Menu
 

Policijas rīcībā patlaban neesot ziņu par potenciālajām provokācijām 9.maijā pie pieminekļa Pārdaugavā un citviet Latvijā

  • Autors:  LETA
Lielformāta fotogrāfiju izstāde pie pieminekļu kompleksa Uzvaras parkā par Ukrainas kara ikdienu. Foto – Paula Čurkste, LETA Lielformāta fotogrāfiju izstāde pie pieminekļu kompleksa Uzvaras parkā par Ukrainas kara ikdienu. Foto – Paula Čurkste, LETA

Valsts policijas (VP) rīcībā patlaban nav informācijas par kādām potenciālajām provokācijām 9.maijā pie tā dēvētā Uzvaras pieminekļa Pārdaugavā un citviet Latvijā, aģentūrai LETA atzina VP priekšnieks Armands Ruks.

Pēc viņa paustā, patlaban policijas rīcībā nav konkrētu ziņu par kādām provokācijām, taču stāvoklis var būt mainīgs un provokāciju risks, tuvojoties 9.maijam, var paaugstināties. Tāpat policijas rīcībā nav informācijas par kādu iespējamo provokatoru ierašanos no ārvalstīm.

Lai arī atsevišķas personas paudušas kardinālāku viedokli par 9.maija atzīmēšanu un normatīvie akti neliedz individuāli nolikt ziedus pie pieminekļiem, Ruks aicināja sabiedrību saprast, ka šis gads nav kā iepriekšējie, jo dalība jebkāda veida aktivitātēs un 9.maija svinēšana var tikt izmantota Krievijas propagandā, lai attaisnotu karu Ukrainā.

Ruks apliecināja, ka 9.maijā policija plāno dažādus sabiedriskās kārtības pasākumus, tostarp, pie pieminekļa Pārdaugavā atbilstoši saviem resursiem nodrošināt cilvēku plūsmas kontroli, līdzīgi kā tas bija iepriekšējos pandēmijas gados, kad oficiāli pasākumi netika atļauti, bet ļaudis tomēr individuāli devās nolikt ziedus. Tāpat pieminekļa tuvumā plānoti satiksmes ierobežojumi un atbilstoši policijas spēki.

Ruks gan vērsa uzmanību, ka policijas klātbūtne būs ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā, kur ļaudis varētu potenciāli atzīmēt vai nolikt ziedus padomju laikos izvietoto pieminekļu tuvumā. Viena no šīm vietām būs Daugavpils.

"Uzraugām situāciju un esam gatavi jebkuriem attīstības scenārijiem," piebilda Ruks.

Policijas klātbūtne būs redzama ne tikai potenciālajās masveida pulcēšanās vietās, bet arī citviet pilsētās. Tāpat jārēķinās, ka policija uzraudzīs, piemēram, Krievijas karogu, stilizētu formastērpu, simbolu "Z" un "V", ko Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, izmantošanu.

Jau ziņots, ka Saeima aprīļa sākumā galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par Ukrainas cietušo un bojā gājušo upuru piemiņas dienas noteikšanu", kas paredz par Ukrainas cietušo un bojā gājušo upuru piemiņas dienu noteikt šī gada 9.maiju.

Tāpat noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums 2022.gada 9.maijā un 10.maijā.

Šajā dienā valsts un pašvaldību iestādes publiskus izklaides un svētku pasākumus nerīkos un arī pašvaldības neizsniegs atļauju publiska pasākuma rīkošanai. Pašvaldībām arī būs jāanulē atļauju publiska pasākuma rīkošanai šogad 9.maijā, ja tāda izsniegta līdz likuma spēkā stāšanās dienai.

Noteikts, ka pašvaldība ir tiesīga pieņemt lēmumu aizliegt sapulces, gājiena vai piketa norisi, izņemot gadījumus, ja sapulces, gājiena vai piketa veids un mērķis atbilst minētās piemiņas dienas raksturam.

Likums spēku zaudēs šogad, 11.maijā.

Nesen Rīgas dome paziņoja, ka pieminekļu komplekss Uzvaras parkā atzīts par nedrošu, tādēļ pašvaldība to daļēji norobežojusi.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.