Menu
 

Mucenieku slepkavam piespriež 18 gadu cietumā Apriņķis.lv

  • Autors:  Ritvars Raits
Foto - LETA Foto - LETA

Rīgas rajona tiesas tiesnese Ivonna Ādamsone-Struža izskatījusi krimināllietu, kurā par Ropažu novada Muceniekos izdarītu cilvēka slepkavību, kā arī par munīcijas glabāšanu bez attiecīgas atļaujas un Lietuvā notikušu portatīvā datora zādzību apsūdzēts Sergejs Petrenko. Tiesa 51 gadu veco vīrieti atzina par vainīgu visos trijos viņam inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos un sodīja ar brīvības atņemšanu uz 18 gadiem.

Apsūdzētais Petrenko vainu slepkavības izdarīšanā neatzīst, tāpēc var tikai minēt, kāpēc viņam savas mājas kāpņutelpā bija ar vairākiem šāvieniem mugurā jānogalina praktiski nepazīstams vīrietis. Ticamākā versija – slepkavības iemesls varētu būt patoloģiska greizsirdība pret bijušo sievu. Tāds viedoklis bija arī valsts apsūdzības uzturētājam šajā krimināllietā – prokuroram Dmitrijam Smorodinam.

Slepkavībā apsūdzētais šāvis savā kāpņutelpā

2020.gada 19.oktobra vakarā ap pulksten 21.40 Mucenieku ciema vienā no daudzdzīvokļu mājas kāpņutelpā atskanēja pieci pistoles šāvieni. Uzreiz pēc tam no kāpņutelpas pagalmā ārā streipuļodams izskrēja vīrietis, kurš nekur tālu gan netika, jo turpat pagalmā nokrita un nomira. Kā vēlāk tika konstatēts tiesu medicīniskās ekspertīzes laikā, trīs no pieciem šāvieniem bija trāpījuši cilvēkam mugurā un kaklā un izrādījās nāvējoši. Noslepkavotais izrādījās Sauriešu iedzīvotājs – 1971. gadā dzimušais Edgars, triju pieaugušu dēlu un vienas meitas tēvs, kurš daudzus gadus bija strādājis Stopiņu un Ropažu novados par pašvaldības policistu, bet nepilnu gadu pirms savas nāves darba attiecības pārtraucis.

Kā izrādījās, Edgars tovakar bija viesojies otrā stāva dzīvoklī pie sievietes, vārdā Nadežda. Tieši šī sieviete bija viena no pirmajām, kura pēc šāvieniem steidzās pie pagalmā nokritušā Edgara. Kad notikuma vietā ieradās policisti, Nadežda tiem uzreiz teica, ka slepkavību varējis izdarīt tikai viņas bijušais vīrs Sergejs Petrenko, kurš pēc laulības šķiršanas nopircis dzīvokli tās pašas mājas pirmajā stāvā – tieši zem viņas dzīvokļa. Pamatojoties uz šo ziņojumu, Petrenko, kurš tobrīd atradās savā mājoklī, nekavējoties tika aizturēts. Policijas darbinieki liecināja, ka aizturētais uzvedies bravūrīgi, var teikt, ka pat agresīvi. Personas aplūkošanas laikā, kā arī viņa dzīvokļa kratīšanā tika atrasti svarīgi pierādījumi, kas gana pārliecinoši liecināja par to, ka slepkava ir tieši Sergejs Petrenko.

Kratīšanā atrod munīciju, uz apģērba – pulvera pēdas

Lai arī Sergejs Petrenko tēloja it kā neviltotu pārsteigumu par policistu vizīti, bet savu saistību ar kāpņutelpā izdarīto noziegumu kategoriski noliedza, policijas darbinieki viņu aizturēja, bet dzīvokli rūpīgi pārmeklēja. Kratīšanas rezultātā tika atrasta munīcija (dažādas patronas) un šaujampulveris. Petrenko tiesā atzina, ka gandrīz visu šo munīciju viņš tiešām glabājis bez attiecīgas atļaujas. To viņš esot atradis mežā un kolekcionējis. Apsūdzētais esot bijis pārliecināts, ka pulveris patronās sen kļuvis vecs, tāpēc tās šaušanai nav izmantojamas.

12 patronu, kas paredzētas “Brauniņa” (Browning) sistēmas pistolei, kas tika atrastas, noslēptas zem Petrenko dzīvokļa sliekšņa, apsūdzētais kategoriski neatzina par savām. Iespējams, tādēļ, ka tās bija 7,65 mm kalibra – tieši ar tādām tovakar tika sašauts Edgars. Tiesā apsūdzētais liecināja, ka šīs 12 patronas viņa dzīvoklī varētu būt noslēpuši policijas darbinieki, lai tieši uz viņu noveltu aizdomas par slepkavību. Sava versija Sergejam bija arī par to, kāpēc uz viņa drēbēm atrastas šaujampulvera pēdas. Policisti aizturēšanas laikā esot viņu kāpņutelpā, kur tikko kā bija notikusi šaušana, piespieduši pie sienas.

Var secināt, ka Petrenko ir zināšanas par to, ka šaušanas laikā uz rokām un apģērba var nokļūt šaujampulvera paliekas. Par to liek domāt viņa dzīvoklī atrastais gumijas cimds un kabatas lukturītis, uz kuriem arī konstatētas tāda pulvera paliekas. Apsūdzētā dzīvoklī bijusi arī viena čaulīte no tieši tādas patronas, ar kādām bija nošauts Edgars. Tā gan visdrīzāk nebija no slepkavībā izmantotajām patronām, jo kāpņutelpā policijas darbinieki atrada vēl piecas tieši tādas pašas čaulītes.

Zem ledusskapja 20 tūkstošu, istabā zagts dators

Vienīgais, kas kratīšanas laikā pilnam komplektam netika atrasts Petrenko dzīvoklī, ir pats šaujamierocis, kas varēja būt tikai pistole. Kur un kā tas ticis noslēpts vai izmests, droši vien zina tikai pats apsūdzētais. Toties Sergeja Petrenko dzīvesvietā tika atrasti daudzi citi interesanti priekšmeti, lietas un vērā ņemamas materiālās vērtības. Ja par pēdējām, tad zem ledusskapja bija noslēpti maisiņi ar gana iespaidīgu naudas summu – vairāk nekā 20 000 eiro. Kratīšanas laikā Petrenko atturējās no skaidrošanas, kas tā par naudu un kāpēc tā glabāta tik neparastā vietā. Pēc tam gan liecināja, ka krājis to vēl vienam dzīvoklim, jo šo gribējis atdot meitai. Ņemot vērā, ka apsūdzētais strādāja labi atalgotu darbu (bija lidmašīnu apkopes speciālists), tādi naudas līdzekļi viņam varēja būt.

Tajā pašā laikā var nojaust, ka, veicot lidmašīnu apkopes darbus, Sergejs Petrenko bija arī zadzis – ņēmis visu, kas nav piesiets. Policisti viņa dzīvoklī atrada dažādas elektroniskās ierīces, daudz svešu personu dokumentu un kredītkaršu. Kā izrādījās, vienu no ierīcēm jeb 1456,13 eiro vērtu portatīvo datoru meklēšanā bija izsludinājusi Lietuvas policija. Šī elektroniskā ierīce 2020. gada februāra sākumā tikusi nozagta no lidmašīnas salona, kur to zem sēdekļa bija aizmirsusi datora īpašniece pasažiere Egle J. Lai arī lidostas iekšējās kārtības noteikumi nosaka, ka visas pasažieru aizmirstās mantas jāliek speciālā kastē, Petrenko atrasto datoru nozaga un atveda uz mājām. Pats viņš gan liedzās, ka tikai gribējis pēc tajā atrodamās informācijas sameklēt īpašnieku, lai vērtīgo mantu atdotu, bet to nav izdarījis, jo neizdevās atšifrēt uzstādīto paroli. Apsūdzība Sergeja Petrenko versijai gan nenoticēja, tāpēc viņš tika saukts pie atbildības arī par šo citā valstī izdarīto zādzību.

Noslepkavotais Edgars bijis ideāls dzīvesbiedrs

Par cietušajiem šajā kriminālprocesā atzīti noslepkavotā Edgara dzīvesbiedre Svetlana un jaunākais dēls. Svetlana, kuras attiecības ar Edgaru nebija oficiāli reģistrētas, tiesā par viņu izteicās ļoti labi. Viņš esot bijis ideāls vīrs, kurš Svetlanu ļoti mīlējis un rūpējies par viņu. Tādi vīrieši tagad esot retums. Tagad varot teikt, ka par iemeslu Edgara bojāejai kļuva viņa izpalīdzīgums. Svetlana ļoti labi pazīst Petrenko bijušo sievu Nadeždu, savulaik viņas bijušas darba kolēģes kādā izglītības iestādē. Turpat par apsargu piestrādājis arī Edgars. Kā jau sievietei, kura pēc šķiršanās dzīvoja viena, viņai reizēm pietrūcis vīrieša roku, kas palīdzētu saimniecības darbos, piemēram, lai saremontētu automašīnu. Svetlana kategoriski noliedza, ka starp Nadeždu un Edgaru varētu būt bijušas arī kādas romantiskas attiecības. Cietusī sieviete par to ir ļoti pārliecināta. Visu nopelnīto naudu viņas dzīvesbiedrs tērējis tikai ģimenes vajadzībām, katru nakti bijis mājās, savas dienas gaitas pārrunājis ar Svetlanu.

Acīmredzot pavisam citās domās par savas bijušās sievas Nadeždas un nu jau mirušā Edgara savstarpējām attiecībām ir apsūdzētais Sergejs Petrenko. Sergeja laulība ar Nadeždu tikusi šķirta jau 2013. gadā. Viņu attiecības izjukušas, jo Sergejs sievietei darījis pāri. Tomēr bijušais vīrs no sievietes dzīves nepazuda ne uz mirkli, tiesā izskanēja, ka Sergejs arī pēc šķiršanās turpinājis Nadeždu terorizēt. Sākumā abi dzīvojuši vienā dzīvoklī, tikai katrs savā istabā. Kad Nadežda palūdza, lai beidzot taču Sergejs sameklē pats savu dzīvesvietu, viņš nopirka dzīvokli, kas atradās tieši zem viņu līdzšinējā mājokļa. Nadežda savam dzīvoklim nomainīja slēdzeni, bet viņas bijušajam vīram ar bērnu starpniecību izdevies iegūt jauno atslēgu, ko viņš varētu būt izmantojis, lai sievietes prombūtnes laikā iekļūtu viņas mājoklī.

Vēl viens moments – apsūdzētais kādu laiku apmaksāja rēķinus par savas bijušās laulenes mobilo tālruni, tādējādi viņš varēja kontrolēt, kam viņa zvana. Sergejs bija izskaitļojis Edgara tālruņa numuru un pat saglabājis to sev. Iespējams, tāpat viņš ieguva arī Svetlanas tālruņa numuru.

Par savām aizdomām, ka Nadežda un Edgars ir mīļākie, Sergejs Petrenko stāstījis arī Svetlanai, turklāt ne reizi vien. Petrenko arī sūtījis sievietei īsziņas, kurās rakstīja, ka Edgaram ir romāns ar viņa sievu Nadeždu. Tas turpinājies tik ilgi, kamēr Svetlana palūgusi Edgaru par šo jautājumu aprunāties ar Sergeju, lai viņš beidz izplatīt muļķīgas baumas. Edgars arī saticis Sergeju Petrenko pie Svetlanas darbavietas un parunājis ar viņu par to. Pēc šīs sarunas īsziņas uz sievietes telefonu vairs nepienāca.

Svetlana zināja, ka Nadeždai patika Edgars, viņa reiz pat esot lūgusi, vai Edgars nevarētu būt par viņas partneri tango dejas kursos. Tomēr par Edgara uzticību tikai viņai sievietei neesot ne mazāko šaubu. Arī cietusī Svetlana ir pilnīgi pārliecināta, ka Edgaru varēja noslepkavot tikai apsūdzētais Petrenko.

18 gadu cietumā un teju 70 000 eiro kompensācijās

Lai arī apsūdzētais Sergejs Petrenko tiesas izmeklēšanas laikā un savā pēdējā vārdā neatzina vainu ne slepkavībā, ne zādzībā, bet munīcijas un sprāgstvielas glabāšanā bez attiecīgas atļaujas atzinās tikai daļēji, tiesnese Ādamsone-Struža, izvērtējot visus krimināllietā iegūtos pierādījumus, piekrita apsūdzības pozīcijai. Tiesa atzina Petrenko par vainīgu visos trijos noziedzīgajos nodarījumos, par slepkavību piespriežot viņam 17 gadu cietumā, par munīcijas glabāšanu – vienu gadu, bet par datora zādzību – sešus mēnešus. Daļēji saskaitot piespriestos sodus, iznāca, ka Sergejam Petrenko ieslodzījuma vietā jāpavada 18 gadu, gandrīz divus gadus no šā soda viņš jau izcietis, jo visu šo laiku pēc slepkavības izdarīšanas pavadīja apcietinājumā.

Tiesa lēma arī, ka no apsūdzētā par labu cietušajiem piedzenamas kompensācijas gan par materiālo, gan par morālo kaitējumu. Nošautā vīrieša dzīvesbiedrei Svetlanai pienāktos 36 527 eiro, bet dēlam – 30 300 eiro. Vēl 2325 eiro piedzīti par labu valstij, kas par tādu summu cietušajiem kompensāciju jau bija izmaksājusi pirms tiesas. Tiesas spriedums gan vēl nav stājies spēkā un, domājams, tik drīz arī nestāsies, jo samērā droši var prognozēt, ka apsūdzētais Sergejs Petrenko to apelācijas kārtībā pārsūdzēs Rīgas apgabaltiesā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.