Menu
 

Kultūras ministrijā nav saņemti ekspertīzes slēdzieni, kas apliecinātu "Skultes lidmašīnas" unikalitāti

  • Autors:  LETA
Foto - LETA Foto - LETA

Kultūras ministrija (KM) nav saņēmusi no Mārupes novada pašvaldības ekspertīzes slēdzienu, kas apstiprinātu demontētās "Skultes lidmašīnas" unikalitāti Eiropas kontekstā un tādējādi liktu pārskatīt uzstādījumu, ka objekts pilnībā jāiznīcina, paziņoja Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, demontējamo padomju režīmu slavinošo objektu sarakstā ir iekļauta arī "Skultes lidmašīna", kas atradās Mārupes novadā. Šovasar objekts tika demontēts un lidmašīna pārvesta eksponēšanai uz Aviācijas tehnikas muzeju, taču KM uzstāj, ka šāds risinājums nav pieņemams un lidmašīna pilnībā jāiznīcina.

Kokale norādīja, ka 15.augustā notika KM, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) un Mārupes novada pašvaldības pārstāvju tikšanās. Uzklausot pašvaldības pārstāvju sniegto informāciju, ka aviācijas nozares eksperti lidmašīnu novērtējuši kā unikālu, sanāksmes dalībnieki vienojās, ka Mārupes novada pašvaldība iesniegs KM un NKMP papildu informāciju, tajā skaitā starptautisku aviācijas nozares ekspertu atzinumu par Skultes lidmašīnas kā industriālā mantojuma objekta vērtību.

Kokale uzsvēra, ka pēc minētās informācijas saņemšanas KM un NKMP vēlreiz varēs izskatīt jautājumu par Skultes lidmašīnas pilnīgas demontāžas nepieciešamība. Patlaban, kā akcentēja KM pārstāve, solītā informācija no Mārupes novada pašvaldības nav saņemta.

LETA jau rakstīja, ka KM aicina Mārupes novada domes pārstāvjus iesniegt ekspertīzes slēdzienu, vēlams, iesaistot šajā jomā kompetentus ārvalstu ekspertus, kas pamatotu un apstiprinātu Mārupes novada domes pārstāvju teikto, ka lidmašīna ir Eiropas kontekstā unikāls eksemplārs.

27.jūlijā no Skultes uz Aviācijas tehnikas muzeju tika pārvietota padomju armijas lidmašīna "IL-28", kas ciemā bija uzstādīta uz postamenta, lai slavinātu padomju armijas lidotāju nopelnus Otrajā pasaules karā.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Mārupes novada Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļā, Mārupes novada pašvaldība nolēma šo vides objektu- militāro bumbvedēju "IL-28" no Skultes ciema pārvietot uz netālu esošo Aviācijas tehnikas muzeju. Objekts tiks saglabāts pašvaldības īpašumā, noslēdzot glabājuma līgumu.

Pašvaldība norādīja, ka jautājums par Skultes lidmašīnas "IL-28" atrašanās vietu un pārvietošanu bijis aktuāls jau vairākus gadus. Viens no svarīgākajiem apstākļiem ir tas, ka objekts atrodas uz privāta zemes gabala un tā labiekārtošana, ieguldot pašvaldības līdzekļus, nav iespējama.

Lidmašīna Skultes ciemā 1978.gadā uzstādīta uz postamenta, lai slavinātu padomju armijas lidotāju nopelnus Otrajā pasaules karā. Vēsturiski Skultes ciemā, izmantojot šo lidmašīnas modeli, tikuši gatavoti pirmās klases lidotāji.

Lidmašīna ir reta tipa vides objekts, vienīgais šāds Latvijas teritorijā. Gadu gaitā tā kļuvusi par tūristu apskates objektu un iekļauta gan Latvijas, gan starptautiskajos tūrisma maršrutos, vēstures grāmatās un ceļvežos. Patlaban norisinās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) INTERREG Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. - 2020.gadam finansēts pārrobežu projekts "Latvijas-Igaunijas kopīgā militārā mantojuma tūrisma produkts", kas sākts 2020.gadā ar mērķi attīstīt militārā mantojuma tūrisma potenciālu Latvijas un Igaunijas teritorijā, izveidojot pievilcīgu un kopīgu militārā mantojuma tūrisma produktu vietējiem un ārvalstu tūristiem. Projektā Rīgas plānošanas reģions kā projekta partneris Skultes ciemā pie objekta bija paredzējis uzstādīt informatīvu stendu par ciemu un "IL-28".

Tomēr situācija ir mainījusies, ņemot vērā pēdējā gada politiskos notikumus, kā arī valstī šā gada 23.jūnijā pieņemto likumu par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas teritorijā.

Likums paredz, ka publiskajā ārtelpā, izņemot akreditētus muzejus, aizliegts eksponēt pieminekļus, piemiņas zīmes, piemiņas plāksnes, piemiņas vietas, arhitektoniskus vai mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940.gada un slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, vai slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju, vai ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

Pašvaldībā tikuši izvērtēti visi Skultes lidmašīnas "IL-28" demontēšanas un pārvietošanas varianti, no kuriem domē ticis atbalstīts variants par tās kā militārās aviācijas tehnikas objekta saglabāšanu un izvietošanu turpat Mārupes novada Skultes ciemā esošajā Aviācijas tehnikas muzejā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.