Menu
 

Kalngales pludmalē talcinieki atbrīvo kāpas zonu no invazīvas svešzemju sugas - Tatārijas salāta

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - dabasparkspiejura.lv Foto - dabasparkspiejura.lv

11.jūnijā Pasaules Dabas fonds sadarbībā ar ķermeņa kopšanas zīmolu "Biotherm" aicināja dabas draugus piedalīties dabas saglabāšanas talkā Kalngales pludmalē Pasaules okeānu aizsardzības dienas ietvaros, kuras šī gada tēma ir "Revitalizācija: kolektīva rīcība okeānu labā". Pasākumu varēja apmeklēt ikviens interesents, kam rūp daba un mūsu jūras piekraste, informē talkas organizatori.

"Ezeri, upes un jūras mūs vieno ar okeānu, tāpēc, lai arī kur mēs būtu pie ūdens, mēs varam dot savu ieguldījumu okeānu aizstāvībā," norāda Pasaules Dabas fonda pārstāve Elīna Pekšēna. "Mums patīk pavadīt laiku pie ūdeņiem un veldzēties tajos. Tāda atpūta uzlabo garastāvokli un veselību. Bet mēs jau sen par daudz ņemam no dabas, tāpēc ir pēdējais laiks tai atdarīt ar labiem darbiem, vairojot savu izpratni par dabas daudzveidības nozīmīgumu mūsu dzīvē."

Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Lauma Krišāne skaidro: "Dabas parkā "Piejūra", kura teritorijā atrodas Kalnagles pludmale, sastopami piekrastes kāpu biotopi. Tajos bieži vien ir nesaslēgta un skraja augu zemsedze, kas ir tikai šai teritorijai raksturīga un nozīmīga dzīvotne daudzām reti sastopamām augu sugām. Svešzemju invazīvās augu sugas kā Tatārijas salāts (Lactuca tatarica), izspiežot vietējās augu sugas, šajos kāpu biotopos rada pieaugošu apdraudējumu dabiskajai bioloģiskajai daudzveidībai. Novērojumi liecina, ka organizētas talkas var palīdzēt samazināt Tatārijas salāta izplatību, "atveseļojot" piekrastes ekosistēmu, tādēļ ikkatra sabiedrības locekļa iesaiste ir nozīmīga. Pateicoties LIFE programmas integrētajam projektam "LatViaNature" varam turpināt piekrastes atveseļošanas darbus iniciatīvas "Daru labu dabai" ietvaros kopā ar Pasaules Dabas fondu."

Talkā dalībnieki atbrīvoja kāpas zonu no invazīvas svešzemju sugas - Tatārijas salāta, kas izplatījies Baltijas jūras piekrastē un sācis veidot lielas audzes, un, esot agresīva tipa suga, tas apdraud Latvijas dabas daudzveidību. "Tatārijas salāts, kura dabiskais izplatības areāls ir stepes josla Eirāzijā, ir izturīgs pret sausumu un sāli, bet Latvijā visvairāk tas sastopams tieši Pierīgas pusē. Lai atbrīvotu Rīgas līča piekrasti no invazīvā svešzemju auga, ļoti svarīgs ir iedzīvotāju, dabas mīļotāju, atbalsts, ko saņemot mēs esam ļoti pateicīgi," saka "Carnikavas komunālservisa" speciāliste Laura Krope.

Dalībnieki ne tikai atbrīvoja pludmales zonu no nelūgtā viesa - Tatārijas salāta -, bet arī pēc talkas baudīja uzkodas un izzinošas sarunas pie jūras, vēsta organizatori.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.