Menu
 

"Rīgas satiksmes" lietā apcietina arī "Saskaņas" sponsoru Krjačeku un "Škoda Transportation" amatpersonu

  • Autors:  LETA
"Rīgas satiksmes" lietā apcietina arī "Saskaņas" sponsoru Krjačeku un "Škoda Transportation" amatpersonu Foto: delfi.lv

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu arī Čehijas uzņēmuma "Škoda Transportation" amatpersonai Vladislavam Kozakam. Tāds pats drošības līdzeklis piemērots uzņēmējam Aleksandram Krjačekam, kuru šonedēļ aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lietā par pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" (RS) iepirkumiem, aģentūrai LETA apstiprināja Krjačeka advokāts Valdis Ulmanis.

Krjačeka aizstāvis atzina, ka lieta, "protams, ir saistīta ar RS," taču atteicās komentēt to plašāk, norādot, ka ir parakstījies par informācijas neizpaušanu. Tāpat viņš žurnālistiem sacīja, ka šis ceturtdienas tiesas lēmumu plāno pārsūdzēt, kad būs iepazinies ar tā motivāciju.

Abus tiesas lēmumus var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā. Apcietinājums ir bargākais drošības līdzeklis. Kriminālprocesa likumā teikts, ka apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas izmeklēšanas.

Ar "Škoda Transportation" RS 2016. gadā noslēdza 62,59 miljonus eiro vērtu iepirkumu par 20 zemās grīdas tramvaju piegādi. Par 52 miljoniem eiro uzņēmums tramvajus Rīgai piegādāja arī 2008. gadā. Savukārt 2013. gadā RS noslēdza 131,64 miljonus vērtu iepirkumu ar "Škoda Electric" par 125 trolejbusu piegādi.

Kozaks bijis valdes priekšsēdētājs arī Latvijā reģistrētam uzņēmuma SIA "Tram Servis Riga", kurš nodarbojies ar automobiļu apkopi un remontu. Kopā ar Kozaku uzņēmuma valdē strādāja arī Elīna Kokina un Čehijas pilsonis Tadeašs Moravecs. Uzņēmums tika izveidots 2017. gada janvārī, bet likvidēts – 2017. gada decembrī. 51% "Tram Servis Riga" piederēja "Škoda Transportation", 35% – Latvijā reģistrētam uzņēmumam "TT Service" un 14% – SIA "Alkom-Serviss".

SIA "Alkom-Trans" līdzīpašnieks Krjačeks ir partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) biedrs, kā arī ziedojis naudu Rīgas domes valdošajai partijai "Saskaņa" un vēl 2002. gadā arī partijai "Jaunais laiks". SIA "Alkom-Trans" mājaslapā norādīts, ka 2009. gadā aizsākts jauns virziens sadarbībā ar Čehijas uzņēmumu "Škoda Transportation", proti, sākta aktīva zemo grīdas tramvaju "Škoda 15T" ieviešana Latvijas tirgū. Tramvajus apkalpo "Alkom-Trans" speciālisti, teikts uzņēmuma mājaslapā. Krjačekam pieder 60% daļu uzņēmumā "Alkom-Trans", bet pārējie 40% pieder Sergejam Ecinam.

Jau vēstīts, ka KNAB izmeklēšanā ir viens kriminālprocess par RS iepirkumiem. Šis kriminālprocess novembrī sākts pēc KNAB iniciatīvas un izmeklēšanā ir notikusi sadarbība ar Polijas Pretkorupcijas dienestu (CBA).

KNAB izmeklētajā kriminālprocesā tika aizturētas sešas personas, savukārt CBA izmeklētajā kriminālprocesā Polijā aizturētas divas personas. Pēc KNAB lūguma Latvijas tiesa jau šonedēļ piemēroja apcietinājumu RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoram Igoram Volkinšteinam un uzņēmējam Mārim Martinsonam.

KNAB patlaban izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju nesniegs, tostarp neatklājot Krimināllikuma pantus, pēc kuriem sākts kriminālprocess, taču apliecina, ka lietā netiek izmeklēta 800 000 eiro kukuļošana, ko savā preses paziņojumā minējis CBA, kura lietvedībā ir cits kriminālprocess. "CBA lietvedībā ir pilnīgi cits kriminālprocess, un vienīgā saikne ar KNAB izmeklēto kriminālprocesu ir tajā, ka daļa no KNAB lietā iesaistītajām personām ir saistītas ar CBA izmeklēto lietu," norādīja birojā.

CBA paziņojumā teikts, ka Polijas dienesta un Latvijas KNAB kopīgas starptautiskas izmeklēšanas laikā Rīgā aizturēti cilvēki, kas palīdzējuši slēpt kukuli 800 000 eiro apmērā. Paziņojumā norādīts, ka Rīgā KNAB aizturējis cilvēkus, kas palīdzējuši slēpt kukuli 800 000 eiro apmērā saistībā ar teju 200 autobusu un trolejbusu piegādi Rīgai. Konkursus 2013.–2016. gadā organizēja RS. Kā pavēstīja Polijas pretkorupcijas dienesta pārstāvis Bjalistokas pilsētā, šie 800 000 eiro bija jāmaksā mazās daļās, maskējot tos kā maksājumus par fiktīviem konsultāciju pakalpojumiem caur virkni filiāļu Latvijā, Kiprā, Honkongā un Ķīnā, pirms tie nonāktu Rīgā.

LETA arhīvs liecina, ka 2016. gada oktobrī RS iepirkumā par ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu iegādi uzvarēja Polijā reģistrētais uzņēmums S.A. "Solaris Bus&Coach". Kopējā līgumcena bija 21 499 670 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Savukārt ar KNAB aizturēto uzņēmēju Martinsonu saistītā būvfirma SIA "Velve" iesaistīta RS ūdeņraža uzpildes stacijas būvniecības projektā.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.