Menu
 

Jauniešu izglītošanai rīko akciju bīstamu attiecību savlaicīgai atpazīšanai

  • Autors:  LETA
Foto, infografika - Valsts policija Foto, infografika - Valsts policija

Lai veicinātu bīstamu attiecību savlaicīgu atpazīšanu, policija sākusi informatīvu akciju jauniešu izglītošanai, informēja Valsts policijā.

Kā skaidro policijā, vardarbība ģimenē ir viens no visbiežāk sastopamajiem vardarbības veidiem Latvijā, tomēr oficiāli par to tiek ziņots visretāk. Pērn valstī reģistrēts vairāk nekā 8000 ģimenes konfliktu, savukārt šogad līdz 28.februārim - jau aptuveni 1200.

Lai veicinātu bīstamu attiecību savlaicīgu atpazīšanu, tiek sākta informatīva akcija jauniešu izglītošanai un līdzcilvēku iesaistei "Noņem rozā brilles".

"Valsts policijā reģistrētie konflikti ir tikai aisberga redzamā daļa no situācijas valstī kopumā, jo visbiežāk, ja tiek ziņots policijai, tad situācija ir jau pavisam kritiska. Diemžēl joprojām valda uzskats, ka vardarbība starp sievieti un vīrieti, kurus saista partnerattiecības, ir privāta lieta, kurā sabiedrībai nav jāiejaucas. Tomēr, šādi domājot, mēs ignorējam faktu, ka vardarbība ir noziegums," skaidro Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Eiropas Savienības pētījumi liecina, ka, salīdzinot ar vidējiem rādītājiem Eiropā, Latvijā vardarbības līmenis pret sievietēm ģimenēs ir augsts - ik dienu cieš vairāk nekā 100 sieviešu. Vardarbībai nav tikai fiziska izpausme, varmāka ietekmēt var arī psiholoģiski, seksuāli un ekonomiski. Vardarbība ietver tieksmi kontrolēt, dominēt un pazemot, tā nav īslaicīga nejaušība. Turklāt tā ir novērojama dažādos sabiedrības sociālajos slāņos, neatkarīgi no partnera izglītības līmeņa, materiālā stāvokļa vai vecuma un tautības.

"Parasti viss sākas pavisam nevainīgi. Attiecību sākumā potenciālais varmāka var slēpt savu patieso būtību vai iemīlēšanās karstumā daļēji apslapēt savu dabu, izskatoties pievilcīgs, jauks un uzmanīgs. Viņš var radīt iespaidu, ka dara visu, lai otrs justos novērtēts un mīlēts, vienlaikus nemanot pārņemt kontroli pār otra dzīvi, līdz ir jau par vēlu. Tāpēc svarīgs ir attiecību sākumposms, lai identificētu iespējamos draudus. "Rozā briļļu periodā", kad viss tiek uztverts ar lielām cerībām un gaidām, svarīgi ir saglabāt modrību, lai laikus pamanītu agrīnos brīdinājuma signālus, tādējādi pasargājot sevi," uzsver kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa, uzskatot, ka brīdinājuma signālu apguve ir jāsāk agrā vecumā.

Informatīvajā akcijā Valsts policija un psihoterapeite Ābeltiņa aicina jauniešus būt modriem, neļaut sev darīt pāri un iemācīties savlaicīgi atpazīt iespējamo varmāku, savukārt līdzcilvēkiem - nebūt vienaldzīgiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.