Menu
 

Pazudušais bezpilota lidaparāts pieder Mārupes novadā reģistrētajam dronu ražotājam "UAVFactory", incidents noticis testa laikā

  • Autors:  LETA
Foto: Civilās aviācijas aģentūra, LETA Foto: Civilās aviācijas aģentūra, LETA

Sestdien pazudušais bezpilota gaisa kuģis pieder dronu ražotājai SIA "UAVFactory", un kontrole pār to zaudēta testa lidojuma laikā, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvis Jevgenijs Šiļņikovs.

Viņš norādīja, ka sakari starp lidaparātu un zemi pārtrūkuši testa lidojuma laikā, kad gaisa kuģis samērā lēni pārvietojies noteiktā augstumā un orbītā. Šādiem gadījumiem droni esot aprīkoti ar automātisko dzinēja izslēgšanas funkciju, kurai būtu jānostrādā, zaudējot kontroli pār lidaparātu, taču šajā gadījumā tas neesot noticis.

Incidentā iesaistītais ir eksperimentāls vertikālās pacelšanās un nolaišanās gaisa kuģis. Testa lidojums tika veikts, lai novērtētu konkrētas lidaparāta funkcionalitātes. Šiļņikovs apstiprināja iepriekš izskanējušo informāciju, ka gaisa kuģis var lidot līdz 90 stundām, kā arī piebilda, ka tā planēšana orbītā ir atkarīga no vēja.

Uzņēmumā norāda, ka patlaban tiek ieguldīti visi pūliņi, lai atjaunotu komunikāciju ar bezpilota lidaparātu, atgūtu kontroli pār to un nosēdinātu gaisa kuģi. Operācija tiek veikta sadarbībā ar vietējām aviācijas un militārajām institūcijām. "UAVFactory" atvainojas par sagādātajām neērtībām.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, "UAVFactory" dronus piegādā arī Latvijas armijas vajadzībām. Jau pērn "UAV Factory" Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) piegādāja pirmo bezpilota lidaparātu testa sistēmu, kuras izmantošana, pēc Aizsardzības ministrijas (AM) paustā, apliecināja tās atbilstību bruņoto spēku uzdevumu veikšanai. NBS rīcībā esošās bezpilota lidaparātu sistēmas paredzēts izmantot, arī sniedzot atbalstu sabiedrībai – glābšanas, meklēšanas vai līdzīgās civilās operācijās.

Pagājušā gada decembrī Latvijas AM ar "UAVFactory" parakstīja līgumu arī par turpmāku bezpilota lidaparātu sistēmu piegādi un uzturēšanu, lai stiprinātu NBS kaujas spējas. Plānots, ka nākamās bezpilota lidaparātu sistēmas NBS saņems šī gada otrajā pusē, un tās būs pielāgotas, uzlabotas un modernizētas atbilstoši testēšanas posmā gūtajām atziņām. Atbilstoši līgumam tiks veikta arī jau piegādātās testa sistēmas uzlabošana.

"UAV Factory" ir dibināta 2009.gadā, un tai ir pārdošanas biroji Latvijā un ASV. "UAV Factory" ir viens no vadošajiem bezpilota lidaparātu sistēmu pasaules līmeņa piegādātājiem. Uzņēmuma ražotie lidaparāti un videokameras tiek pārdoti vairāk nekā 50 pasaules valstīs militārām, civilām un akadēmiskām vajadzībām.

"UAVFactory" ir desmit īpašnieki, no kuriem lielākie īpašnieki ir ASV uzņēmums "UAV Factory USA" (44,51%) un Konstantīns Popiks (44,51%). Kā liecina "Firmas.lv" dati, Mārupes novadā reģistrētais uzņēmums pērn strādājis ar 10,3 miljonu eiro apgrozījumu un 3,56 miljonu eiro peļņu, turpretim gadu iepriekš "UAVFactory" apgrozījums bija 6,34 miljoni eiro, bet peļņa – ap vienu miljonu eiro.

LETA jau ziņoja, ka sestdien kontrolēta lidojuma laikā tehnisku iemeslu dēļ atslēdzās bezpilota gaisa kuģa vadības sistēma. Pēc kontakta pazušanas drona lidojuma augstums varēja būt virs 200 metriem.

Civilās aviācijas aģentūra izplatīja brīdinājumu par gaisa telpā lidojošu nekontrolētu bezpilota gaisa kuģi, kura pēdējās iespējamās atrašanās vietas bijušas Bauskas apkārtne un Ādaži. Lidojošā drona izmēri ir 3,5 metri x 5,5 metri, bet tā svars – 26 kilogrami. Drona lidojuma ātrums ir aptuveni 70 kilometru stundā.

Aģentūra sestdienas vakarā informēja, ka degviela dronam pietiek aptuveni 90 stundu lidojumam, tādēļ tā aicināja iedzīvotājus sekot līdzi notikumiem gaisa telpā līdz aģentūras nākamajiem paziņojumiem. Par notikušo ir informēti glābšanas dienesti, Nacionālie bruņotie spēki un satiksmes ministrs.

Iedzīvotāji, kuri pamana 5,5 metrus plato un 3,5 metrus garo bezpilota gaisa kuģi, tiek aicināti nekavējoties sazināties ar Aviācijas meklēšanas un glābšanas koordinācijas centru pa tālruņiem 29337238 vai 65703988.

Kā ziņots iepriekš, Civilās aviācijas aģentūra informē, ka drons var lidot riņķveidīgi un arī taisni. Civilās aviācijas aģentūras ārkārtas situāciju un komunikācijas vadītājs Aivis Vincevs aģentūrai LETA apstiprināja, ka patlaban nav zināma precīza drona atrašanās vieta, taču kaimiņvalstu gaisa telpu pārvaldnieki ir informēti, ja gadījumā drons šķērso robežu.

Pēc Vinceva teiktā, šis ir pirmais šāda veida precedents Latvijā. Viņš atzina, ka lielākoties cilvēki izmanto mazākus dronus, kuri, zaudējot kontroli, nekur tālu nevar aizlidot. Ar mazākiem droniem ir bijuši gadījumi, kad tie pēc vadības zaudēšanas, piemēram, ietriecas kokos, zināja teikt Civilās aviācijas aģentūras pārstāvis.

Civilās aviācijas aģentūras ārkārtas situāciju un komunikācijas vadītājs Aivis Vincevs sestdien aģentūrai LETA apstiprināja, ka drons nepārvietojas ar nekādiem sprādzienbīstamiem priekšmetiem. Lielākā bīstamība ir tā, ka tas pārvietojas nekontrolēti, tāpēc iedzīvotāji ir lūgti aplūkot drona foto un ziņot, ja to redz vai dzird dronam līdzīgas skaņas. Informācija ir nodota arī citu valstu gaisa telpu pārvaldniekiem, apliecināja Civilās aviācijas aģentūrā. Drons nav izgaismots, tāpēc naktī to var konstatēt tikai pēc skaņas, norāda aģentūrā.

Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente majore Sandra Brāle aģentūrai LETA skaidroja, ka šis nav Nacionālo bruņoto spēku bezpilota gaisa kuģis. Viņa uzsvēra, ka kopš informācijas saņemšanas par nekontrolētu gaisa kuģi Gaisa spēki veic pastiprinātu gaisa telpas novērošanu. Tāpat Nacionālie bruņotie spēki savstarpēji koordinē meklēšanas aktivitātes ar VAS "Latvijas gaisa satiksme".

"Ja gaisa telpā tiks novērots kāds bezpilota gaisa kuģis, kas tehniski pēc parametriem līdzinās meklētajam, tad pēc informācijas apstiprināšanas un vizuālās identifikācijas kopīgi ar ekspertiem tiks izvērtēts pareizākais rīcības variants tā apturēšanai," norādīja Brāle.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.