Menu
 

Pētījums: Vairums Latvijas skolēnu uzskata savu klasi par saliedētu komandu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - publicitātes Foto - publicitātes

Lai arī Latvijas skolēnu vidū ir biežas savstarpējās nesaskaņas, lielākā daļa skolēnu (58 %) savu klasi redz kā vienotu komandu, atklāj “ZZ Čempionāta“ un pētījumu centra SKDS veiktais pētījums par Latvijas skolēnu iekļaušanos klases kolektīvā.

Pētījums rāda, ka vairāk nekā puse Latvijas skolēnu saskaras ar savstarpējām nesaskaņām klasē, kas izpaužas gan kā fiziska, gan arī kā emocionālā vardarbība. Tajā pašā laikā lielākā daļa skolēnu (58 %) norādījuši, ka par spīti nesaskaņām redz savu klasi kā vienotu komandu. Daļa (19 %) aptaujāto gan atzinuši, ka jūtas vienoti ar klasi tikai noteiktās aktivitātēs – sporta nodarbībās, starpbrīžos un mācību stundu laikā. Dati arī rāda, ka vidusskolēni visvienotākie jūtas tieši mācību stundās, kamēr pamatskolēni klases vienotību visizteiktāk izjūt sporta nodarbībās un starpbrīžu aktivitātēs.

Pētījuma rezultāti liecina, ka teju četras piektdaļas (79 %) aptaujāto skolēnu labi vai ļoti labi novērtē personīgo prasmi uzņemties atbildību, 72 % labi vai ļoti labi novērtē arī savas sadarbības spējas. 69 % skolēnu uzskata, ka viņiem ir ķēriens izstrādāt jaunas, radošas idejas un konceptus, vienlīdz liela daļa (68 %) skolēnu labi vai ļoti labi vērtē personīgo mērķtiecību. Dati arī atklāj, ka skolēni, kuri iepriekš piedalījušies “ZZ Čempionātā“, augstāk vērtē minētās personīgās prasmes, salīdzinot ar tiem, kas ZZ Čempionātā iepriekš nav piedalījušies.

Vecāki savu bērnu prasmes vērtē kritiskāk nekā bērni paši. Visaugstāk vecāki vērtē savu bērnu prasmi sadarboties – trīs ceturtdaļas (75 %) aptaujāto vecāku atzina, ka viņu bērniem tā ir labi vai ļoti labi attīstīta. Viskritiskāk vecāki raugās uz tādām bērnu prasmēm kā mērķtiecība vai kritiskā domāšana – šīs prasmes par labi vai ļoti labi attīstītām uzskata 53 % vecāku.

Kā prasmi, ko visefektīvāk palīdz attīstīt dalība “ZZ Čempionātā“, aptaujātie skolēni un vecāki norādīja prasmi sadarboties – par to pārliecināti 77 % vecāku un 79 % skolēnu. Gan skolēnu (52 %), gan vecāku (60 %) ieskatā “ZZ Čempionāts“ labi attīsta arī komunikācijas prasmes. Teju puse kā skolēnu (43 %), tā vecāku (44 %) uzskata, ka “ZZ Čempionāts“ attīsta arī prasmi būt radošam.


“Labi attīstīta spēja darboties komandā ir viena no labas mentālās veselības iezīmēm. Ja klase nespēj sastrādāties kā komanda vai atsevišķi skolēni izteikti neiekļaujas kolektīvā, skolotājam vajadzētu pievērst uzmanību, pavērtējot, vai klasē nav izteiktas kādas savstarpējas nesaskaņas vai mobings pret konkrētiem vienaudžiem. Šeit palīdzēt varēs arī “ZZ Čempionāta” un pedagoģijas ekspertu izstrādātā “Skolotāja rokasgrāmata”, kas iekļauj teoriju, praktiskos darba uzdevumus un darba lapas, kā arī ieteikumus diskusijām un situāciju analīzei,” rekomendē Pusaudžu resursu centra klīniskais vadītājs Nils Sakss–Konstantinovs.

Kā zināms, “ZZ Čempionāts” ir lielākais ikgadējais skolēnu notikums Latvijā. 2019. gada sezonā tas pulcēja vairāk nekā 30 000 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.