārtu uzstādīšanu profesionāļiem (44,6%), jo, kā liecina pētījums, aptuveni trešdaļa (32,1%) nemaz neapzinās, vai viņu dūmu detektors ir ar CE marķējumu un atbilstošs ES standartiem. Šis ir vienkāršs, bet svarīgs kvalitātes zīmogs, par kura esamību būtu jāpārliecinās,” norādījis “Civinity” reģionālais vadītājs Latvijā  Ardis Pāvilsons.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.