Menu
 

Gada laikā "Altum" subsīdijās "Balsts" mājokļa iegādei 500 daudzbērnu ģimenēm izmaksājusi 3,8 miljonus eiro

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") gada laikā subsīdijās "Balsts" 500 daudzbērnu ģimenēm mājokļa iegādei izmaksājusi 3,8 miljonus eiro, informēja "Altum" pārstāvji.

Vidējais vienai ģimenei izmaksātās subsīdijas apmērs ir 8300 eiro, savukārt vidējais aizdevuma apjoms mājokļa iegādei, kuram ir piesaistīta arī subsīdija, ir 79 000 eiro.

Lielākais īpatsvars subsīdijas saņēmēju vidū ir ģimenes ar trīs bērniem (87%), savukārt 13% ģimeņu ir ar četriem vai vairāk bērniem.

Aptuveni katra trešā subsīdija piešķirta ģimenēm reģionos, tai skaitā 11% - Kurzemē, 10% - Zemgalē, 9% - Vidzemē, savukārt 3% - daudzbērnu ģimenēm Latgalē. Lielākā daļa jeb 66% subsīdiju saņēmušo ģimeņu iegādājušās mājokļus Rīgā vai Pierīgā.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) informē, ka gada laikā programma ieguvusi stabilu pieprasījumu, un vidēji mēnesī ar "Balsts" subsīdiju mājokli iegādājas 30-40 daudzbērnu ģimenes. Lai palīdzētu ģimenēm ar trim un vairāk bērniem atrisināt dzīvojamās telpas platības jautājumu, kā arī sniegtu atbalstu bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai, šoruden programma "Balsts" papildināta ar vēl 3,6 miljoniem eiro.

Arī 2022.gada valsts budžetā Ekonomikas ministrija programmas turpināšanai ir paredzējusi 3,6 miljonu eiro lielu finansējumu, lai atbalstītu daudzbērnu ģimeņu plānus iegādāties jaunu mājokli.

"Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš norāda, ka subsīdiju programmas izmantošanas temps apliecina, ka tā ir nozīmīgs atspaids daudzbērnu ģimenēm, turklāt "Altum" dati liecina, ka vairāk nekā puse jeb 56% no ģimenēm, kas saņēmušas subsīdiju, izmantojušas arī "Altum" mājokļu garantiju programmu. 

"Abi valsts atbalsta veidi palīdz gan ģimenēm tikt pie sava mājokļa, gan veicina finansējuma ieplūšanu ekonomikā un mājokļu kredītu pieejamību kopumā. Novērtējam valsts sniegto finansējumu un mūsu sadarbības partneru - komercbanku aktivitāti, piedaloties šīs valsts atbalsta programmas īstenošanā," skaidro Bērziņš.

Subsīdija "Balsts" ir vienreizējs dāvinājums, un tās apjoms ir atkarīgs no bērnu skaita - 8000 eiro, ja ģimenē ir trīs bērni (vai divi un tiek gaidīts trešais) vai 10 000 eiro, ja ģimenē ir četri bērni vai vairāk (vai trīs un tiek gaidīts ceturtais). Subsīdiju palielina par 2000 eiro, ja iecerētais mājoklis ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka. Subsīdija tiek piešķirta tikai kopā ar bankas hipotekāro aizdevumu mājokļa iegādei vai būvniecībai, un tā pilnībā vai daļēji aizstāj pirmo iemaksu.

Uz subsīdiju var pretendēt viens no bērnu vecākiem. Ministru kabineta noteiktumi nosaka, ka subsīdiju var saņemt, ja izvēlētā nekustamā īpašuma vērtība nav lielāka par 250 000 eiro, un ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir līdz 17 000 eiro gadā pirms nodokļu nomaksas. Tāpat saņēmējam jābūt Latvijas nodokļu rezidentam vismaz pēdējos 12 mēnešus, kura īpašumā nav cits mājoklis. Subsīdija nevar būt lielāka kā 50% apmērā no kopējā darījuma vai būvprojekta apjoma.

Programmas "Balsts" partneru lokā ietilpst tādas bankas kā "Swedbank", "SEB banka", "Luminor", "Citadele banka" un "PrivatBank".

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.