Menu
 

Skultes lidmašīnas "IL-28" pārvietošanas laikā uz Aviācijas tehnikas muzeju būs satiksmes ierobežojumi (papildināta)

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Skultes lidmašīnas "IL-28" pārvietošanas laikā uz Aviācijas tehnikas muzeju, trešdien, 27.jūlijā, būs satiksmes ierobežojumi, aģentūru LETA informēja "Rīgas satiksme" Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Trešdien 43.maršruta autobusi, sākot ar reisu plkst.8.03, no Abrenes ielas kursēs pa maršrutu līdz pieturvietai "Silkalēji", kur veiks apgriešanos braukšanai pretējā virzienā un atbilstoši sarakstā plānotajam laikam tālāk turpinās kustību no pieturvietas "Silkalēji". Pirmais reiss saīsinātā maršrutā virzienā uz Abrenes ielu izbrauks plkst.9.04.

43.autobusa maršrutā abos kustības virzienos netiks apkalpotas pieturvietas "Skultes stadions" un "Skulte".

Kā aģentūru LETA informēja Mārupes novada Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļā, Mārupes novada pašvaldība nolēmusi vides objektu- militāro bumbvedēju "IL-28" no Skultes ciema pārvietot uz netālu esošo Aviācijas tehnikas muzeju.

Objekts tiks saglabāts pašvaldības īpašumā, noslēdzot glabājuma līgumu.

Kā informēja pašvaldības sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļas vadītāja Elīna Brigmane, Mārupes novada Skultes ciemā uz postamenta esošās padomju armijas lidmašīnas "IL-28", saskaņā ar pašvaldības domes lēmumu, tiks demontēta trešdien, 27.jūlijā. Darbi sāksies plkst.8.

Lidmašīnas pārvietošanas uz Aviācijas tehnikas muzeju izmaksas ir 5800 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Pašvaldība norāda, ka jautājums par Skultes lidmašīnas "IL-28" atrašanās vietu un pārvietošanu bijis aktuāls jau vairākus gadus. Viens no svarīgākajiem apstākļiem ir tas, ka objekts atrodas uz privāta zemes gabala un tā labiekārtošana, ieguldot pašvaldības līdzekļus, nav iespējama.

Lidmašīna Skultes ciemā 1978.gadā uzstādīta uz postamenta, lai slavinātu padomju armijas lidotāju nopelnus Otrajā pasaules karā. Vēsturiski Skultes ciemā, izmantojot šo lidmašīnas modeli, tikuši gatavoti pirmās klases lidotāji.

Lidmašīna ir reta tipa vides objekts, vienīgais šāds Latvijas teritorijā. Gadu gaitā tā kļuvusi par tūristu apskates objektu un iekļauta gan Latvijas, gan starptautiskajos tūrisma maršrutos, vēstures grāmatās un ceļvežos. Patlaban norisinās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) INTERREG Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. - 2020.gadam finansēts pārrobežu projekts "Latvijas-Igaunijas kopīgā militārā mantojuma tūrisma produkts", kas sākts 2020.gadā ar mērķi attīstīt militārā mantojuma tūrisma potenciālu Latvijas un Igaunijas teritorijā, izveidojot pievilcīgu un kopīgu militārā mantojuma tūrisma produktu vietējiem un ārvalstu tūristiem. Projektā Rīgas plānošanas reģions kā projekta partneris Skultes ciemā pie objekta bija paredzējis uzstādīt informatīvu stendu par ciemu un "IL-28".

Tomēr situācija viennozīmīgi ir mainījusies, ņemot vērā pēdējā gada politiskos notikumus, kā arī valstī šā gada 23.jūnijā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā". Likums paredz, ka publiskajā ārtelpā, izņemot akreditētus muzejus, aizliegts eksponēt pieminekļus, piemiņas zīmes, piemiņas plāksnes, piemiņas vietas, arhitektoniskus vai mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940.gada un slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, vai slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju, vai ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

Pašvaldībā tikuši izvērtēti visi Skultes lidmašīnas "IL-28" demontēšanas un pārvietošanas varianti, no kuriem domē ticis atbalstīts variants par tās kā militārās aviācijas tehnikas objekta saglabāšanu un izvietošanu turpat Mārupes novada Skultes ciemā esošajā Aviācijas tehnikas muzejā. Šo variantu ieteikuši arī vēstures, militārā mantojuma un aviācijas eksperti, ar kuriem pašvaldība pēdējo mēnešu laikā konsultējusies. Muzeja teritorijā iedzīvotāji un novada viesi lidmašīnu arī turpmāk varēs apskatīt kā unikālu aviācijas vēstures eksponātu.

(papildināta ar 6.un 7.rindkopu)

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.