Menu
 

Šogad reģistrēti 303 trešo personu izraisīti elektrotīkla bojājumi; kabeļus visbiežāk bojā Pierīgā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - "Sadales tīkls" Foto - "Sadales tīkls"

Līdz ar vasaras iestāšanos arvien aktīvāk norit būvniecības, lauksaimniecības un citi saimnieciskie darbi, kas palielina trešo personu izraisītu elektrotīkla bojājumu skaitu – ik dienu tiek reģistrēti vidēji divi šādi bojājumi. AS “Sadales tīkls” atgādina, ka, plānojot darbus elektrotīkla tuvumā, tie laikus ir jāsaskaņo ar "Sadales tīklu" interneta vietnē  saskano.sadalestikls.lv, saņemot darbu veikšanas atļauju.

Īpaši svarīgi tas ir tādēļ, ka darbu veicēji paši nevar novērtēt, vai veicamo darbu teritorijā neatrodas kabeļlīnijas. Gan kabeļlīniju, gan gaisvadu līniju un citu elektrotīkla elementu bojāšana ar specializēto tehniku var apdraudēt pašu darbu veicēju dzīvību, radīt elektroapgādes traucējumus simtiem, dažkārt arī tūkstošiem klientu, kā arī rezultēties papildu izmaksās, jo bojājuma izraisītājam jāsedz radušies zaudējumi.

2021.gada pirmajos piecos mēnešos reģistrēti 303 trešo personu izraisīti elektrotīkla bojājumi. No tiem 115 bijuši elektrolīniju kabeļu pārrakšanas gadījumi, 73 reizes bojātas sadalnes, 63 reizes pārrautas gaisvadu elektrolīnijas, 43 reizes bojāti balsti. Vairākkārt bojāti arī transformatoru punkti. Minētie bojājumi uzņēmumam radījuši zaudējumus vairāk nekā 80 000 eiro apmērā.

Statistika rāda, ka teju ceturtā daļa jeb 24% trešo personu šogad izraisīto elektrotīkla bojājumu, tostarp 31% no visiem kabeļu pārrakšanas gadījumiem, notikuši Pierīgas reģionā, kas saistīts ar elektrotīkla specifiku – tuvāk galvaspilsētai elektrības pieslēgumu lielākoties nodrošina zemē ieraktas kabeļlīnijas. Savukārt valsts ziemeļu un ziemeļaustrumu reģionos trešo personu bojājumi biežāk skar gaisvadu elektrolīnijas, kas ar smago tehniku tiek bojātas lauksaimniecības un mežizstrādes darbu laikā.

Lauksaimniecības darbu  sezonā, kas visaktīvāk norit no jūlija līdz oktobrim, "Sadales tīkls" atgādina: specializētās tehnikas augstums elektrolīniju tuvumā nedrīkst pārsniegt 4,5 metrus, mērot no zemes. Ņemot vērā, ka darbos izmantotā tehnika pēdējos gados kļūst multifunkcionālāka, attiecīgi palielinoties gabarītiem, gaisvadu līniju tuvumā jābūt īpaši uzmanīgiem.

Situācijā, kad tehnika saskaras ar elektrolīnijas vadiem, vadītājam vispirms jādomā par savu dzīvību. Ja iespējams, ar tehniku jāturpina pārvietoties, izkļūstot no elektrobīstamības zonas (astoņu metru rādiusā), bet, ja ar to pārvietoties nav iespējams, par notikušo uzreiz jāinformē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), zvanot 112, vai "Sadales tīkls”, zvanot 8404. Operatīvie dienesti nekavējoties darīs visu nepieciešamo, lai atslēgtu spriegumu elektrolīnijā, kur noticis negadījums.

Ja nav iespējas informēt operatīvos dienestus, no tehnikas ir jāevakuējas – jāizlec un, neatraujot pēdas vienu no otras, jāattālinās ar palēcieniem vismaz astoņu metru attālumā. Svarīgi, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi – nekādā gadījumā nedrīkst spert soļus vai lēkt, abām kājām neesot saliktām kopā. Atraujot vienu kāju no otras, var saņemt letālu elektriskās strāvas triecienu. Neraugoties uz vēlēšanos glābt tehniku, notikuma vietā atgriezties nedrīkst! Līdz ierodas operatīvie dienesti nedrīkst pieļaut arī citu personu tuvošanos bīstamajai zonai.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.