Menu
 

"Balta" šogad autovadītājiem atlīdzībās par sadursmēm ar meža dzīvniekiem izmaksājusi 2,36 miljonus eiro

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Apdrošināšanas AS "Balta" (PZU grupa) šogad 11 mēnešos autovadītājiem atlīdzībās par sadursmēm ar meža dzīvniekiem jau izmaksājusi 2,36 miljonus eiro, kas ir par 3% vairāk nekā pērn gada laikā, informēja apdrošinātāja pārstāvji.

"Balta" katru gadu saņem virs 1300 KASKO atlīdzības pieteikumu, kas saistīti ar sadursmēm ar dzīvniekiem, kopējai izmaksu summai pārsniedzot divus miljonus eiro.

Pērn par šādiem negadījumiem izmaksātas teju 1350 atlīdzības par kopējo summu 2,29 miljoni eiro. Par ceļu satiksmes negadījumu smagumu liecina tas, ka astoņos gadījumos izmaksātā atlīdzība pārsniegusi 10 000 eiro. Savukārt šī gada 11 mēnešos "Balta" ir saņēmusi 1400 atlīdzību pieteikumu, kas saistīti ar sadursmēm ar meža zvēriem, un atlīdzībās izmaksājusi jau 2,36 miljonus eiro. Gadījumu skaits, salīdzinot ar pagājušā gada 11 mēnešiem, pieaudzis par 16%.

"Balta" Transporta risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks informē, ka atsevišķos gadījumos izmaksātās atlīdzības ir mērāmas pat vairākos desmitos tūkstošu eiro, un parasti tie ir negadījumi, kuros iesaistīti Latvijas lielākie meža dzīvnieki - aļņi. 2020.gadā lielākā "Baltas" atlīdzība - gandrīz 36 000 eiro - izmaksāta par autobusa sadursmi ar alni ceļa posmā Gulbene-Litene. Līdzīga apmēra atlīdzības tiek izmaksātas katru gadu, un arī vidējā atlīdzība turpina augt, sasniedzot vairāk nekā 1700 eiro par gadījumu.

Apdrošinātāju redzeslokā nonāk ievērojami vairāk atlīdzības pieteikumu par sadursmēm ar meža zvēriem, nekā tas norādīts oficiālajā statistikā, uzsver Liecinieks. Piemēram, 2020.gadā "Balta" tika reģistrēti gandrīz 1300 šādu negadījumu, kamēr pēc Valsts policijas datiem uz valsts ceļiem noticis tikai 541 negadījums, kurā transportlīdzeklis sadūries ar dzīvnieku. Liecinieks secina, ka autovadītāji, kuriem nav KASKO apdrošināšanas, par šādiem negadījumiem bieži vien neziņo Valsts policijai un, visticamāk, realitātē sadursmju skaits ir ievērojami lielāks.

Lai atgādinātu Latvijas autovadītājiem par nepieciešamību tumšajā gada sezonā uz ceļiem ievērot īpašu piesardzību, visu decembri uz sešiem valsts autoceļiem tiks izvietotas īpašas ceļazīmes ar neierastiem simboliem - aļņiem, briežiem, stirnām, zaķiem un lapsām.

"Balta" informatīvās kampaņas laikā sešos ceļa posmos visā Latvijā tiks izvietotas īpašas ceļazīmes, kas aicinās autovadītājus būt sevišķi modriem, lai izvairītos no sadursmēm ar pēkšņi uz ceļa izskrējušiem meža dzīvniekiem. Zīmes tiks uzstādītas uz Latvijas galvenajiem autoceļiem - Liepājas šosejas (A9), Daugavpils šosejas (A6), "Via Baltica" Bauskas šosejas (A7), Ventspils šosejas (A10), Rēzeknes šosejas (A12) un uz autoceļa Valmiera-Rūjiena-Igaunijas robeža (Unguriņi) (P17). Papildus šie ceļa posmi tiks atzīmēti arī lietotnē "Waze", lai pievērstu lielāku autovadītāju uzmanību, izvēloties braukšanas maršrutu.

"Izvietojot īpašas ceļa zīmes un īstenojot informatīvu kampaņu, vēlamies vērst autovadītāju uzmanību uz šādu sadursmju iespējamību un pēc iespējas mazināt to," uzsver Liecinieks.

Vairāku gadu statistika liecina, ka visbiežāk sadursmes ar meža dzīvniekiem notiek maijā un gada beigās jeb pēdējā ceturksnī - meža dzīvnieki gatavojas aukstajai sezonai, uzņemot pēc iespējas vairāk barības, kas mudina tos pamest ierastās meža takas un doties ražas lauku meklējumos. Tāpat dzīvniekus vilina uz autoceļiem izkaisītā sāls, kas citādi meža iemītniekiem nav pieejama. Turklāt ziemas mēneši daudziem meža zvēriem ir pārošanās laiks, tāpēc dzīvnieki bieži ir nevērīgi pret apkārtējiem apstākļiem, tostarp autobraucējiem. Savukārt vadītājiem pārredzēt ceļu un laikus pamanīt briesmas, dzīvniekam izskrienot no meža, traucē krēsla un tumsa.

Visbiežāk - gandrīz divās trešdaļās gadījumu - auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži. Taču sadursme ar alni ir īpaši bīstama, jo šis dzīvnieks ir lēnīgs un visai neprognozējams - alnis var iziet uz ceļa un apjukt, nespējot izlemt, iet uz priekšu vai atpakaļ. Savukārt stirnas un mežacūkas var strauji izskriet uz ceļa, tām noteikti var sekot vēl citas. Turklāt arī stirna, kas sver 20 kilogramus, automašīnai braucot ar ātrumu 100 kilometri stundā, ielido logā ar vienas tonnas spēku, informē apdrošinātāja pārstāvji.

Apdrošināšanas sabiedrība "Balta" deviņos mēnešos nopelnījusi 6,4 miljonus eiro, kas ir par 42,1% mazāk nekā pērn šajā laika periodā.

"Baltas" izaugsme šī gada deviņos mēnešos bijusi 6,5%, uzņēmuma bruto parakstīto prēmiju apjomam sasniedzot 86,9 miljonus eiro. Pieaudzis arī "Balta" neto piekritušo atlīdzību apjoms, kas trijos ceturkšņos bija teju 48,1 miljons eiro - par 10,4% vairāk nekā gadu iepriekš.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.