Menu
 

Policija: Latvijā likumpārkāpumu intensitāte Krievijas kara Ukrainā ēnā saglabājas "mēreni nemainīga"

  • Autors:  Apriņķis.lv
Valsts policijas fiksētie notikumi Latvijā saistībā ar Krievijas karu Ukrainā no 24.februāra līdz 29.jūlijam. Infografika – Valsts policija Valsts policijas fiksētie notikumi Latvijā saistībā ar Krievijas karu Ukrainā no 24.februāra līdz 29.jūlijam. Infografika – Valsts policija

Piecu mēnešu laikā, kopš Krievijas kara Ukrainā sākšanās, Latvijā konstatēto likumpārkāpumu intensitāte nav vērtējama kā pieaugoša un saglabājas mēreni līdzīgs notikumu raksturs. Kā līdz šim, visbiežāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar militārās agresijas atbalstošu attieksmes demonstrēšanu, tostarp aizliegto simbolu atainošanu publiskā vidē, kā arī Ukrainas karogu zādzībām vai bojāšanu, liecina Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas sniegtā informācija.

Ik pa laikam tiek konstatēti arī gadījumi, kad fiziskas izpausmes vērstas pret Ukrainas valstspiederīgo automašīnām, tās bojājot vai apzīmējot. Tāpat fiksētas arī atsevišķas sadzīviska rakstura konfliktsituācijas starp personām, kurās figurē Ukrainas valstspiederīgie. Likumsargi uzsver, ka, kopumā skatoties, visu šo nodarījumu raksturs un intensitāte nav īpaši izceļama uz visa Latvijā reģistrēto notikumu fona un ir mēreni nemainīga.

Piecu mēnešu periodā Valsts policijā sākti kopumā 112 kriminālprocesi, vairāk nekā 250 administratīvā pārkāpuma procesi un ir aktīvas teju 190 resoriskās pārbaudes.

Jūlijā reģistrētie notikumi saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā kopumā parāda, ka dažāda veida likumpārkāpumi bijuši vērsti gan pret Ukrainas valstspiederīgo mantu, gan pret Ukrainas karogiem, tomēr kā nemainīga saglabājas tendence, ka visbiežākie likumpārkāpumi saistāmi tieši ar agresorvalsts, militārās agresijas un totalitārā režīma slavinošu simbolu atainošanu vidē – uz infrastruktūras objektiem vai tos klaji demonstrējot pie apģērba vai transportlīdzekļos. Valsts policija fiksējusi vairākas personas, kas nēsājušas vai izvietojušas savā transportlīdzeklī georga lenti vai totalitārā režīma aizliegto simboliku – sirpi ar āmuru, arī konstatēts gadījums, kad vīrietis publiskā vietā skaļi izsaucis slavinājuma vārdus Krievijas prezidentam.

Jūlijā konstatēti arī nodarījumi, kas vērsti pret Ukrainas valstspiederīgo mantu – kādai sievietei nozagts mobilais telefons, bet kādam vīrietim – velosipēdi, turklāt aizvien ir gadījumi, kad bojātas tiek tieši automašīnas ar Ukrainas valsts numurzīmēm.

Piemēram, Rīgā jūlijā sākti vairāki kriminālprocesi, kuros šobrīd turpinās izmeklēšana un iespējamo vainīgo personu skaidrošana: 10.jūlijā “BMW” markas transportlīdzeklim tika izsists loga stikls un nozagta stūre, bet 14. jūlijā Ukrainas valsts piederīgā lietošanā esošai automašīnai “Opel” pārdurtas visas riepas. Kriminālprocess ierosināts arī par gadījumu, 17. jūlijā Jūrmalā, Meža prospektā, kur automašīnas īpašnieks konstatēja, ka viņa transportlīdzeklis Mercedes Benz ir apķēpāts ar melnu krāsu – aizkrāsota priekšējā numurzīme un uz vējstikla uzzīmēts Krievijas kara Ukrainā simbols “Z”.

Visiem augstākminētajiem nodarījumiem Valsts policija pievērš pastiprinātu uzmanību un attiecīgi veic informācijas pārbaudes un izmeklēšanu, vienlaikus vērtējot vai notikumos ir saskatāmas naida nozieguma pazīmes, norāda policijā.

Pēdējo mēnešu laikā arī novērota sabiedrības viļņošanās jautājumos, kas skar nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu, kā arī savstarpējo attieksmi starp dažādām sabiedrības grupām. “Atsevišķas konfliktsituācijas arī guvušas plašu rezonansi sabiedriskajā telpā, kas pirmšķietami rada sajūtu, ka šāda veida konflikti saasinās, tomēr Valsts policijas ieskatā nevaram pēc šiem gadījumiem kopējo situāciju raksturot ar pieaugošu tendenci,” vēsta likumsargi.

“Dažādu veidu konfliktsituācijas ir bijušas vienmēr un visbiežāk tieši kaimiņu starpā, kas lielākoties sākotnēji izcēlušies par kādiem citiem sadzīviska rakstura jautājumiem, bet papildus kontekstu piešķir nacionalitātes vai valodas lietojuma dēļ. Jebkurā gadījumā katras šādas situācijas tiek rūpīgi izskatītas, pieņemot atbilstošus procesuālos lēmumus, tostarp rūpīgi vērtējot vai konkrētajos gadījumos ir saskatāmas naidā motivētas pazīmes – Valsts policija jau iepriekš paudusi nulles toleranci tostarp nacionalitātes vai rasu naidā motivētiem noziedzīgiem nodarījumiem un ir stingra savā nostājā. Šajā saistībā aicinām arī iedzīvotājus nepakļauties dažādām provokācijām, saglabāt mieru un ziņot policijai, ja saskaras ar likumpārkāpumiem.”

Valsts policija uzsver, ka rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret Ukrainas bēgļiem vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem, zvanot 110.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.