Menu
 

Aptauja: Līgo svinētājiem svētkos vissvarīgākais ir ugunskurs un svētku mielasta gatavošana

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Sagaidot vasaras saulgriežus, vairumam jeb 87% Latvijas iedzīvotāju visbūtiskākā svētku sastāvdaļa ir iekurts ugunskurs, kam seko svētku mielasta gatavošana (71%), kā arī Jāņu zāļu lasīšana un vainagu pīšana (70%), liecina “Rimi Latvia” un pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Lai Līgo svētki būtu izdevušies, līdzās iekurtam ugunskuram un sagatavotam svētku mielastam divām trešdaļām svinētāju svarīgi ir arī izpušķot savu māju vai svētku vietu, kā arī lustēties, dziedot Līgo dziesmas un dejojot – to par būtisku svētkos atzinuši 59% aptaujāto līgotāju. Savukārt kā mazāk svarīgas Līgo svētku izdarības iedzīvotāji norādījuši lēkšanu pār ugunskuru un papardes zieda meklēšanu.

Par galveno Līgo svētku ēdienu 75% aptaujas dalībnieku nosaukuši Jāņu sieru. Vairākums gan norāda, ka savu īpašo Jāņu sieru meklēs veikalu vai tirdziņu piedāvājumā, pašu gatavotu Jāņu sieru cels galdā 21% svinētāju. Otrs svarīgākais svētku ēdiens ir šašliks (71%), savukārt tam seko svaigi dārzeņi (60%). Tikai pēc tam tiek minēti pīrāgi, augļi un ogas, dažādi salāti un uzkodas.

Šašliku cienītāji dalās divās vienlīdz aktuālās nometnēs – cūkgaļas un vistas gaļas cienītāji. No šiem svētkiem netradicionālākiem gaļas ēdieniem aktuālākās ir cepamdesas un ribiņas, ko grilēs aptuveni trešdaļa aptaujāto.

Katrā novadā ir arī savs svētku ēdiens, kas iecienīts vairāk nekā citviet. Piemēram, Vidzemē tas ir Jāņu siers, Latgalē – šašliks, Kurzemē – pīrāgi, bet Zemgalē – plātsmaizes un kūkas. Savukārt no dzērieniem jau tradicionāli uz svētku galda goda vietā tiks likts alus (67%), kā arī kvass (48%) un ūdens (31%), secināts aptaujā.

Šogad Līgo plāno svinēt lielākā daļa jeb 79% Latvijas iedzīvotāju. Svētku galdu pašu mājās klās vien piektā daļa aptaujāto iedzīvotāju. Priekšroka galvenokārt tiek dota svinībām ārpus mājas – divas trešdaļas aptaujāto ciemosies pie draugiem vai atpūtīsies pie dabas ar iekurtu ugunskuru un bagātīgi klātu svētku galdu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.