Menu
 

Gada laikā garantijas mājokļa iegādei saņēmuši 1000 jauno speciālistu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Gada laikā garantijas mājokļa iegādei saņēmuši 1000 jauno speciālistu Foto - arhīvs

Attīstības finanšu institūcija “Altum” jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā šonedēļ piešķīrusi tūkstošo garantiju. Nepilna gada laikā savu mājokli ar valsts atbalstu iegādājies tūkstotis jauno speciālistu vecumā līdz 35 gadiem. Komercbankas ar garantijas palīdzību hipotekārajos kredītos jaunajiem speciālistiem piešķīrušas kopumā 58 miljonu eiro.

Kopš pagājušā gada 1. marta, kad “Altum” sāka izsniegt garantijas jaunajiem speciālistiem, piešķirto garantiju kopējā summa sasniegusi 7 miljonus eiro. Garantijas izmanto jaunie speciālisti visā Latvijā, lielākais iegādāto īpašumu īpatsvars ir Rīgā un Pierīgā – 84%. Kurzemē un Zemgalē katrā ir notikuši 5% no kopējā darījumu skaita, Vidzemē – 4%, Latgalē – 2%. No lielajām pilsētām lielākais iegādāto īpašumu skaits ir Rīgā (650), Jelgavā (31), Liepājā (30), Jūrmalā (15), Valmierā (14), Daugavpilī (10), Ventspilī (9). Kopumā darījumi veikti 80 dažādos novados un pilsētās.

Vidējais aizdevuma apjoms, kuru bankā mājokļa iegādei aizņēmušies jaunie speciālisti, ir 58 tūkstoši eiro. Lielākais darījumu īpatsvars jeb 43% ir aizdevumi diapazonā no 20 līdz 50 tūkstošiem eiro. 24% banku hipotekāro aizdevumu ir robežās no 50 līdz 70 tūkstošiem eiro, 17% – robežās no 70 līdz 100 tūkstošiem, 11% – virs 100 tūkstošiem eiro, savukārt 5% aizdevumu ir apjomā līdz 20 tūkstošiem eiro. Vidējais piešķirtās “Altum” garantijas apmērs ir 7 tūkstoši eiro.

Pirmā garantiju darbības gada dati rāda, ka lēmums iegādāties savu īpašumu visbiežāk tiek pieņemts vecumā no 26 līdz 30 gadiem, savukārt aptuveni katrs trešais garantijas izmantotājs ir bijis vecumā virs 31 gada.

Garantiju mājokļa iegādei var saņemt jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem ar iegūtu augstāko vai profesionālo izglītību. Garantija ļauj samazināt hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas apjomu komercbankā, tādējādi palīdzot tikt pie sava mājokļa situācijās, kad ir stabili ienākumi, kas ļauj uzņemties kredītsaistības, bet nepietiek uzkrājumu pirmajai iemaksai.

Jaunie speciālisti var saņemt garantiju mājokļa iegādei vai būvniecībai 20% apmērā no aizdevuma summas, garantijas maksimālais apjoms ir 50 tūkstoši eiro. Garantijas tiek izsniegtas uz tirgus nosacījumiem, bez valsts budžeta finansējuma. Garantija tiek izsniegta uz 10 gadiem. Komisijas maksa par garantiju ir ikgadēja un ir 4,8% apmērā no garantijas atlikuma, attiecīgi maksa par garantijas izmantošanu ik gadu samazinās.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.