Menu
 

Dabas aizsardzības pārvalde: Sabiedrības vides apziņa par atkritumu neatstāšanu dabā ir krietni uzlabojusies

  • Autors:  Apriņķis.lv
Kampaņas "Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!" informatīvā zīme. Foto: Magda Jentgena, lv-pdf.panda.org Kampaņas "Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!" informatīvā zīme. Foto: Magda Jentgena, lv-pdf.panda.org

Divu gadu laikā, kopš Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) kopīgi ar Pasaules Dabas fondu uzsāka aicinājumu "Dabā ejot. Ko atnesi, to aiznes!", sabiedrības vides apziņa par atkritumu neatstāšanu dabā ir krietni uzlabojusies, taču joprojām labiekārtotās atpūtas vietas dabā kļūst par "atkritumu magnētu".

Kā informē Pārvaldes dabas izglītības speciāliste Aiga Priede, Ķemeru Nacionālais parks bija viena no vietām, kur pirms diviem gadiem no vairākām pastaigu takām Pārvalde aizvāca mazās atkritumu urnas, tā vietā izvietojot informatīvās zīmes, kas aicina aiz sevis dabā neko neatstāt. Līdzšinējā pieredze liecina, ka piesārņojuma ar atkritumiem šajās vietās ir ļoti maz un atraktīvā kampaņas tēla – āpša – aicinājums tiek ievērots.

Līdzīgi arī citās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās – vietās, kur kampaņas laikā urnas aizvietotas ar informatīvajām zīmēm, – atkritumu daudzums samazinās. Savukārt labiekārtotās atpūtas vietas, kas izsludinātās pandēmijas dēļ piedzīvoja vairākkārtīgu apmeklētāju skaita pieaugumu, bieži vien kļuva par "atkritumu magnētiem", kur nedēļas nogalēs veidojās dažādu ēdienu iepakojumu kaudzes, norāda A.Priede.

Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne atgādina senu Amerikas indiāņu teicienu, kas vēstī, ka "dabu mēs neesam saņēmuši mantojumā no senčiem, bet gan aizņēmušies no mūsu bērniem". "Turpinot šo domu, dabas piesārņošana ar atkritumiem ir līdzvērtīga bērnistabas piesārņošanai. Mūsu sašutumu izpelnītos ikviens, kurš garāmejot iemestu pudeli, izlietotu pārtikas iepakojumu vai izsmēķi zīdainīša ratiņos," uzsver G.Gabrāne.

Lielu ieguldījumu saukļa "Dabā ejot. Ko atnesi, to aiznes!" popularizēšanā un kampaņas mērķu sasniegšanā devušas arī pašvaldības – vairākos desmitos novadu atpūtas vietās, dabas takās un parkos pašvaldības izvietojušas informatīvās zīmes, veicinot iedzīvotāju vides apziņu, stāsta A.Priede.

Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis pauž: "Patlaban, kad plānojam un īstenojam pasākumus ekonomikas atveseļošanai un sabiedrības labklājības nodrošinājumam kopumā, arvien nozīmīgāka kļūst arī sistemātiska vides stāvokļa novērtēšana un sabiedrības informēšana. Iniciatīva "Dabā ejot. Ko atnesi, to aiznes!" stiprina iedzīvotāju atbalstu pasākumiem vides veselības uzturēšanai un veicina dabas saglabāšanu. Daba var palīdzēt risināt veselības un sociālās problēmas, ar kurām saskaras iedzīvotāji, nodrošinot tos ar piekļuvi aizsargājamām dabas teritorijām, kā arī ieguldījumiem plašākā zaļajā infrastruktūrā."

Ar saukli "Dabā ejot. Ko atnesi, to aiznes!" Pārvalde kopā ar Pasaules Dabas fondu aicina ikvienu izvērtēt savus ieradumus, dodoties dabā. Pirmkārt, pievērst uzmanību līdzi ņemamo produktu iepakojumiem, otrkārt, nenest līdzi neko lieku, lai nerastos vēlme no tā pusceļā atbrīvoties, treškārt, nemeklēt mazās atkritumu urnas pārgājienu maršrutos mežā, purvā vai citviet dabas objektos, bet gan nest tos sev līdzi un izmest lielajās atkritumu tvertnēs, piemēram, stāvlaukumos, norāda A.Priede.

Mazo urnu apsaimniekošana dabas objektos un dabas takās ir ļoti sarežģīta apgrūtinātās piekļuves dēļ. Turklāt tā prasa gana lielus cilvēku un finanšu resursus gan Pārvaldei, gan pašvaldībām, gan zemju īpašniekiem. Pārvalde vien ik gadu mazo urnu apsaimniekošanai tērē apmēram 70 000 eiro, ko varētu ieguldīt, piemēram, jaunas infrastruktūras – laipas, takas, skatu platformas, atpūtas vietas – izveidē.

"Lai dabas taku un objektu apmeklētājiem atgādinātu šo šķietami vienkāršo pamatprincipu, Pārvalde dabā ir izvietojusi informatīvus plakātus ar vienu no tīrīgākajiem dzīvniekiem dabā, proti, āpsi. Kopā mēs varam rūpēties par tīru vidi, kas rada prieku mums pašiem un novērš apdraudējumu mežu, pļavu, purvu un ūdeņu iemītniekiem!" teic A.Priede.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.