Menu
 

Visā Latvijā notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, arī Baldonē, Jūrmalā, Salaspilī un Krimuldas novadā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Visā Latvijā notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, arī Baldonē, Jūrmalā, Salaspilī un Krimuldas novadā Publicitātes foto

Piektdien, 28. septembrī, visā Latvijā notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne veido mūs”. Apmeklētājus uz ekskursijām laboratorijās, eksperimentiem, diskusijām ar zinātniekiem, pētnieciskajām darbnīcām un citām izzinošām aktivitātēm aicinās zinātniskie institūti, augstskolas, muzeji un citas iestādes vairāk nekā 50 norises vietās.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks jau 13. gadu pēc kārtas un būs pieejami 18 Latvijas pilsētās un novados: Rīgā, Baldonē, Cēsīs, Daugavpilī, Dižstendē, Dobelē, Engurē, Jelgavā, Jūrmalā, Krimuldā, Liepājā, Papē, Priekuļos, Rēzeknē, Salaspilī, Tumē, Valmierā un Ventspilī, informē VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas pārstāve Kristīne Keiča.

Pasākumu programma būs saistoša visdažādākā vecuma cilvēkiem un ļaus iepazīties ar pārsteidzošiem zinātnes atklājumiem un sasniegumiem, pateicoties kuriem mūsu ikdienas dzīve šodien kļuvusi ērtāka, patīkamāka un drošāka. Piemēram, Latvijas Universitātes Dabas mājā apmeklētāji varēs iepazīties ar inovatīvu mākslīgā intelekta tehnoloģiju, kas ļauj vadīt dronu ar domas palīdzību.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “Bior” piedāvās iepazīt baktēriju slepeno dzīvi, bet Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā ikviens varēs piedalīties spēlē “Izlaušanās no šūnas”. Savukārt nojumē pie lielveikala “Origo” būs iespēja iesaistīties zinātnes skolas “Laboratorium” zinātnisko eksperimentu darbnīcās, vēsta K. Keiča.

Teikas rajonā, Rīgā, apmeklētāji būs gaidīti Elektronikas un datorzinātņu institūtā, kurā varēs uzzināt par aktualitātēm viedo audumu un apģērbu, biometrijas un viedo transporta sistēmu jomā. Tuvumā esošajā Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā ikviens varēs iepazīties ar koksnes pētīšanas metodēm un apstrādes tehnoloģijām, savukārt Latvijas Organiskās sintēzes institūtā interesenti varēs noskaidrot, kā top jaunas zāļu vielas un kāds ir to ceļš līdz aptiekas plauktam.Valmierā Vidzemes Augstskolas zinātnieki iejutīsies tirgotāju lomā, demonstrējot savus sasniegumus tirgus paviljonā, savukārt Latvijas Lauksaimniecības universitāte Jelgavā piedāvās uzzināt, kā mainījusies mērniecība kopš “Mērnieku laikiem”. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija aicinās apmeklēt modernākās inženierzinātņu laboratorijas Baltijā, bet Ventspils Augstskola iepazīstinās ar saviem sasniegumiem medicīnas tehnoloģiju jomā, norāda VIAA pārstāve.

Zinātnieku nakts laikā Salaspilī LU Bioloģijas institūts aicina iepazīties ar savu vēsturi un kolekcijām: ar mikroskopu apmeklētāji varēs lielā palielinājumā apskatīt un salīdzināt sausos un mikroskopijas stiklos preparētos eksponātus, paši noteikt sugas, uzzināt par to izgatavošanas un uzglabāšanas principiem un daudz ko citu. Būs arī stāsti par dažādiem mītiem zinātnē un to atmaskojoši skaidrojumi. Pasākumu kuplinās Liepājas Universitātes Jauno mēdiju mākslas studiju programmas studentu radošās izpausmes.

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī varēs piedalīties interaktīvajā izziņas spēlē “Mežs – mūsu mantojums”, noskatīties Andreja Svilāna prezentāciju “Eiropas dārzu un parku mākslas mantojums Latvijā – vērtības un problēmas”, noklausīties Silvijas Grosas lekciju “Augu motīvi Rīgas jūgendstila arhitektūras mantojumā", kā arī apskatīt fotoizstādi par šo tēmu, nobaudīt tradicionālo zāļu tēju pie ugunskura un sagaidīt citus patīkamus pārsteigumus. Arī Latvijas valsts mežzinātnes institūts “Silava” sagatavojis Zinātnieku nakts pasākumu programmu.

Ziedoņa muzejā Krimuldas pagasta "Dzirnakmeņos" būs iespēja izprast, kā muzejos norit izglītojošais darbs, kāda ir muzeja nozīmē izglītībā un jaunā mācību satura veidošanā un kas ir kvalitatīvs muzeju piedāvājums skolām. Ar savu pieredzi dalīsies Tukuma muzeja vadītāja Agrita Ozola, domnīcas “Creative Museum” vadītāja Ineta Zelče-Sīmansone un “Skola 2030” kultūras jomas eksperte Inga Krišāne, sarunu vadīs Žanete Grende.

Jūrmalā “Elektrum” Energoefektivitātes centrs aicina pamatskolas vecuma skolēnu grupas (līdz 30 cilvēkiem) doties energoefektivitātes ceļojumā, lai praktiski iepazītu energoefektivitāti un tās sniegtās priekšrocības. Savukārt Baldones observatorijas Planetārijā gaidāma atraktīva prezentācija, parādot kosmisko misiju ieguldījumu zinātnē un Zemes ikdienā un sasaistot to ar ceļojumu zvaigžņu pasaulē.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā un saistošā veidā skaidro zinātnes sasniegumus, ļaujot ikvienam interesentam ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi notiek vienlaicīgi vairāk nekā 30 valstīs un vairāk nekā 300 pilsētās, informē K. Keiča.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniskajiem institūtiem un muzejiem. Eiropas Zinātnieku nakti 2018. un 2019. gadā finansē no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” Marijas Sklodovskas-Kirī aktivitātes projekta līdzekļiem.

Ar Zinātnieku nakts pasākumu programmu var iepazīties interneta vietnē www.zinatniekunakts.lv.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.