Menu
 

Dronu izmēģinājuma teritorijā Baložos notiek pirmās apmācības Indijas autoražošanas uzņēmumam

  • Autors:  Apriņķis.lv
Publicitātes foto Publicitātes foto

Ķekavas novada pašvaldībai atbalstot jaunu tehnoloģisko inovāciju ieviešanu un tehnisko jaunradi, šogad Baložos tika izveidota atbilstoša teritorija bezpilota lidaparātu jeb dronu lidojumu izmēģinājumiem. Un šonedēļ, 28. un 29. augustā, tur notiek pirmie lidojumi, ko īsteno SIA “SPH Engineering”, demonstrējot izstrādāto jauno tehnoloģiju “UgCS” vienam no lielākajiem Indijas autoražošanas uzņēmumiem, informē Ķekavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Vītoliņa.

“Ņemot vērā mūsdienu darba tirgus pieprasījuma tendences, Ķekavas novada pašvaldība turpina attīstīt tehnisko jaunradi, radot tehnoloģiju uzņēmumiem labvēlīgu vidi un interesi savu uzņēmējdarbību veidot Ķekavas novadā, savukārt bērniem un jauniešiem – motivāciju pievērsties inženiertehniskajām zinātnēm. Esmu gandarīta, ka, pateicoties kopīgai veiksmīgai sadarbībai ar mūsu pirmo partneri – uzņēmumu “SPH Engineering” –, jau ir uzsākti pirmie soļi, lai nākotnē šī vieta kļūtu par plašu tehniskās jaunrades parku,” uzsver Ķekavas novada domes priekšsēdētāja Viktorija Baire.  

“Atbilstoša teritorija dronu testa lidojumiem ir nepieciešama, lai nodrošinātu ātru un efektīvu jauno tehnoloģiju izstrādi un pilnveidi, kas sekmē Latvijas uzņēmumu konkurenci pasaules tirgū. Tehniskās jaunrades parks veicinātu uzņēmumu, organizāciju un topošo inženiertehnisko speciālistu sadarbību lidmodelisma, dronu un robotikas nozares attīstībai,” uzskata SIA “SPH Engineering” pārdošanas direktors Jānis Ķuze.

Jaunizveidotajā teritorijā Baložos Latvijas speciālisti apmāca ārvalstu kolēģus, kā darbojas uzņēmuma “SPH Engineering” izstrādātā jaunā tehnoloģija, kas vienā sistēmā integrē dronu un zemes zondēšanas radaru jeb GPR (Ground Penetrating Radar) un drona vadības programmu “UgCS”, stāsta V. Vītoliņa.

GPR drona integrētā sistēma mērījumus veic pilnībā automatizēti, radara datus pierakstot no brīža, kad lidaparāts ir pacēlies, līdz brīdim, kad nolaižas, bet lidojuma un radara statuss ir pārraugāms datorā no zemes programmā “UgCS”. Sistēmu var pielietot zemes virsmas vispārējai zondēšanai, piemēram, veicot augsnes slāņu profilēšanu, pazemes infrastruktūras kartēšanu vai saldūdens batimetriju. Inovatīvā tehnoloģija paver iespējas ne tikai zondēt vietas, kurām cilvēka piekļūšana ir stipri apgrūtināta vai bīstama, bet arī nodrošina precīzāku un ātrāku datu ieguvi, nekā lietojot GPR manuāli.

SIA “SPH Engineering” eksperti ar jauno tehnoloģiju 2018. gadā piedalījās ekspedīcijā Grenlandē, kur, pateicoties integrētajai sistēmai, izdevās noteikt pēc ārkārtas nosēšanās “nekurienes vidū” pamestu Otrā pasaules kara laika lidmašīnas atrašanās vietu, kura iesalusi ledājā aptuveni 100 metru dziļumā. Jaunā tehnoloģija pavēra iespējas veikt precīzu un pilnībā automatizētu ledāja izpēti pat vietās, kur cilvēka piekļuve bija apgrūtināta vai bīstama, skaidro pašvaldības pārstāve.

Bezpilota lidaparātu tehnoloģiju uzņēmums “SPH Engineering” ir pirmais Ķekavas novada pašvaldības piesaistītais uzņēmums, kurš vēlējies izmantot atvēlēto pašvaldības teritoriju dronu izmēģinājumiem. Teritorijā Baložos, Dzelzs ielā 32, pašvaldība plāno attīstīt tehniskās jaunrades parku. Tāpēc šogad notika intensīvi teritorijas sakopšanas darbi.

Teritorijā novada bērniem, iedzīvotājiem un citiem interesentiem būs iespēja nodarboties ar lidmodelisma un bezpilota lidaparātu izklaides iespējām un izmēģinājumiem. Pašvaldība aicina atsaukties arī citus uzņēmumus, kuriem ir interese darboties Ķekavas novadā un aktuāla vajadzība pēc drošas vietas dronu izmēģinājumiem, norāda V. Vītoliņa.

Paralēli darbiem tehniskās jaunrades parka attīstībai pašvaldība strādā pie uzņēmējdarbībai nepieciešamās infrastruktūras izveides Baložos (Rīgas ielas apkārtnē, netālu no Olaines robežas), lai tā būtu piemērota uzņēmumiem, kas darbojas jauno tehnoloģiju, radiovadāmo iekārtu, robotikas un ar to saistītās vieglās ražošanas un pakalpojumu nozarēs.  

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.