Menu
 

Zemessardzes komandieris pagaidām atturas prognozēt valsts aizsardzības dienesta ieviešanas ietekmi uz Zemessardzi

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Pagaidām ir pāragri prognozēt, kādu ietekmi uz Zemessardzi varētu atstāt obligātā Valsts aizsardzības dienesta (VAD) ieviešana, intervijā Latvijas Radio sacīja Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Egils Leščinskis.

Viņš skaidroja, ka pagaidām par to nav iespējams spriest, jo šajā jautājumā tiek pieņemti tikai politiski, konceptuāli lēmumi, bet vēl nav izstrādātas nekādas procedūras un detaļas.

Vienlaikus Leščinskis domā, ka interese par Zemessardzi palielināsies, ja tā tiks piedāvāta kā alternatīva VAD.

Viņš atgādināja, ka pēc Krievijas armijas atklātā iebrukuma Ukrainā interese par Zemessardzi ievērojami palielinājās, taču pēc tam ik pa mēnesim tā pakāpeniski saruka.

Patlaban Zemessardzē dien ap 9500 cilvēku. Uz jautājumu, kāds varētu būt ideālais aktīvo zemessargu skaits, Leščinskis atbildēja, ka to ir ļoti grūti pateikt. "Es tādu ideālo ciparu nevaru noteikt, tā tāda nedaudz zīlēšana kaijas biezumos. Nu, es prognozēju, ka uz mūsu pašreizējo bataljonu skaitu, ja mēs nepalielinām vienību skaitu, dramatiski nemainām struktūru, tad varētu būt 15-16 tūkstoši, kas varētu funkcionēt esošajā komandu struktūrā, bet šo ciparu tad vajadzētu analizēt, šo jautājumu tad man vajadzētu skatīties atsevišķi," sacīja Zemessardzes komandieris.

Vaicāts, kāds ir pašreizējais sieviešu un vīriešu īpatsvars Zemessardzē, Leščinskis atbildēja, ka dienestā ir ap 20% sieviešu un 80% vīriešu. Kopš gada sākuma sieviešu īpatsvars esot nedaudz samazinājies - aptuveni par vienu procentpunktu.

Kā ziņots, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) jūlija sākumā paziņoja, ka, ņemot vērā Krievijas radītos draudus un nepieciešamību pēc rekrutēšanas sistēmas uzlabošanas, AM rosinās Latvijā ieviest vispārējo VAD.

Plānots, ka VAD pakāpeniski tiks ieviests piecu gadu laikā. No 2023.gada 1.janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi. Pirmajā gadā varētu tikt iesaukti apmēram 1000 cilvēku.

Būs iespējams izvēlēties dienestu no četriem veidiem. Varēs iekļauties valsts aizsardzības dienestā vai arī noslēgt piecu gadu ilgu dienestu Zemessardzē (20 dienas gadā). Tāpat būs pieejams vada komandiera kurss augstskolā, kā arī alternatīvais - Iekšlietu ministrijas, Veselības, Labklājības ministrijas - dienests.

Paredzēts, ka dienests ilgs 11 mēnešus. Lai iestātos valsts aizsardzības dienestā, Latvijas pilsonim - vīrietim - jābūt vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Sievietes varēs pieteikties brīvprātīgi.

Paredzēts, ka iesauktajiem tiks maksāta kompensācija 400 eiro apmērā ikdienas izdevumiem. Valsts apmaksās ēdināšanas izdevumus un dzīvošanu kazarmās, kā arī iesauktajiem būs pieejama sporta infrastruktūra. Iesauktajām personām ir paredzēts arī viens brīvlaiks viena mēneša garumā, kā arī varētu būt paredzēta iespēja nedēļas nogalēs doties mājās.

AM izvirzītais mērķis ir piecu gadu laikā sasniegt NBS kara laika struktūru 50 000 pilsoņu apmērā, ko veidotu aktīvās vienības - 14 000, Zemessardzes vienības - 16 000 un rezerves vienības - 20 000 pilsoņu apmērā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.