Menu
 

Lāčplēša dienu Pierīgā atzīmēs klusāk nekā parasti Apriņķis.lv

 • Autors:  Apriņķis.lv
Lāčplēša dienu Pierīgā atzīmēs klusāk nekā parasti

11.novembrī daudzviet Pierīgā aicina atzīmēt Lāčplēša dienu tuvinieku lokā: nolikt sveci piemiņas vietās vai iedegt to savā logā; tāpat dažviet plānots veidot gaismas ceļu. Taču sakarā ar Latvijā izsludināto ārkārtas situāciju daudzviet atcelti iepriekš plānotie lāpu gājieni un citi plašāki pasākumi.

Siguldā, godinot brīvības cīņās kritušos un atzīmējot Lāčplēša dienupēc divu gadu pārtraukuma, kamēr tika restaurēta un atjaunota Siguldas Jaunā pils, augstākajā torņa smailē atgriezīsies sarkanbaltsarkanais karogs. 11.novembrī no plkst. 16.00 līdz 21.00 Siguldas pils kvartālā ikvienam būs iespēja nolikt piemiņas svecītes par godu tiem, kas aizstāvējuši mūsu dzimteni, simboliski izgaismojot Latviju un aizdegt savu līdzpaņemto lāpu kādā no pils kvartālā esošajiem ugunskuriem, lai dotos savā individuālajā lāpu gājienā. Tāpat visu šo laiku Siguldas pils kvartālā īpašu atmosfēru radīs mūzikas, dzejas un gaismu saspēle.

No plkst. 17.00 no Allažu pagasta centra līdz Allažu pamatskolai ar lāpām būs izveidots gaismas ceļš, pa kuru varēs doties individuālā piemiņas gājienā un novietot svecīti latvju zīmes formā pie pamatskolas, pieminot dzimtenes aizstāvjus.

Brīvības cīņās kritušos aicina pieminēt arī Siguldas pilsētas kapsētā, kur atdusas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Žanis Ķincis, un Pirmā pasaules kara Latvijas brīvības cīņu brāļu kapos Zinātnes ielas un valsts autoceļa A2 krustojumā, kur apbedīti galvenokārt latviešu brīvības cīnītāji, kā arī daži Igaunijas armijas karavīri.

Inčukalna novadā no plkst.17.00 līdz 20.00 aicina doties gaismas ceļā, pieminot, atceroties, spēku smeļoties un atstājot savu iedegto sveci:
• Inčukalna Vecajos kapos pie atjaunotā Kārļa Zāles pieminekļa Raganas kaujā kritušajiem 1941.gada 4.jūlijā;
• pie tuvinieku un draugu atdusas vietām Inčukalna Vecajos kapos, jo katrai dzimtai ir savs Latvijas brīvības stāsts;
• pie komunistiskā genocīda upuru piemiņas akmens izvestajiem stacijas laukumā;
• pie piemiņas akmens Zemessardzes pirmajai kaujai par Latviju 1918.gada 31.decembrī pie vecā pasta.

Pie Inčukalna Tautas nama būs iespēja noskatīties filmas "Tālavas taurētājs", "Kārlis Zāle – trīs zvaigznes", "Piemineklis pirmajai Latvijas Zemessardzei" un "Inčukalns kaujas ceļā uz Rīgu, 1917–1945". 

Savukārt Vangažos tiks izgaismota Gaujas iela kā simboliska Laika upe – kā ceļš no pagātnes uz tagadni, no tagadnes uz nākotni, lai radītu ikkatrā personīgāku valstiskuma apzināšanos un piederību savai vietai, aiz sevis atstājot sveču gaismas ceļu. Iedzīvotāji tiek aicināti aizdedzināt katrs savā logā, sētā, pagalmā svecītes karavīru piemiņai, pašķirstīt vēstures grāmatas, izstāstīt bērniem savus stāstus.

Baldone no 11.novembra plkst. 16.00 līdz 18.novembrim plkst. 22.00 iekrāsosies svētku gaismās. Svētku krāsās izgaismosies dažādas ēkas un objekti – Baldones vidusskola, Baldones Mūzikas pamatskola, Ceriņu parks, pilsētas centra skvērs, Baldones Stāstu takas posms “Meža galerija” u.c. Arī iedzīvotāji aicināti izgaismot savas mājas un pagalmus. Taču atcelts ikgadējais Lāčpleša dienas lāpu gājiens.

Ikšķiles pilsētā no plkst.17.00 liesmiņas degs centrālajā laukumā un vecajos kapos pie kritušajiem strēlniekiem, Tīnūžos uguntiņas mirdzēs pakalnītē pie skolas.

Carnikavā plānotais tradicionālais lāpu gājiens šogad tiek atcelts, taču pašvaldība aicina 11.novembrī no plkst.17.00 Svētku laukumā iedegt svecīti, lai pieminētu un godinātu Latvijas brīvības cīņās kritušos.

Ķekavas novads aicina iedzīvotājus visā novadā 11.novembrī plkst.18.00–21.00 iedegt gaismiņu savās mājās – svecīti logā, ugunskuru pagalmā – un kopā piedalīties gaismas akcijā "Par Latvijas Brīvības cīņu varoņiem". Akcija, novietojot sveces īpašos statīvos, plānota: Ķekavā – pie Lāčplēša Kara ordeņa stēlas, pie kultūras nama un parkā, Baložos – pie kultūras nama un pie puķu dobes Ezera un Rīgas ielu krustojumā, Daugmalē – pie pagasta pārvaldes mājas, Rāmavā – Depkina muižas parkā, Katlakalnā – pie Tautas nama, Mellupos – pretī sociālajai mājai “Lilijas”.

Olainē aicina uz svecīšu nolikšanu 11.novembrī plkst.18.00–22.00 Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutā.

Babītes novadā  atcelts 11.novembrī plkst. 18.30 par godu Lāčplēša dienai paredzētais sveču gājiens “Spuņciema ielas sadziedāšanās”. Taču sveču ceļš tiks veidots, kā iecerēts iepriekš, tāpēc rīkotāji aicina Spuņciema iedzīvotājus aizdegt savu sveci gan gaismas ceļā, gan novietot to uz palodzes.

Iepretī Piņķu Sv. Jāņa luterāņu baznīcai tiks veidots gaismas simbols. Laukumā  pie piemiņas akmens, kas veltīts pulkveža Jukuma Vācieša uzrunai, no dažādu krāsu gaismas virtenēm tiks izveidota īpaša instalācija Latvijas kontūras formā, ko papildinās degošas sveces un citi mākslas elementi. Instalācijas autori – Babītes vidusskolas kolektīvs.

Salaspils iedzīvotājus 11.novembrī aicina iedegt svecītes savu namu logos, kopā veidojot gaismas ceļu, kas vijas cauri pilsētai. No 11.līdz 14.novembrim plkst.18-23 “Rīgavas” Mūzikas un mākslas dārzā skatāmas projekcijas “Atpakaļ laikā – 11.novembris”, bet no 15.līdz 18.novembrim – “Atpakaļ laikā – 18.novembris”.

Ādažu ev.lut.draudze 11.novembra vakarā aicina indivudāli nolikt svecītes pie Baltezera baznīcas žoga brīvības cīņu varoņu piemiņai, taču sakarā ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju nenotiks citi iepriekš plānotie pasākumi, ieskaitot trešdienas vakara dievkalpojumu: “Aicinām 11.novembri atzimēt mājās, aizlūdzot, pieminot, aizdedzot svecīti!”

Mālpils novadā 11.novembrī no plkst.18.00 līdz 20.00 plānota Lāčplēša dienai veltīta akcija “Gaismas mežs”. Pieminot Latvijas Brīvības cīņās kritušos varoņus, ikviens tiek aicināts Lāčplēša dienas vakarā pulcēties aiz Mālpils Kultūras centra, līdzi ņemot sveces, lāpas vai kādus citus gaismekļus, lai kopīgi veidotu Gaismas mežu.

Lāčplēša dienu Stopiņu novadā atzīmēs klusinātā noskaņā – bez tradicionālā lāpu gājiena un oficiālā piemiņas brīža. Tomēr novada iedzīvotāji tie aicināti individuāli vai kopā ar savām ģimenēm 11.novembra vakarā nolikt svecīti pie Lāčplēša ordeņa kavalieru piemiņas akmens, kas atrodas pie Ulbrokas vidusskolas, tādējādi godinot un atceroties Latvijas Brīvības cīņās kritušos. Tāpat 11.novembra vakarā Stopiņu novada iedzīvotāji tiek aicināti iedegt simboliskas gaismiņas savu māju logos, tādējādi  piedaloties gaismas akcijā "Par Latvijas Brīvības cīņu varoņiem”.

1 komentārs

 • Skolnieciņš no Pokaiņu meža
  Skolnieciņš no Pokaiņu meža Trešdiena, 11 Novembris 2020 11:19 Komentāra saite

  Nemanot ir atnākusi Lāčplēša diena. Šodien godināsim mūsu tautas varoņa Lāčplēša varoņdarbus, kā Lāčplēsis drosmīgi cīnījās ar krustnešiem un kristīgajiem misionāriem. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas brīvības aizstāvis. Iedegsim trīs svecītes valsts karoga krāsās par godu latvju tautas varonim – Lāčplēsim. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Būsim lepni, ka mēs dzīvojam Latvijā! Godāsim savu senču viedumu. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Dzīvosim saticīgi un draudzīgi. Aizlūgsim Latvju Dievus par savu tautu un valsti. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
  Ar Dabas Mātes viedumu, Skolnieciņš no Pokaiņu meža [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)
  #Lāčplēsis #LāčplēšaDiena #latviskums #brīvība #Latvija #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #MežaMāte

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.