Menu
 

Skolēnu Covid-19 testēšanā neatteiksies no "MFD laboratorijas" pakalpojumiem, jo citām trūkst kapacitātes

  • Autors:  LETA
Foto - NMPD Foto - NMPD

"MFD laboratorija", kas līdz šim saņēmusi visvairāk kritikas no izglītības iestādēm par neizdarībām Covid-19 testēšanā, aizvien tiks izmantota skolēnu pārbaudēs, jo citiem testēšanas pakalpojumu sniedzējiem nav tādas kapacitātes, lai viņiem varētu pārdalīt MFD uzticēto darbu daļu, otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV) sacīja, ka lūgs Veselības ministrijai izvērtēt un noteikt testēšanas jaudu objektīvu kopējo kapacitāti, jo, viņaprāt, šobrīd izskatās, ka sistēma to nevar "pavilkt". Tāpat komisijas vadītājs lūgs vērtēt "objektīvo vajadzību" nodrošināt visu skolēnu testēšanu. Komisijā pie šī jautājuma nolemts atgriezties nākamajā nedēļā.

Sēdē savu neapmierinātību ar laboratorijas nespēju nodrošināt testēšanas pakalpojumu skolās pauda vairāki izglītības iestāžu pārstāvji. Aknīstes vidusskolas direktore Aija Voitiske stāstīja, ka laboratorijas kurjers ieradies tikai plkst.21.00 vakarā, savukārt par pozitīvu gadījumu informācija saņemta tikai pēc četrām dienām pēc testa. Arī Madonas novada Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne sūkstījās, ka viss tiekot kavēts, piemēram, laboratorija nebija piegādājusi nepieciešamos trauciņus. Kāda cita skolu pārstāve stāstīja, ka Veselības inspekcija atteikusi lūgumu mainīt laboratoriju, kas skolai nodrošina testēšanu.

Pavļuts skaidroja, ka plaši dzirdēti ir aicinājumi pārdalīt laboratorijām iedalīto darbu apjomus, "bet pie esošā testu apjoma to gluži vienkārši nav iespējams izdarīt, jo pārējās trīs laboratorijas papildu apjomu apstrādāt nevar", proti, tādā gadījumā būtu sākumā būtiski jāpārskata testēšanas principi, ko arī ieplānots darīt. Kļūmes, pēc viņa sacītā, ir bijušas arī citām laboratorijām, taču ministrs neslēpa, ka sūdzību skaits par "MFD laboratorijas" pakalpojumiem ir ar "ļoti lielu atrāvienu visvairāk".

"Kolēģi, es domāju, ka visiem ir redzams, ka konkrētā laboratorija pie esošajiem apjomiem nespēj nodrošināt pienācīgu servisu. Mēs to ņemsim vērā pie turpmākā testēšanas algoritma," sacīja politiķis, piebilstot, ka Veselības ministrija tiksies ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), lai kopā rastu priekšlikumus procesa pilnveidei. Šos priekšlikumus valdībā varētu skatīt nākamajā nedēļā.

Arī izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) uzskata, ka šobrīd procesa veiksmīgākai norisei trūkst laboratoriju kapacitātes, tāpēc IZM piedāvājusi samazināt testēšanas apjomus un mainīt pieeju, lai mazinātu uz izglītības iestādēm uzlikto slogu. "Ja šāds papildu slogs turpināsies, pavisam noteikti mēs no IZM neizslēdzam nepieciešamību, ka būs jāvēršas valdībā ar papildu līdzekļu pieprasījumu saistībā ar šo nestandarta situāciju, kas skolām ir jāpieredz," piebilda ministre.

"MFD laboratorija" ir saņēmusi kritiku par nespēju laikus un gana kvalitatīvi nodrošināt testēšanas pakalpojumu skolās. Augusta beigās šajā sakarā "MFD Veselības grupas" pārstāvis Helmuts Bēķis iestādes vārdā izplatīja atvainošanos par sagādātajām neērtībām.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "MFD Veselības grupu" pārvalda SIA "Dziedniecība", kuras apgrozījums 2019.gadā bija 13,8 miljoni eiro, bet peļņa - 0,9 miljoni eiro. "Dziedniecības" īpašnieki ir Natālija Točiļenko - 35,61%, Aleksandrs Točiļenko - 35,61%, Gaļina Muračkovska - 22,48%, bet 6,29% "Dziedniecības" kapitāldaļu pieder SIA "Veselības korporācija", kuras īpašnieks arī ir Aleksandrs Točiļenko.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.