Menu
 

VDD vērtējumā pandēmijas radītie sarežģītie apstākļi veicinājuši radikalizācijas tendenču pieaugumu atsevišķās sabiedrības grupās

  • Autors:  LETA
VDD vērtējumā pandēmijas radītie sarežģītie apstākļi veicinājuši radikalizācijas tendenču pieaugumu atsevišķās sabiedrības grupās

Valsts drošības dienesta (VDD) vērtējumā Covid-19 pandēmijas radītie sarežģītie apstākļi un paaugstinātā spriedze ir veicinājuši radikalizācijas tendenču pieaugumu atsevišķās sabiedrības grupās, īpaši Covid-19 noliedzēju un vakcinācijas pretinieku vidē, informēja VDD.

Piektdien norisinājās VDD organizētā Pretterorisma centra ekspertu konsultatīvās padomes sanāksme, kurā VDD pretterorisma eksperti ar dažādu nozaru speciālistiem apsprieda aktuālās terorisma draudu tendences Eiropā un Latvijā, kā arī šogad pretterorisma jomā īstenotās aktivitātes un prioritātes nākamajam gadam.

Iepazīstinot citu nozaru pārstāvjus ar aktuālajām terorisma draudu tendencēm Eiropā un Latvijā, VDD pretterorisma eksperti dalījās arī savos secinājumos par Covid-19 pandēmijas ietekmi.

VDD vērtējumā Covid-19 pandēmijas radītie sarežģītie apstākļi un paaugstinātā spriedze ir veicinājuši radikalizācijas tendenču pieaugumu atsevišķās sabiedrības grupās, īpaši Covid-19 noliedzēju un vakcinācijas pretinieku vidē.

Viens no faktoriem, kas veicina atsevišķu personu radikalizāciju, ekspertu skatījumā ir atsevišķu publisku personu un organizāciju izplatītie vēstījumi, kas vērsti pret vakcināciju un valstī noteiktajiem ierobežojumiem.

Tāpat sanāksmē tika pārrunāta situācija Latvijas un Baltkrievijas pierobežā. Baltkrievijas režīma organizēto aktivitāšu rezultātā Latvijas robežu 2021.gadā nelegāli šķērsoja vairāk nekā 400 trešo valstu pilsoņu, no kuriem lielākā daļa - no tā dēvētajām terorisma riska valstīm.

Lai savlaicīgi identificētu un novērstu riskus valsts drošībai, VDD cieši sadarbojās ar citām atbildīgajām institūcijām un veica padziļinātas Latvijas robežu nelegāli šķērsojušo personu pārbaudes.

Covid-19 pandēmija būtiski neietekmēja VDD darbu pretterorisma jomā. Turpinot Latvijas pretterorisma sistēmas pilnveidošanu, VDD 2021.gadā īpašu uzmanību veltīja atbildīgo dienestu reaģēšanas spējām, pilnveidojot vairākas procedūras un normatīvos aktus, kas nosaka institūciju rīcību dažādu teroristiska rakstura apdraudējumu gadījumā. VDD aktualizēja vairākus reaģēšanas plānus, kā arī izstrādāja jaunu pretterorisma plānu gadījumiem, ja notiek teroristisks uzbrukums cilvēku masveida pulcēšanās vietai.

Tāpat VDD šogad aktualizēja Ministru kabineta instrukciju gadījumiem, ja pret Latvijas kuģiem vai valstspiederīgajiem tiek vērsti teroristiska vai pirātiska rakstura apdraudējumi, precizējot gan nacionālos, gan starptautiskos institūciju sadarbības mehānismus.5

2021.gadā VDD aktīvi turpināja darbu pie terorisma riska objektu drošības stiprināšanas, veicot kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās vietu apsekošanu un sniedzot par drošību atbildīgajām personām rekomendācijas drošības pasākumu pilnveidošanai.

Tāpat VDD turpināja pilnveidot Gaisa kuģu pasažieru datu reģistru, lai, izmantojot uzkrātos datus par avioreisiem un to pasažieriem, varētu atklāt un novērst ar terorismu saistītus un citus smagus noziegumus. Covid-19 pandēmijas laikā reģistrs bija noderīgs arī, lai apzinātu saslimušo kontaktpersonas un ierobežotu slimības izplatību.

VDD Pretterorisma centra ekspertu konsultatīvā padome ir konsultatīva un koordinējoša institūcija.

1 komentārs

  • Analitiks
    Analitiks Sestdiena, 18 Decembris 2021 01:00 Komentāra saite

    Zināma korelācija var tikt saskatīta.
    Bet, to var sasatīt arī ierēdņu darbībā. Teiksim pote -AstraZeneca nav klīniski pārbaudīta personām, kas vecākas par 50 gadiem, taču tieši šai grupai tā tika špricēta. Pie kam, lai nebūtu iespējams izvairīties tika atteiktas Faizer papildus piegādes. Tā nu sašpricēja vecīšiem nepārbaudītas potes ar 60% efektivitāti. Var jau teikt -tā sanāca, bet ja nu -"labi sanāca"?

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.