Menu
 

Pensiju 2. līmeņa uzkrājumu mantošana – jautājumi un atbildes Apriņķis.lv

  • Autors:  Lidija Dārziņa, LV portāls
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Pensiju 2. līmenī ir gandrīz 1,3 miljoni dalībnieku. No 2020. gada Valsts fondēto pensiju likums paredz tiesības katram dalībniekam izvēlēties, kā rīkoties ar savu pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu – kam to atstāt, ja viņš nenodzīvo līdz vecuma pensijas piešķiršanai. Lai gan tas šķiet vienkārši, tomēr arī izvēlēm ir nianses un ierobežojumi, kurus skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju, no 2020. gada 1. janvāra iesniegumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai var norādīt, kā izmantot viņa pensiju 2. līmeņa uzkrājumu gadījumā, ja viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai:

  • ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā;
  • pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam;
  • nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Vairākums (63%) pensiju 2. līmeņa dalībnieku izvēlējušies uzkrāto kapitālu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā. Mantinieki par mirušā uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu uzzinās pie zvērināta notāra, uzsākot kārtot mantojuma lietas.

Otra populārākā (35%) izvēle ir pievienot uzkrāto kapitālu citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam. Persona, kas būs saņēmusi mirušā pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu, to varēs izmantot, sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu un pieprasot valsts vecuma pensiju.

Plašāka informācija par pensiju 2. līmeņa mantošanas iespējām pieejama interneta vietnē www.kampensiju.lv.

VSAA atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par kapitāla novēlēšanu

  • Ja izvēlēšos savu uzkrājumu pensiju 2. līmenī nāves gadījumā atstāt mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā vai pievienot kādas citas personas pensiju 2. līmenim, vai mans nepilngadīgais bērns saņems apgādnieka zaudējuma pensiju?

Bērns saņems apgādnieka zaudējuma pensiju. To aprēķinot, tiks ņemts vērā uzkrājums pensiju 1. līmenī, bet aprēķinā netiks ņemts vērā pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls.

  • Ja cilvēks ir norādījis mantinieku savam kapitālam, tomēr nodzīvo līdz pensijai un nomirst pēc dažiem gadiem, kad jau saņem pensiju, kur paliek viņam neizmaksātais pensiju 2. līmeņa uzkrājums?

Pēc vecuma pensijas piešķiršanas šī iepriekš reģistrētā izvēle vairs nav spēkā. Valsts piešķirto vecuma pensiju mantot nevar, bet, ja cilvēks sava pensiju 2. līmeņa uzkrājuma izmantošanai noslēgs mūža pensijas apdrošināšanas līgumu ar apdrošināšanas sabiedrību, tad būs iespēja norādīt labuma guvēju, kurš pensionāra nāves gadījumā turpinās saņemt izmaksu atbilstoši noslēgtajam līgumam.

  • Esmu izdienas pensijas saņēmējs. Līdz vecuma pensijas saņemšanai vēl ir trīs gadi. Vai izdienas pensionārs arī drīkst savu pensiju 2. līmeni novēlēt mantojumā vai pievienot izdienas pensionāres sievas pensijai?

Jā, iesniegumu drīkst iesniegt visi pensiju 2. līmeņa dalībnieki, kuri nav vēl pieprasījuši (iesnieguši iesniegumu) vecuma pensiju.

  • Ja vīrs novēlēs man savu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu, vai es skaitīšos mantiniece pilnā izpratnē? Vai, piekrītot saņemt šo pensijas uzkrājumu, es pārņemšu arī viņa parādsaistības? Vai arī uz šo uzkrājumu piedziņu vērst nedrīkst?

Pirms pensiju 2. līmeņa kapitāla pievienošanas citas personas pensijas 2. līmeņa kapitālam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) no pievienojamās summas ieturēs tikai tās summas, ko mirušais vai saņēmējs ir parādā VSAA, ja tādas būs. Savukārt, ja pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls būs atstāts mantojumā saskaņā ar Civillikumu, tad VSAA no mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka kapitāla ieturēs summu, ko mirušais būs parādā VSAA. Ja VSAA būs vēl parādā kāds no mantiniekiem, šī summa jau tiks ieturēta no mantiniekam pienākošās daļas. Pārējās mantojuma atstājēja parādsaistības attieksies uz kopējo mantojuma masu, un par to segšanu būtu jāinteresējas pie zvērināta notāra.

Pilnu ziņu lasiet portālā “lvportals.lv”.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.