Menu
 

Skolēnu brīvpusdienu pārņemšana no valsts Ķekavas novadā izmaksātu vismaz 300 000 eiro

  • Autors:  LETA
Foto no arhīva Foto no arhīva

Ja pašvaldībai no valsts nāksies pārņemt brīvpusdienu nodrošināšanu 1.–4. klašu skolēniem, pašvaldībai tas izmaksās vairāk nekā 300 000 eiro aģentūrai LETA pastāstīja Ķekavas novada domes priekšsēdētāja Viktorija Baire.

Novadā jaunajā mācību gadā būs aptuveni 1400 bērnu, kas mācīsies 1.–4. klasēs, un tas no pašvaldības varētu prasīt vairāk nekā 300 000 eiro. Augot skolēnu skaitam, izmaksas tikai palielināsies, prognozēja novada vadītāja.

"Esmu viennozīmīgi pret šādu iniciatīvu. Primārā pašvaldības funkcija ir izglītība, un ja valsts kādā mirklī izvēlējusies dot papildu bonusu, tas jāturpina, pašvaldību nevar nostādīt ķīlnieka lomā tikai tāpēc, ka valsts pēkšņi pārdomājusi. Turklāt šāds lēmums bija jāapspriež ar tām pašvaldībām, kur būs būtiska ietekme, un Ķekavas novadā ietekme būs būtiska," skaidroja Baire.

Viņa akcentēja, ka īpaši sāpīga šāda iecere ir laikā, kad pašvaldība nevar saņemt kredītus trīs skolu pārbūves projektiem. Tāpēc vietvarai var nākties izvēlēties, kuru no pozīcijām finansēt. "Valsts nevar pārlikt savu atbildību par to, ko izvēlējusies nodrošināt. Tad godīgi jāpasaka vecākiem, ka no nākamā gada viņu izdevumi augs," atzina Baire, kuras vadītā pašvaldība nodrošina brīvpusdienas 5.–6. klašu skolēniem. 

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinājusi brīvpusdienu nodrošināšanas funkciju 1.–4. klašu skolēniem nodot pašvaldībām, tādējādi tam paredzētos 20 miljonus varētu novirzīt prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām. IZM priekšlikums ir plānoto finansējumu 19 681 416 eiro apmērā 2020. gadā un turpmāk ik gadu novirzīt ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, fundamentālajiem un lietišķajiem pētījumiem un citiem pasākumiem.

Pašlaik IZM nodrošina valsts budžeta līdzekļus 1., 2., 3. un 4. klašu skolēnu ēdināšanai, savukārt pašvaldības atbilstoši iespējām un nepieciešamībai no saviem līdzekļiem nodrošina brīvpusdienas arī citu klašu bērniem, tādējādi brīvpusdienu jautājuma īstenošanā valsts un pašvaldības jau tagad piedalās katra ar savu līdzfinansējuma daļu. Valsts budžeta finansējums brīvpusdienu nodrošināšanai 2019. gadam ir 19 001 416 eiro, vienam bērnam dienā atvēlot 1,42 eiro.

Ministrija norāda, ka, lai gan tās primārā funkcija ir izglītība, ministrija ir nodrošinājusi, ka pakāpeniski tiek palielināts brīvpusdienu saņēmēju loks un valsts piešķirtā finansējuma apjoms. Tā no 2008. gada 1. septembra līdz 2014. gada 31. augustam valsts budžeta līdzekļi brīvpusdienām vienam 1.–3. klases skolēnam dienā bija 1,14 eiro, bet no 2014. gada 1. septembra finansējums tika palielināts līdz 1,42 eiro. Risinot jautājumu par nepieciešamību piešķirt brīvpusdienas arī 4. klašu skolēniem, ministrijai izdevās panākt papildu finansējuma piešķiršanu, lai 4. klases skolēni brīvpusdienas saņemtu jau no 2015. gada 1. septembra.

Ministrija pauda, ka valdība jau 2016. gada gada 31. maijā uzdeva ministrijai sagatavot un iesniegt izskatīšanai valdībā priekšlikumus par tai neraksturīgo funkciju – brīvpusdienu nodrošināšanu 1.–4. klases bērniem – nodošanu pašvaldībām vai citai ministrijai. IZM norādīja, ka brīvpusdienu nodrošināšanas funkcija nav saistīta ar tās mērķu un rezultātu sasniegšanu, tāpēc šī funkcija nododama pašvaldībām vai citam resoram. Taču, tā kā šajā jautājumā netika panākta vienošanās ar Latvijas Pašvaldību savienību, valdības dotais uzdevums ministrijai tika atzīts par aktualitāti zaudējušu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.