Menu
 

Veselības indekss: Turpina pieaugt uzticība farmaceitiem, iedzīvotāji atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

“Mana Aptieka & Apotheka” jaunākie Veselības indeksa pētījuma rezultāti apstiprina, ka gadu no gada cilvēku uzticamība farmaceitiem kā pilnvērtīgiem primārās veselības aprūpes speciālistiem palielinās. 2021.gadā 82 % pētījuma respondentu atzīmēja, ka farmaceitiem uzticas, šogad šis skaitlis pieaudzis par 5 %, sasniedzot jau 87 %. Šī gada laikā dubultojies arī to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka farmaceitu loma un nozīme ir pieaugusi. Vienlaikus uzticamību farmaceitiem apliecina arī fakts, ka lielākā daļa respondentu – 57 % atbalsta aptiekās pieejamo pakalpojumu klāsta paplašināšanu.

Pētījuma rezultāti apliecina, ka tieši Covid-19 pandēmijas ietekmē, kad valstī spēkā bija dažādi ierobežojumi un ārsti ne vienmēr bija sasniedzami, daudziem iedzīvotājiem lika no jauna pārvērtēt farmaceita lomu veselības aprūpē. Ja 2021. gadā veiktajā aptaujā 17 % pētījuma respondentu piekrita apgalvojumam, ka pandēmijas ietekmē farmaceitu nozīme ir pieaugusi, šogad to atzīst divas reizes vairāk iedzīvotāju jeb 35 % respondentu.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem uzticība farmaceitiem turpina pieaugt – 2021. gadā 82 % aptaujāto atzīmēja, ka pilnībā vai drīzāk uzticas farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam, bet šogad šis skaitlis pieaudzis par 5 %, un uzticību farmaceitam apliecina jau 87 % respondentu. Tomēr īpaši jāuzsver fakts, ka būtiski  pieaugusi uzticība farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam tieši laukos, reģionos un ārpus pilsētām (90 %), kur ģimenes ārsti ir mazāk pieejami.

Uzticība farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam augusi visās vecuma grupās, bet jo sevišķi iedzīvotāju grupā vecumā no 55 līdz 63 gadiem – ja 2021. gadā šajā grupā 14 % respondentu piekrita minētajam apgalvojumam, ka farmaceitu nozīme veselības aprūpē ir pieaugusi, tad šogad tā domā jau 40 % iedzīvotāju šajā vecuma grupā. Arī vecuma grupā 35-44 gadi uzticamība farmaceitiem šogad pieaugusi vairāk nekā divas reizes – no 14 % 2021. gadā līdz 38 % 2022. gadā.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem pēdējā gada laikā katrs ceturtais iedzīvotājs (25 %) aptieku klātienē ir apmeklējis vismaz 2-3 reizes, lai kaut ko iegādātos, konsultētos vai saņemtu kādu pakalpojumu, bet katrs piektais (22 %) uz aptieku devies pat 4-5 reizes. Tā kā katrs ceturtais aptaujātais (25 %), kuram ir hroniska saslimšana, atzina, ka pēdējā gada laikā ir saskāries ar situāciju, kad nepieciešamas zāles hroniskas slimības ārstēšanai, bet nav pieejama ārsta recepte, likumsakarīga ir iedzīvotāju vēlme pēc plašāka aptiekā pieejamo pakalpojumu klāsta.

57 % no visiem “Mana Aptieka & Apotheka” Veselības indeksa pētījuma ietvaros aptaujātajiem iedzīvotājiem atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās. Visbiežāk kā vēlamos aptiekās pieejamos pakalpojumus iedzīvotāji norādījuši šādas iespējas:

saņemt aptiekā zāles bez ārsta receptes definētās ārkārtas situācijās (59 %);
hroniskiem pacientiem ārkārtas situācijā pagarināt zāļu receptes (42 %);
zāļu fasēšana un iepakojumu dalīšana vienreizējās devās (24 %);
aptiekā veikt acu iekšējā spiediena mērīšanu (22 %);
saņemt optometrista konsultāciju briļļu izsniegšanai (20 %);
vakcinēties pret ērču encefalītu (20 %);
vakcinēties pret gripu (20 %).

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.