Menu
 

Studējošie neziņā par valsts budžeta stipendijas apmēru rudens semestrī

  • Autors:  LETA
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Līdz šim finansiālais atbalsts valsts budžeta stipendiju apmēra saglabāšanai 200 eiro apmērā izcilākajiem studējošajiem tika izvirzīts kā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) prioritāte 2022.gada budžetam, tomēr skaidrība par stipendijas apmēru 2021.gada rudens semestrim vēl joprojām nav, norādīja Latvijas Studentu apvienībā (LSA).

Apvienībā informēja, ka studējošie valsts finansētajās budžeta vietās 2020./2021.mācību gadā saņēma divreiz lielāku stipendiju nekā iepriekš. Līdz šim tā bijusi 99,60 eiro mēnesī, bet šajā mācību gadā tā tika dubultota līdz 200 eiro mēnesī.

Palielināts tika arī kopējais stipendiju saņēmēju skaits - tās papildus piešķīra vēl 743 studentiem.

Vienlaikus LSA akcentē, ka reģistrācija studijām drīz beigsies un jaunais mācību gads straujiem soļiem tuvojas, taču studējošajiem skaidrības par stipendijas apmēru nav. "Vai tā tiks atkal samazināta, vai tomēr būs lēmums to saglabāt dubultotajā apmērā? Lai arī ārkārtējā situācija valstī ir atcelta, ekonomiskā pandēmijas krīze studējošo un viņu ģimeņu budžetos nav beigusies," pauda studējošie.

Šobrīd akadēmiskās stipendijas saņem vien 5% studējošo, kas studē pilna laika klātienes valsts finansētās studiju vietās. Turpretim Ziemeļvalstīs šīs stipendijas saņem vairāk nekā puse studējošo, arī to apmērs ir lielāks - virs 3000 eiro gadā, informēja LSA, piebilstot, ka līdz ar to 81% studējošo Latvijā paralēli studijām strādā.

Tāpēc arī darbā pavadītais stundu skaits uz vienu studējošo Latvijai ir visaugstākais Eiropā - vidēji 31 stundu nedēļā studējošais pavada strādājot, un visbiežāk ne tajā nozarē, kurā viņš studē.

Apvienībā norādīja, ka viens no aspektiem, kas pievērsa uzmanību uz finansiāla atbalsta nepieciešamību studējošajiem, bija studentu apvienības pērnā gada aprīlī veiktā aptauja par Covid-19 krīzes ietekmi uz studējošo ienākumiem un tam sekojošā akcija "#GribuStudēt".

Aptaujas rezultāti radīja bažas par situāciju augstākajā izglītībā, jo 12% respondentu norādīja, ka plāno pārtraukt studijas, tāpēc, ka vairs nevarēs segt studiju maksu vai ikdienas izdevumus, kā arī tikpat daudz studējošie plānoja doties akadēmiskajā atvaļinājumā, studijas pārtraucot uz laiku.

LSA arī norādīja, ka iepriekšējā gada laikā ir ievērojami krities arī to studējošo skaits, kas var paļauties uz vecāku un ģimenes finansiālo atbalstu. Ja iepriekšējā gadā uz atbalstu no ģimenes vai partnera varēja paļauties 57% studējošo, tad šobrīd tikai 43% var paļauties uz vecāku atbalstu.

Latvijā kopš 2004.gada ir notikusi gan nacionālās valūtas maiņa, gan inflācija, kas ir samazinājusi stipendijas vērtību vairāk nekā četras reizes, pauda LSA. "Ņemot vērā notikušās patēriņa cenu izmaiņas, valsts budžeta stipendijas apmēra izmaiņu neesamība proporcionāli samazina valsts budžeta stipendijas apmēra 99,6 eiro mēnesī lomu būt par motivējošu faktoru studējošajiem, lai pilnvērtīgi veltītu savu laiku un resursus konkurētspējīgu akadēmisko sniegumu nodrošināšanai," norādīja studējošo apvienībā.

Viņuprāt, ir nepieciešams palielināt valsts budžeta stipendiju apmēru ilgtermiņā. LSA norādīja, ka palicis vairs tikai mēnesis līdz jaunajam mācību gadam, tādēļ, lai nodrošinātu valsts budžeta stipendiju apmēra saglabāšanu 200 eiro apmērā izcilākajiem studējošajiem, ir nepieciešams gan lēmums, gan papildu finansējums.

Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs norādīja, ka 200 eiro stipendija bija vienreizējs pasākums, kas saistīts ar Covid-19 izplatību. Viņš teica, ka izsludinot ārkārtas situāciju radās bažas, ka daudziem studējošajiem nebūs pietiekami laba materiālā bāze, lai segtu savus izdevumus. Arī vecākiem, zaudējot darbu, nebūtu pietiekami laba materiālā bāze, tāpēc pieņemts lēmums veidot atbalstu vienam studiju gadam, palielinot stipendiju divas reizes.

Šis atbalsts ir noslēdzies šajā vasarā un jauns lēmums par turpmāko rīcību šajā jautājumā nav pieņemts. Stepanovs informēja, ka IZM ir iesnieguši prioritāro pasākumu sarakstu, saprotot, ka studējošo atbalsts ir nepietiekams, salīdzinot ar kaimiņvalstīm un Ziemeļeiropas valstīm.

Kopumā nepieciešamais finansējums esošajam stipendijas apmēram ir nedaudz virs pieciem miljoniem eiro, atklāja IZM pārstāvis.

Lūgts komentēt izredzes gūt valdības atbalstu šo līdzekļu piešķīrumam Stepanovs bija atturīgs, sakot, ka 2022.gada budžeta veidošanas process ir tikai sācies un pagaidām ir iesniegtas prioritārās vēlmes. Tāpat viņš akcentēja, ka gala rezultātā atspoguļosies tikai maza daļa no pieteiktajām prioritātēm. "Izredzes ir, bet tas atkarīgs no valdības un Saeimas lēmuma," pauda Stepanovs. Konsultācijas ar Finanšu ministriju paredzētas augusta vidū un septembrī.

Stepanovs uzsvēra, ka studējošo atbalsts, neatkarīgi no pandēmijas, ir nepietiekams. "Kopējais stipendijas apjoms, kas ir tuvu 100 eiro, nav mainījies jau ļoti daudz gadu, neskatoties, ka dzīves dārdzība ir palielinājusies," atzīmēja IZM ierēdnis.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.