Menu
 

Salaspils skolēni iegūst 1. vietu konkursā ar biznesa plānu Varakļānu pilij

  • Autors:  Apriņķis.lv
Salaspils skolēni iegūst 1. vietu konkursā ar biznesa plānu Varakļānu pilij Publicitātes foto

Aizvadītās nedēļas nogalē ir apbalvoti skolēnu konkursa “Mans biznesa plāns Latvijas pilij vai muižai” laureāti. Pirmo vietu 7.–8. klašu grupā ieguva Ventspils Pārventas pamatskolas audzēkņi par iesniegto biznesa plānu Dundagas pilij, savukārt 10.–11. klašu grupā augstāko novērtējumu saņēma Salaspils vidusskolas skolēni par izstrādāto projektu Varakļānu pilij.Ar mērķi jauniešos veicināt padziļinātu interesi par kultūras mantojuma objektiem, kā arī lai viņus iesaistītu sava novada uzņēmējdarbības veicināšanā un tūrisma attīstības plānošanā, Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācija un Latvijas Piļu un muižu asociācija sadarbībā ar Eiropas Vēsturisko ēku asociāciju šī gada pavasarī izsludināja konkursu jauniešiem divās vecuma grupās. Konkursa uzdevums bija uzrakstīt biznesa plānu pilij vai muižai. Iesniegtos projektus vērtēja speciāli konkursam izveidota žūrija, informē projekta koordinatore darbā ar masu medijiem Inga Galkina.

Kultūras ministre Dace Melbārde savā uzrunā jauniešiem uzsvēra atbildību sargāt kultūrvēsturisko mantojumu: “Kultūras mantojums ir vērtības, kuras radījušas paaudzes pirms mums. To pastāvēšanas laiks ir mērāms gadu simtos un tūkstošos, un tas savā ziņā veido saikni starp tagadni, pagātni un nākotni. Kultūras mantojums ir arī iedvesmas avots radīt jaunas vērtības, jo katrai paaudzei ir pienākums atstāt paliekošas pēdas, kas pēc 100 gadiem un vairāk stāstīs par to, kā mēs dzīvojam. Vienlaikus tās arī stāstīs, kā attiecamies pret kultūras mantojumu un tā autentiskumu, kas ir mūsu atbildībā. Novēlu, lai katram no Jums pietiek zināšanas un resursi saudzīgi attiekties pret to, kas mums ir dots no iepriekšējām paaudzēm. Lai pietiek radošuma un izdomas radīt jaunas vērtības, iedvesmojoties no tā, ko mūsu senči mums ir atstājuši!”Par konkursa ideju stāsta Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācijas direktore Egita Karlsone: “Rīkojot konkursu jauniešiem, mums bija svarīgi parādīt, ka Latvijas pilis un muižas ir ne tikai kultūrvēsturisks mantojums, bet arī svarīgs konkrētās apkārtnes tūrisma un kultūras centrs, kas dod savu pienesumu novada ekonomikai. Šie jaunieši būs starp tiem, kuriem nodosim Latvijas kultūras mantojuma tradīcijas, tāpēc viņos ir svarīgi stiprināt izpratni gan par vēsturisko ēku kultūras vērtībām, gan arī atbildību, ko prasa šādu ēku uzturēšana un saglabāšana.”

Eiropas Parlamenta deputāts un fotoprojekta “Latvijas kultūrceltņu mantojums laikmeta griežos” idejas autors Artis Pabriks norāda: “Latvijas pilis un muižas ir viena no Latvijas bagātībām, kura nekad nenovecos, tikai paliks vērtīgākas. Esmu gandarīts, ka jauniešiem ir interese izzināt kultūrvēsturisko mantojumu, kas atrodas tepat blakus, un ceru, ka šis konkurss mudinās aizdomāties par iespējām, ko mums dod vēsturiskās ēkas, ja tās tiek pareizi popularizētas un integrētas dažādos ar tūrismu saistītos pasākumos. Mēs katrs varam būt Latvijas vēsturisko ēku vēstnieks, daloties ar atradumiem un ieteikumiem, kā arī redzot, ko varu personīgi dot, lai tās neaizietu zudībā.”Konkursa laureāti 7.–8. klašu grupā no Ventspils Pārventas pamatskolas, kas šobrīd mācās 8. klasē, bija sagatavojuši biznesa plānu Dundagas pilij. Tas tika balstīts uz trīs idejām: viduslaiku apģērbu noma, ejot ekskursijā pa pili, 13. gs. ēdienu nobaudīšana (piemēram, zirņu biezputra ar ceptu speķi) un latviešu filmu rādīšana pilī, stāsta I. Galkina.

Savukārt konkursa uzvarētāji 10.–11. klašu grupā no Salaspils vidusskolas, kas šajā mācību gadā mācās 12. klasē, savā biznesa plānā Varakļānu pilij bija iekļāvuši izklaidējošu un izzinošu programmu "Ziemas brīnumu meklējot". Programmas dalībniekiem tiktu sniegta iespēja pašiem cept piparkūkas, liet laimītes, veidot eglīšu dekorus un dekorēt vainagus, kā arī pils apkārtnē baudīt ziemas priekus. Ziemassvētku vecītis apmeklētājiem pasniegtu dāvanas un cienātu ar siltu tēju.

Konkursa laureāti par dalību konkursā saņēma iespēju rīkot klases vakaru Rūmenes muižā. Konkursa sadarbības partneru vidū bija arī www.naudasskola.lv un "Junior Achievement Latvia".

Latvijas muižas un pilis pirmo reizi pievienojās Eiropas Vēsturisko ēku asociācijas iniciatīvai un pavasarī rīkoja Atvērto durvju dienas, kuru laikā ikvienam bija iespēja vēsturiskās ēkas apskatīt no cita skatupunkta. Arī izzinot to, kas parasti apmeklētājiem paliek neatklāts. Pasākuma ietvaros īpaša uzmanība tika pievērsta skolas vecuma jauniešiem, izsludinot konkursu "Mans biznesa plāns Latvijas pilij vai muižai", vēsta I. Galkina.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.