Menu
 

Šuplinska vēlas rosināt diskusiju par pedagogu slodzēm bērnudārzos

 • Autors:  LETA
Foto - Valsts kanceleja Foto - Valsts kanceleja

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) vēlas rosināt diskusiju par pedagogu slodzēm bērnudārzos, to viņa šodien atzina Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā".

Viņa pauda viedokli, ka vidējās un augstākās izglītības posmā pedagogu gatavošanās process mācībām "ir sarežģītāks" nekā pirmsskolas pedagogam.

Kā uzsvēra ministre, viņa nenoliedz, ka psiholoģiskā spriedze, strādājot bērnudārzā ar dažādu vecumu posmu audzēkņiem, ir izaicinājums, tomēr, viņasprāt, pedagogu līdziesaiste "nav tik aktīva".

Tāpēc ministre vēlas sākt diskusiju par "provokatīvu piedāvājumu", proti, pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošo slodžu dalīšanu. "Piedāvāju neuzrādīt, ka tās ir 36 tikai pedagoģiskās darba stundas, bet nodalīt, ka varbūt puse ir pedagoģiskais, bet puse - pieskatīšanas darbs," sacīja Šuplinska.

Vaicāta, kā tas ietekmēs pedagogu atalgojumu, viņa atbildēja, ka "tur uzreiz ir jautājums" un uzstāja, ka vēlas diskusiju par šādu piedāvājumu.

"Manā ieskatā, lai sagatavotos vienai vidusskolas stundai un augstskolas lekcijai nepieciešams vairāk laika, zināšanu un prasmju nekā stundu sagatavot bērnudārzā. Arī kontaktstundu prasība vidējās izglītības posmā un vispārizglītojošās skolas posmā ir krietni lielāka nekā bērnudārzā. Svaru kausi nav saliekami vienā ciparā, kas adekvāts atalgojuma likmē vai stundu skaitā," pauda ministre.

Viņa minēja, ka, tiekoties ar pašvaldību un izglītības iestāžu vadītājiem, pozitīvu piemēru rādījis Cēsu novads.

15 komentāri

 • Līva
  Līva Trešdiena, 25 Septembris 2019 21:39 Komentāra saite

  Kundzei vajadzētu iet pastrādāt pirmsskolā!!!Cai tiešām šāda attieksme paudīs viņai uzticību pēc pāris gadiem? Varbūt ministre arī sev varētu noteikt darba stundas,piem. Sēžu kabinetā un dzēru kafiju,tad strādāju ar papīriem,tad atbildu uz žurnālistu jautājumiem,tad izdomāju kaut ko jaunu?! Un pēc tā dalīt pienācīgu algu! KAUNS!!!!

 • Zīle
  Zīle Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 00:25 Komentāra saite

  Lai ministre apskatās pirmsskolas skolotāju vakances... Tad pēc šāda sadalījuma, ko fantazē ministre, vai vispār kāds pedagogs vēlēsies strādāt pirmsskolā. Redzu, ka ministre jau kuro reizi neciena skolotāju.. Sākam šķirot...nožēlojami.. Vispārīgās izglītības skolotāja stundas ilgums ir cik minūtes? Ir starpbrīdis, lai pārkārtot OS uz nākošo stundu un atvilktņu elpu, bet bērnudārzā? Cik minūtes ir kontaktstunda? Un kad ir pārtraukums.. Fui..

 • Ieva
  Ieva Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 06:15 Komentāra saite

  Kundze varētu nedēļu pastrādāt pirmsskolas iestādē! Šādi turpinot droši vien drīz varēs pirmsskolas skolotāju nomainīt apkopējas...

 • Ilze
  Ilze Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 07:32 Komentāra saite

  Acīm redzams, ka šī persona nav ieinteresēta par pirmsskolu ka izglītojamo iestādi, bet vēlas uztaisīt pieskatīšanas centrus!!!
  Kontaktsundas? Vai maz sajēga reāla ir? Lai nāk pastrādā sākot ar mazulīšu grupu un beidz ar vecāko grupu, bez asistentiem un privātiem šoferiem.

 • Skolotājs
  Skolotājs Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 08:09 Komentāra saite

  Par viena bērns pieskatīšanu valsts privātai auklei maksā 142€, par 5 bērniem attiecīgi 5 reizes vairāk. Tad jau par 21 bērna pieskatīšanu sanāks nepilni 3 tūkstoši. Domāju, ka visas pirmsskolas skolotājas labprāt kļūs par piedkatītājām.
  .

 • Inese
  Inese Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 13:39 Komentāra saite

  Svarīgi kāda mērķa dēļ pieņem lēmumus... ja gribam lai Latvijā izaug krietni cilvēki, tad bērnu dārzos tiem jāvelta īpaša uzmanība. Londonas b/d uz katriem 5 bērniem ir 1 darbinieks... - individuāla pieeja... bet mums jau tā tauta izmirst un šis lēmums var tikai pastiprināt vecāku izbraukšanu no valsts. Kuri būs tie kas mācīsies augstskola?? Tuvredzīgs lēmums.. varbūt labāk pārskatīsim gulošo, snaudošo un lamājošos deputātu algas un slodzes???
  Tā ir ļoti slikts piemērs tiem bērniem kuri aug vēl pagaidām Latvijā

 • Lienīte
  Lienīte Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 14:14 Komentāra saite

  Tas ir aplams apgalvojums, ka augstskolas lekcijai vairāk jāgatavojas kā bērnudārza nodarbībai. Viss atkarīgs no tā , cik daudz rūpības un atdeves pedagogs ieliek savā darbā, cik daudz pūļu tam velta, tāpēc nevaru piekrist, ka bērnudārzā mazāk jāgatavojas nodarbībām.

 • Kuka
  Kuka Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 15:16 Komentāra saite

  Pirmsskolā pedavogs ar savām rokām un izdomu gatavo katru mayeriālu,kas tiek pielietots apmācības procesā. Gatavu neko nedod,vizz jāizdomā un jātaisa pašām. Kontaktā ar bērniem esam visu davu darba laiku un visu šo laiku bērnus gan audzinam ,gan apmācām,gan samīļojam...utt. Nāciet,kundzīt,pastrādājiet un tad tikai ko runājiet.

 • Jēkabs
  Jēkabs Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 17:09 Komentāra saite

  Tikko redzēju video par Somijas bērnu dārziem. Īsumā: no 1- 5 gadiem grupiņa 12 bērni un 3 audzinātājas. No 5-7 gadiem viena audzinātāja uz 7 bērniem. Alga - 2600€ pirms nodokļiem.

 • Ak vai
  Ak vai Ceturtdiena, 26 Septembris 2019 17:51 Komentāra saite

  Ļoti skumji, kad cilvēks bez izpratnes spriež un kuļ tukšus salmus. Jautājums, vai pirmsskolas vecumposmu nav viens no svarīgākajiem? Vai ministres kundze ir iepazinušies ar bērna psiholoģiju un attīstību. Cik zinošas un gudras skolotājas, tik zinoši un gudri bērni attīstās. Pii skolotāja ieguldījums vēl aizvien nav novērtēts. Skolotājs viens pret 20 līdz 24 bērniem, nostrādājis bez atelpas, uzmanība, drošība, mācīšana, radošums, organizācija, psiholoģija, sadarbībā, izglītošana utt....... Tās ir prasmes, kas tiek izkoptas un praktizētas.
  Kauns, ka tik pavirša spriestspēju.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.