Menu
 

Pētījums: sveicinoties ar kaimiņiem, cilvēki jūtas par 50% laimīgāki

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Spēcīgas sociālās saites ar ģimeni un tuviem draugiem ir ļoti svarīgas cilvēka labklājībai. Ne velti mēdz teikt, ka cilvēks nav vientuļa sala. Izrādās, pat tikai sasveicinoties ar kaimiņu, cilvēki jūtas par 50% laimīgāki, liecina nekustamo īpašumu attīstītāja “Bonava Latvija” mātesuzņēmuma “Bonava” sešās Eiropas valstīs veiktā aptauja. Laimes sajūtu vairo arī tāda saskarsme kā kopīga laika pavadīšana ar kaimiņiem gan pašu mājās vai dārzā, gan ārpus mājām, ciemošanās vienam pie otra un vienkārša saruna.

Kā vēsta aptaujas rīkotāji, vissabiedriskākie cilvēki, runājot par kaimiņu attiecībām, mīt Vācijā un Norvēģijā: tur attiecīgi 47% un 48% aptaujāto ir atvērti dažādām saviesīgām sanākšanām ar kaimiņiem. Salīdzinājumam – Latvijā un Igaunijā šādu gatavību pauduši attiecīgi 28% un 30% iedzīvotāju. Toties latvieši un igauņi biežāk nekā citu valstu iedzīvotāji labprāt piedalās apkaimes labiekārtošanas aktivitātēs kopā ar saviem kaimiņiem (32% latviešu un 33% igauņu).

Galvenās aktivitātes, kurās latvieši labprāt iesaistās kopā ar kaimiņiem, ir apkārtnes uzkopšana un labiekārtošana, piemēram, krāsošana, ravēšana vai tīrīšanas darbi (32%) un dažādi saviesīgi pasākumi (28%). Savukārt telpas, ko latvieši vislabprātāk dala ar kaimiņiem, ir lapenes vai kopīgi dārzi (31%), grilēšanas zonas (26%), kā arī trenažieru zāles (23%).

Savukārt “Bonava Latvija” īstenotā aptauja rāda, ka Latvijas iedzīvotāju attiecības ar kaimiņiem patlaban biežāk ir raksturojamas kā distancētas (52%), retāk – kā draudzīgas vai uz sadarbību vērstas (45%). Visbiežāk kaimiņu attiecības aprobežojas tikai ar sveicienu, satiekoties ikdienas gaitās (41%), un katru desmito kaimiņi un viņu dzīve neinteresē nemaz.

Rīga izceļas ar vislielāko distanci kaimiņu attiecībās: 63% gadījumu tās raksturo vien pavirša sasveicināšanās vai arī kaimiņi nav sevišķi labi pazīstami. Savukārt visatvērtākie kaimiņu būšanai ir lauku iedzīvotāji. 25% ārpus pilsētām mītošo savus kaimiņus pazīst ļoti labi un ikdienā uztur ar tiem draudzīgas attiecības, bet vēl 32% sadarbojas, kopīgu mērķu vai nepieciešamības vadīti.

Kopumā mazāka distance kaimiņu attiecībās raksturīga iedzīvotājiem, kas mīt privātmājās: 31% privātmāju iemītnieku norāda, ka savus kaimiņus pazīst ļoti labi, uztur ar tiem draudzīgas attiecības un ir bieži viesi viens pie otra. Salīdzinājumam – līdzīga pieredze ir tikai 10% dzīvokļos mītošo.

“Bonava Latvija” iesaka izmēģināt japāņu “piecu kaimiņu likumu”: iepazīties ar kaimiņiem, kas dzīvo no jums pa labi un pa kreisi, un ar trim kaimiņiem, kuri dzīvo pretī: “Mēģiniet uzrunāt piecus kaimiņus mēnesī vai parunāties ar vienu kaimiņu vismaz piecu minūšu garumā, un rezultāts neizpaliks!”

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.