Menu
 

ĀM plāno piešķirt baltkrievu studentiem stipendijas un sniegt atbalstu patvēruma meklētājiem bankas konta atvēršanā

 • Autors:  LETA
Foto - Ārlietu ministrija Foto - Ārlietu ministrija

Ārlietu ministrija (ĀM) plāno piešķirt Latvijā studējošajiem baltkrievu studentiem stipendijas, kā arī sniegt atbalstu patvēruma meklētājiem bankas konta atvēršanā, žurnālistiem pēc koordinācijas sanāksmes sacīja ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV).

Viņa uzsvēra, ka šodien sanāksmē valsts pārvaldes iestādes un nevalstisko organizāciju pārstāvji vienojās par pieciem turpmāk īstenojamajiem darbiem, lai palīdzētu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai.

Kalniņa-Lukaševica informēja, ka viena no lielākajām problēmām šobrīd ir tāda, ka cilvēki nesamērīgi ilgi nedrīkst strādāt. Pieprasot patvērumu cilvēki gribētu paši strādāt, nevis būt tikai "uz valsts pleciem", tādēļ no visām iesaistītajām pusēm izskanējis rosinājums noteikt, ka cilvēki varētu strādāt jau trīs mēnešus pēc patvēruma statusa iegūšanas.

Otrs ieplānotais darbs ir attiecināts uz studentiem. ĀM parlamentārā sekretāre skaidroja, ka ir studenti, kas nevar turpināt studijas dēļ represijām, tāpēc puses vienojušās, ka, lai viņus pasargātu no riskiem, studenti varēs ierasties tūlītēji, izmantojot humāno vīzu, un tad šeit uz vietas kārtotu studentu atļauju.

Viņa skaidroja, ka par šo normu plānots informēt visas augstskolas, kā arī esot vienošanās, ka šīs uzturēšanās atļaujas tiks izskatītas raiti, izveidojot operatīvu komunikācijas mehānismu starp augstskolām un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi.

Vienlaikus studentiem paredzēts piešķirt stipendiju, un par to jaunnedēļ ĀM plāno virzīt rīkojumu, vēl šogad pārdalot 6000 eiro no ministrijas budžeta, lai izmaksātu stipendijas novembrī un decembrī no Baltkrievijas ieradušajiem studentiem.

Tāpat plānots meklēt iespēju sociālos pakalpojumus, piemēram, asistenta palīdzību nodrošināt arī no Baltkrievijas ieradušajiem pilsoņiem, kuri šeit atrodas uz vīzu pamata. Proti, ĀM vēlas noteikt, ka šiem cilvēkiem pakalpojumi ir pieejami plašākā kontekstā, nekā to šobrīd paredz normatīvie akti.

Kalniņa-Lukaševica arī stāstīja, ka cilvēkiem, kas saņem patvēruma meklētāja statusu nepieciešams bankas konts, lai uzsāktu studijas vai meklētu darbu, tāpēc ar bankas sektoru tikšot pārrunāts tas, lai šīm personām nebūtu nesamērīgi šķēršļi bankas konta ieguvei, kam ir leģitīms uzturēšanās iemesls šeit.

Un kā piektais turpmāk īstenojamais darbs ir turpināt nevalstisko organizāciju praktiskās palīdzības sniegšanu. ĀM papildus ar 25 500 eiro plāno atbalstīt projektu, kura galvenais īstenotājs būs biedrība "Latvijas platforma attīstības sadarbībai". Šī biedrība kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām sniegs praktisku palīdzību cilvēkiem no Baltkrievijas.

Biedrības pārstāve Inese Vaivare žurnālistiem atklāja, ka par ši finansējumu plānots uzņemt rehabilitācijā vēl aptuveni 10 cilvēkus. Tāpat saņemtas ziņas, ka virkne brīvprātīgo un ārstu ir izdeguši, un viņiem nepieciešams izbraukt no Baltkrievijas uz divām nedēļām, un pabūt "drošībā".

Vienlaikus plānots atbalstīt baltkrievu iekļaušanos dzīvei Latvijā.

Vaivare informēja, ka biedrība strādā ar palīdzības sniegšanas organizācijām, kas atrodas Baltkrievijā. Viņa norādīja, ka 600 personas esot guvušas juridisko un praktisko palīdzību. Tāpat biedrībā organizē palīdzību rehabilitācijas posmam, palīdz patvēruma meklētājiem un cilvēkiem, kuri grib ierasties Latvijā.

"Latvijas platforma attīstības sadarbībai" arī palīdz uzturēt "Free Belarus" "Twitter" kontu, par ko biedrība guvusi atzinību no Baltkrievijas kolēģiem. Tāpat biedrība ir vākusi arī ziedojumus.

Vaivare uzsvēra, ka ļoti pozitīvi vērtējams tas, ka valsts pārvaldē organizācijas rod lielāku sadarbību un palīdzību, tomēr arvien trūkstot politiskās gribas, lai atrastu risinājumus Baltkrievijas pilsoņiem sākt šeit ātrāk strādāt, ņemot vērā, ka "Latvijas patvēruma sistēma nav pārāk vilinoša".

Viņa aicināja gan Latvijas līmenī, gan starptautiskā līmenī neatbalstīt šo neleģitīmo varu, bet atbalstīt brīvprātīgo centienus un izskatīt pēc iespējas ātrāk attiecīgos likumprojektus, kas atrodas Saeimā.

Jau ziņots, ka saistībā ar palīdzību Baltkrievijas iedzīvotājiem ĀM mudina sākt diskusijas par elastīgākiem noteikumiem patvēruma meklētājiem Latvijā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Šāds ierosinājums nāk pēc tam, kad uz problēmām, ar kurām patvēruma meklētājiem šeit nākas saskarties, norādījuši gan brīvprātīgie, kas šiem cilvēki palīdz, gan paši baltkrievi.

ĀM skaidroja, ka kopš augusta sākuma daudz kas mainīts, paātrinot gan vīzu izskatīšu no trīs dienām līdz vienai, gan arī nodrošinot cita veida atbalstu. Tomēr ministrijā arī atzina, ka ir gadījumi, kad nācies meklēt individuālus risinājumus, piemēram, domājot, ko darīt, ja Latvijā ar studenta vīzu plāno ierasties students ar bērnu, kas esot nestandarta situācija. Turklāt, ja vīzu izskatīšanas ātrums ir lielā mērā atrisināts, joprojām ir problēmas, kas sagaida pēc tam, kas gan jau ir citu ministriju kompetencē.

"Jā, ir bijušas kavēšanās, ir bijušas un ir šobrīd problēmas. Ir cilvēki, kas ir pieteikušies patvēruma meklētāja statusam un pēc tam tikai sapratuši, kamēr ir šis process, nevar strādāt, un tā ir problēma, ko arī mūsu brīvprātīgie uzrunā," norādīja ĀM parlamentārā sekretāre.

Lai arī līdz šim diskusijas par bēgļu uzņemšanu un par migrācijas jautājumiem Latvijā bijušas ļoti grūtas, ministrijā sprieda, ka Baltkrievijas konteksts paver citu skatījumu uz šo problēmu, un, iespējams, ir laiks plašākai diskusijai.

3 komentāri

 • Skaudības Dievs
  Skaudības Dievs Svētdiena, 22 Novembris 2020 07:43 Komentāra saite

  Pie mums grib pieņemt baltkrievu studentus! Tās ir šausmas kovid-19 (covid-19) krīzes laikā. Kāpēc ārzemniekus var pieņemt ārpus konkursa, rupji ignorējot atlases nolikumu? Augstākā izglītība nav obligāta, tā nav Maslova piramīdas pamatvajadzība. Lai studē tie kam ir nauda, kam nav naudas, lai iet uz arodskolu. Vietējie trūcīgie studenti nevar atļauties studēt pat ar vidējo atzīmi 8 vidusskolas atestātā. Kojas pie mums maksā ap 100€ mēnesī (iekļaujot veļas mazgāšanu, vidēji 2,5€ par vienu reizi). Mēnešbiļete Rīgā maksā nieka 16€. Pērkot atsevišķus braucienus, nākas samaksāt 0,30€ par braucienu. Pusdienas augstskolā maksā virs 2€. Brīvpusdienu un koju pabalsta trūcīgajiem studentiem nav!!! Trūcīgam studentam vienkārši nepietiks naudas pat studijām budžetā, jo nebūs naudas koju, transporta un ēdiena apmaksai. Algots darbs studiju laikā nav risinājums, tāpēc ka tā dēļ var atskaitīt no augstskolas. Tehniskajās specialitātēs studentus nežēlīgi atskaita. Vai tas ir godīgi? “Uz pasaules taisnības nav, tik dūrei ir spēks.” E.Veidenbaums. Patiesā cieņā, Tavs Skolnieciņš (Skauģu Skauģis)
  [Latvju Skaudības Dievs]
  (Vislatvijas Skaudības Dievība Skolnieciņš)
  P.S.Bomžiem nedod kredītu. #SkaudībasDievs #nabadzība #GribuStudēt #Skolnieciņš #TrūcīgāStatuss #simtlatnieki #SimtlatniekaDēls

 • Skaudības Dievs
  Skaudības Dievs Svētdiena, 22 Novembris 2020 07:45 Komentāra saite

  Kaimiņos notiek tas pats. ‘’Reaģējot uz represijām, Viļņas Universitāte jau uzņēmusi vairāk nekā pussimtu studentu bakalaura studiju programmās un pāri par trīsdesmit – maģistra programmās.’’ esmu ļoti nelojāls un skaudīgs raidījums. Vai man stipendija pienākas? Ar savām badīgajām acīm es noskaudīšu jebkuru un jebko.
  Ar zaļu un kuplu skaudību, Skolnieciņš – Latvju Skaudības Dievs
  P.S. Mans tēvs, mūrējot akmens mūri kapos, simtlatnieku programmā saņēma krietni mazāk nekā baltkrievu students – anarhists. Tāpēc 200 eiro mēnesī priekš manis ir liela nauda. Esmu profesionāls reņģēdājs un kaulētājs. Es esmu īstens simtlatnieka dēls, kurš studē universitātē.
  #SimtlatniekaDēls #simtlatnieki #SimtlatniekuProgramma #nabadzība #GMI #SkaudībasDievs #Skolnieciņš

 • Skaudības Dievs
  Skaudības Dievs Svētdiena, 22 Novembris 2020 07:46 Komentāra saite

  ‘’Baltkrievu studentu atbalstam augstskola izveidojusi tā dēvēto Lietuvas Dižkunigaitijas stipendiju programmu, kas ļauj viņiem Viļņā studēt bez maksas, bet spējīgākajiem, kā arī tiem, kuri pieredzējuši represijas vai izslēgti no Baltkrievijas augstskolām, pirmajā studiju gadā paredzēta arī stipendija – 200 eiro mēnesī.’’ kādi ir stipendiju piešķiršanas kritēriji? Kāds ir šo īpašo stipendiju piešķiršanas nolikums? Kādā veidā noteiks, vai dotais students ir pašreizējā Baltkrievijas antidemokrātiskā režīma upuris? Kā pārbaudīs potenciālā stipendiāta politisko pārliecību? Citādi var gadīties, ka bezmaksas studiju vietu un stipendiju saņems kāds omonieša dēliņš, kurš ir kvēls Aleksandra Lukašenko fans. Skolnieciņam ir ierosinājums!!! Lai iegūtu šo īpašo stipendiju, baltkrievu studentam ir jāapliecina savu nelojalitāti režīmam un ir jānonāk policijas uzraudzībā. Piemēram, studentam ir jāveic melnās maģijas rituāls un jāuzliek lāsts Aleksandram Lukašenko. Rituāla veikšanu ir jānofilmē un rakstiski jādokumentē ar aprakstu un bildēm. Priekš lāsta veikšanas var izmantot A.Lukašenko kunga bildi. Fotogrāfiju izdrukā un veic rituālu. Lāsti ir dažādi, tos var veikt ar dažādu spēku palīdzību. Lāstu var veikt kapos vai uz krustcelēm pēc kristīgi-sātanistikās metodes, kad sadarbojas ar jodiem un dēmoniem. Var arī veikt pēc pagānu metodes, veicot rituālu mežā. Piesauc Dievus, piemēram, Lokiju. Uz fotogrāfijas zīmē rūnu rakstu. Tad skaita lāsta tekstu (pantiņu). Protams, nevajag aizmirst arī par melnām svecītēm. Taču var izmantot parastās (dzeltenīgās, tievās) vaska sveces. Kā pateicību Tumšajiem spēkiem var ziedot monētas un zemē izlietu šņabja pudeli (der dajebkurš izliets alkohols). Var arī nokvēpināt paciņu ar cigaretēm. Bildi norok dziļi zemē. Rituāla vietu sakopj.
  Ar zaļu skaudību, Skolnieciņš no vecām kojām (Skauģu Skauģis) ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  [Latvju Skaudības Dievs]
  P.S. Lūdzu, šo komentāru neuztvert nopietni. Maģija neeksistē un veikt rituālus ir muļķīgi. Neiesaku nevienam atkārtot šajā komentārā nosauktās darbības.
  Ar cieņu, Skolnieciņš #nabadzība #GMI #TrūcīgāStatuss #stipendijas #simtlatnieki #SimtlatniekaDēls #SkaudībasDievs
  P.S.S. Kā jau vienmēr Lietuvieši skrien mums pa priekšu. Man neviens stipendiju nemaksā. Par laimi, es esmu pilngadīgs un sociālo darbinieču trijotne no mana lauku pagasta vairs nevar kratīt manu ledusskapi. #KojuPabalsts #Skolnieciņš

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.